07 Ekim 2007


Neler Yapabiliriz (III)


Mesela eskiden her evde bulunan metal kurmalı çalar saatler vardı ve bozuldu mu saat tamircisine gider tamir olurdu, oysa günümüzde aşklar, ilişkiler, evlilikler, dostluklar bir sürü eşya ve o saatler dahil herşey artık tüket at oldu ve kalitesizleşti, şimdi marketten 5-10 ytl ye plastik ve pilli bir masa saati alıyorsun, bozuldu mu yallah çöpe, ki çoğu 1-2 sene gitmiyor, nalları dikiyor, olan doğaya oluyor :(

Marka takıntımız hiçbirimizde yoktur aile olarak, bir parfüme 100-150 ytl vermem asla, aynı markanın gazsız deodorantını alırım ve genelde en pahalı parfümün orjinal deodorantı 25-50 ytl arasındadır. Mağazada 300 ytl olan bir montun aynısını başka bir etiketle terkos pasajında ihraç fazlası olarak, belki görünmeyen küçük bir defosuyla 30 ytl'ye bulabileceğimi bilirim. Bu ülkede bir ay boyunca, üstelik sevine sevine en ağır işlerde 300 ytl ye çalışacak insanların olduğunu asla unutmam.

Newsweek dergisi moda ve kültürel konular yazarı Dana Thomas geçenlerde bir kitap yayınladı. Kitabın adı, Lüks Cilasını Yitirdi'de bakın ne diyor; Lüks piyasası bir yalan, hile, hatta sahtekarlık piyasası. Nedeni, malların satış fiyatını hak etmeyen bir kalitede üretilmiş olması."Oysa eskiden böyle değildi" diyor.


"Eskiden, mesela 19. yüzyılda, 20. yüzyılın ilk yarısında daha pahalı bir şey almak, o parayı gerçekten hak eden, ona değecek derecede iyi, nitelikli, farklı, istisnai bir şey almaktı. Geçen yüzyılın son çeyreğinde bu değişti. Artık gerçek modacılar ve moda zanaatkarları değil, piyasaya işadamları hakim oldu."

Yirmili yaşlardayken büyük ve kaliteli bir müzik setine çok merak sarmıştım, 15 sene önce ilk kazandığım paralardan biriyle, gittim resimde sadece yarısını gördüğünüz kat kat kocaman Pioneer müzik setini dünyanın parasını vererek satın aldım, cahillik işte, sesini bu güne hiç sonuna kadar açamadım, en fazla çeyrekte dinliyorum genelde.

Bugün nerden baksan bir kaç milyarlık bu setin yerine, o zaman gidip neden, gene aynı markanın daha küçük bir modelini, bir kaç kat daha ucuz fiyata satın almamışım kendime halen şaşarım, sanki diskotek açıcam evde, gençlik ve görgüsüzlük işte :)


Hiç yorum yok: