02 Ekim 2007


Her Sabah !


Sabah 7 oldu mu saat başlar çalmaya. Her Allah’ın günü. Sonra bir beş dakika daha tembellik uykusu. Ardından mahmur adımlarla banyoya gidilir, yüz yıkanır. Ve hayat yeniden kurulur. Her sabah.

Bu, aşağı yukarı Çankırı’daki Emin Efendi için de böyle. Çankaya’daki Abdullah Gül için de. Deniz Baykal da sabahları kahvaltı ediyor, üniversite öğrencisi Ayşe de. George Bush da dişini fırçalıyor, Usame bin Ladin de.

Peki ama birbirine zıt ve birbiriyle çelişiyor gibi gösterilen yaşam tarzları nerelerde birbirlerinden ayrılıyor? Belki de türban serbestliği ve laikliğin birbirinin oxymoronu gibi gösterildiği bugünlerde bunu tartışmak gerek...


Örneğin Tayyip Erdoğan evinin içinde nasıl bir erkek? Ev işlerine yardım eder mi? Çocuklarıyla her konuyu rahatlıkla konuşur mu? Emine Erdoğan akşamları evde nasıl dolaşır? Uyanır uyanmaz türbanını mı takar? Erkek görevlilerin yanına nasıl çıkar?

Olcay Baykal en çok hangi filmi sever? Deniz Baykal yemek yapar mı? Evlilik öncesi flörte nasıl bakar? Misafirleri ağırlama ritüelleri nasıldır? Tüm bunları bilmemiz gerek.

Bunları bilirsek biri Plüton diğeri Jüpiter’den gelme gibi gösterilen yaşam tarzları arasında benzerlikler bulabilir ya da onların tamamen farklı olduğuna kanaat getirebiliriz.

Hangi yaşam tarzının bize daha yakın olduğunu anlayabiliriz. Ya da belki de birbirlerinden pek de farklı olmadıklarını görürüz.

Nagehan Aşçı


6 yorum:

NaKHaR dedi ki...

sevgili sevgilim gaykedi;

en başta her allahın günü demişsin ya orası yanlış... allahın her günü olacak o düzelt.. genel bir yanlış bu... :)

ama yukarıda sayılan insanların evlerine birer kamera yerleştirilse çok süper olur herhalde ve izlenme rekorları kırar... çünkü annem çok merak ediyor bunlar hiç evde yemek yapmıyor mu ne biçim kadınlar fink atıyorlar deyip duruyor gerçi bende merak ediyorum... tayyip tuvalete girer mi? baykal ayakta işer mi?

hadi be! :)

Elif dedi ki...

O evlerde kimse yemek pisirmiyordur. Hizmetcilerden, gorevlilerden baska. Belki hizmetcisiz bizler, turbanli turbansiz birbirimizi daha iyi anlariz, hizmetcili turbansiza ben ne kadar uzaksam, hizmetcisiz turbanliya o kadar yakinim herhalde.

www.elifsavas.com/blog

gaykedi dedi ki...

@nakhar

sevgili sevgilim...nasıl giriş oldu ama :) bu günlerde fazla hakkı devrim okudun galiba, farkındaysan noktalama işaretlerini de pek siklemediğim gibi zaten biraz da karıştırıyorum :) kamera iyi fikir, en azından tv'lerde ki "biri bizi gözetliyor" salaklığından daha iyi :)


@elif

himm olaya en başta sinifsal yaklaşiyorsun ve bence doğru yaklaşiyorsun :)

fendalinka dedi ki...

tayyip kesın fırçalamıyo dişlerini.. hep sarı.. hiç başbakan imajına uygun deıl..

teyzenteyfik dedi ki...

O kadar da büyütmeye gerek yok, cok farkimiz yoktur bence. Komsunuz riza amcalarla diger komsunuz bekir amcalar arasindaki farka Elif`in dedigi sinifsalfarktuzu`nun biraz fazla kacmisidir.

Ben anlamiyorum zaten, niye böyle uzaydan birileri inmis de biz bir türlü onlari tanimlayamiyoruz gibi yazmis ki bu metni yazan? Ne alakasi var? Normal insanlar iste!

"Bunları bilirsek biri Plüton diğeri Jüpiter’den gelme gibi gösterilen..."

Gercekten böyle "gibi" gören insanlar mi var?

gaykedi dedi ki...

@fendalika

hiç farketmedim bu dediğini, tayyibe gıcıklık olsun diye demion dimi :)

@teyzem-T

evet, eğer çok aşırı tipler değillerse, türkiye ortak değerde çok kolay buluşabilen ailelerden kurulu bir ülke, yoksa zaten dağılırdık yahu :)