19 Eylül 2007

Komünizm !

Nevzat Tandoğan'la* ilgili bir anıyı eski tüfeklerden olan bir solcu akrabam anlatmıştı. Bir gün onu valinin karşısına çıkarmışlar.

Vali, "Anlat bakalım şu komünistlik nedir?" demiş. Zeki Bey de tatlı tatlı komünistliğin "eşitlik ve adalet" olduğunu anlatmış.

Vali Tandoğan, "Ne diyorsun ulan sen?" diye parlamış. "Kalkmış, bana komünizm propagandası yapıyor. Ulan komünizm iyi bir şey olsa biz bunu sizin gibi kılkuyrukların eline mi bırakırız? Önce biz kabul ederdik. Defol buradan" diye bağırmış.

Gazeteci Necati Zincirkıran'ın, 1950 yılında başlayan meslek anılarını topladığı, "Olaylar, Anılar ve Gerçekler" kitabından (Epsilon Yayınevi) .


Nevzat Tandoğan'la ilgili bir anı da, Doç. Dr. Özcan Yeniçeri'nin "Yönetim ve Bürokrasinin Yozlaşmadaki Rolü-II" kitabından;

3 Mayıs 1944 yılında tutuklanıp huzuruna çıkarılan Osman Yüksel Serdengeçti’ye "Ulan öküz Anadolulu! Sizin milliyetçilikle, komünizm ile ne işiniz var? Milliyetçilik lâzımsa bunu biz yaparız. Komünizm gerekirse onu da biz getiririz. Sizin iki vazifeniz var: Birincisi, çiftçilik yapıp mahsul yetiştirmek. İkincisi, askere çağırdığımızda askere gelmek." demiştir.* 1894 doğumlu bürokrat, On sekiz yıl gibi uzun süre devam eden Ankara Valiliği ve Belediye Başkanlığı yaptı, bu görevi 1946 yılındaki intiharına kadar devam etti. Ankara'da bir meydan O'nun ismini almıştır.


Hiç yorum yok: