21 Eylül 2007Kasap Havası
!


Tarihi kayıtlarda, Bizans'ta kasapların hayvanları kesmeden önce, bir tür vicdan rahatlatma ritüeli olarak hayvanların etrafında döndükleri, önlerinde diz kırıp çöktükleri, bir tür dans yaptıları türünden bilgilere rastlanır.

Hasapiko yani Türkçe ismiyle kasap havası, dünyada bilinen popüler ismiyle sirtaki, ağırlıklı olarak İstanbul'un Fener ve Balat semtlerinde, kasap loncaları arasında gelişti ve 1900'lü yılların başına kadar kasap loncalarında popülerliğini korudu.

Sirtaki görece yeni bir sözcüktür, ve 1960'lı yıllarda kullanılmaya başlamıştır. O yıllara kadar asıl kullanılan sözcük Hasapiko ve onun türevleridir; Hasapiko Argo (Ağır Kasap), Hasapiko Grigoro (Hızlı Kasap) ve Hasaposerviko (Sırp Kasabı) gibi.


Bizdeki köklü Türk sanat müziği dinleyicisinin Fantezi müziği yozlaşmış saymaları gibi, Yunan kültürünün özgünlüğü hakkında kaygı taşıyan çevreler de, Sirtaki sözcüğünü dejenere olmuş, içi boşaltılmış bir sözcük olarak görür ve bu yüzden genellikle Hasapiko sözcüğünü kullanırlar.

Konuyu şuraya bağlamak istiyorum arkadaşlar, bugün kasap havasında zevkle oynayan aşırı milliyetçi arkadaşlar bu dansın Bizans köklerini, Araplar kültürlerindeki ve Müslümanlık'taki o nefret ettikleri Yahudiliğin yoğun tarihi etkisini, Yahudi yobazları eski Mısır & Babil Kültürünün Yahudiliğe yansımalarını, ve İsmail Türüd'ügiller, Ermeni'lerin Türk & Osmanlı kültürü üzerindeki etkilerini acaba biliyorlar mı, son sözümü Perihan Mağden'in Türüt'e söylediği süper bir sözle bitiriyorum "Çakal yesun ananu".


6 yorum:

Günlerin Tortusu dedi ki...

Ztar televizyonunda sıcağı sıcağına İsmail Türüt ve Ozan Arif'i çıkarmış iki sabah şebeleği kızımız telefonda Ozan Arif'e sordukları her soruya şu şekilde başladılar:

"Ozan Beeeyy, şimdi bu konu hakkında..."

Bunları da çakallar yesin mi? Bence yesin...

gaykedi dedi ki...

@günlerin tortusu

şu habere bak yaa :(

..."İstanbul Adliyesi’ne ifade vermeye gelirken İsmail Türüt ve Ozan Arif’e tahsis edilen Hummer cip, adı daha önce “çıkar amaçlı suç örgütü kurmak” ve “uyuşturucu suçlarından” takibe uğrayan Galip Öztürk’e ait Elit Otelcilik şirketine ait çıktı."

yesin bunları bütün öcüler, yazık çok yazık!

Günlerin Tortusu dedi ki...

Başka ne olabilirdi ki! Çıkar amaçlı suç örgütü kurmak, "bu vatan için kurşun da attık, kurşun da yedik" dendikten sonra ne kadar suç(?) ki...

Ve bilgisizlik değil mi, bu adamların birinin ölümü üzerinden çıkar sağlamasına yardımcı olan etmenlerden biri?

gaykedi dedi ki...

@günlerin tortusu

birde inkar ediyorlar delikanlı ayağını çok sevenler, oysa ne maksatla yazıldığı o kadar açık ki, ne denir bu zavallılara bilmemki, çanak yalayıcısı, faşizmin soytarıları demekten başka :(

kacakkova dedi ki...

ben bu klip ve devamındaki haberlere 15 saniyeden cok katlanamıyorum acıkcası.....
insan faşist olur da bu kadar mı "kıt" olur birader....

gaykedi dedi ki...

@kacakova

valla oluyor, şu son bir haftada beni en çok üzen şeylerin başında geliyor bu olay :(