13 Eylül 2007

Estağfurullah !

"Bizim Yeşilköy’lü Arman’ın canı hayli sıkkın iki gündür. İki gün önce yeni girdiği bir arkadaş grubunda sohbet ederken biri ismini sormuş. Bizimki Arman deyince karşı taraf “Armağan olmasın” diye diretmiş. Bizimki ise “Yok efendim, Arman. Biz Ermeni’yiz” deyince “Aman estağfurullah!” cevabını almış. O gün bu gündür midesindeki taş gittikçe ağırlaşıyor Arman’ın."

Nagehan Alçı'dan okuduğum bu olayın aynısının doğu illerimizden birinde bir kahvehanede geçtiğini de okumuştum, yıllar önce zanediyorum bir tiyatro yada fotoğraf sanatçısının anılarında, Cumhuriyet tarihimizin en utanç verici olaylarından 6-7 eylül olayları da böylece anmış olalım biraz gecikmeli de olsa.


4 yorum:

mcd dedi ki...

ozellikle anadolu'nun ucra yerlerinde hala "ermeni", "yahudi" benzeri kelimeler hakaret amacli kullanilir. cok kucukken bir arkadasimla sokak ortasinda kavga etmeye baslayinca, yoldan gecen bir adam bizi tutup bir iki okkali tokat sallamisti ve "ermeni misiniz ulen" demisti. sonralari buyuyup de bu olay ile "12 eylul" arasindaki analojiyi farkettigimide cok sarsilmistim.

kucukken "ermeni"yi gercek bir kufur zannetmisimdir ("komunist" hakeza)..

gaykedi dedi ki...

@mcd

eşcinselleri ve "karı gibi" aşağılayıcı deyimiyle kadınlarıda küçümsüyoruz, ha birde gavur kelimesi de var dilimizde, müslüman olmayanları hakir gören :(

redbear dedi ki...

baba tarafından rum, anne tarafından ermeni olan bir eşcinsel olarak çok daha vahşice tepkilere de sahne olmuşluğum var ne yazık ki. istanbulun beşiğinde nezih bir semtimizde ki ermeni mezarlığına "vay köpek dölleri vay" diye küfreden, ermeniyim diyince "töğbe töğbee" şeklinde tepki veren, "anaa bak bak bu haç takıyo ermeni olmasın lan, loo hrant'a olanları gördünmü hahahh" diye çığıran..
bunları yaşamak zor, açıklamak ise daha da zor.

gaykedi dedi ki...

@redbear

çok üzücü anlattıklarınız, ne kadar zor olduğunu tahmin edebiliyorum, bu toplum bırakın başka dinden, milletten insanları aşağılamayı, kendi kadınlarını bile "karılık yapma", "karı gibi kıvırma", "karı gibi adam" v.s şeklinde aşağılıyor, daha gideceğimiz çok yol var, avrupanın çoğu ülkesindeki gibi kadınların mecliste oranı %50 oranına yaklaşsın belki o zaman bazı şeyler daha hızlı değişir :(