14 Ağustos 2007

Mercimeği

Fırına Vermek !Hiç merak ettiniz mi, dünyada yaşayan bütün insanlar, bir futbol maçı, ya da ayakta bir konser izler gibi, yanyana bir araya toplansak, dünya üzerinde ne kadar bir alanı kaplarız? Birileri üşenmemiş bunu araştırmış ve yaklaşık İtalya'nın Roma il sınırları kadar* olacağını hesaplamışlar.

Yani bir futbol topu üzerindeki, bir mercimek tanesi kadar alana, dünyadaki bütün insanlar sığabilirmişiz... Ne mercimek ama! insanlık olarak, hem kendini, hem dünyayı fırına veren salak bir mercimeğiz sadece!

Bir diğer oranlama yaparsak, dünya yaklaşık kafamız kadar olsa, tüm insanlar, suratımızdaki bir sivilce kadar yer tutuyoruz, dünyanın güzelliğinin, doğanın içine eden pis iğrenç bir sivilce! Gaykedi


* Bu bilgiyi "Hayatın El Kitabı" isminde, 500 merak edilen sorunun cevaplandığı kitapta okudum.


9 yorum:

Adsız dedi ki...

hayatımızda da böyle değil mi;hayatımıza malolacak şeyler hep küçücük sebeplerden ortaya çıkmıştır..tıpkı dünyanın sonunu getiren minicik insan topluluğu gibi..

YAŞAMDAN SIZAN...KIYMET dedi ki...

DÜN KEMER AÇIKLARINDA BALIK TUTARKEN EŞİM DEDİ Kİ ''ŞU İNSANOĞLUNA BAK DENİZİN TAA 60 MT DERİNLİĞİNDE YAŞAYAN BALIĞINA BİLE RAHAT VERMEMİŞ..ONU ORDAN AVLAMA YÖNTEMİ GELİŞTİRMİŞ..''SENİN YORUMUNA İSTİNADEN YAZDIM GAYKEDİ..BANA KALIRSA SENİN SİVİLCE ÖRNEĞİNDEN PEK FARKI YOK :))

edi.ben dedi ki...

"pırt" diye sıkasım geldi o sivilceyi :)

gaykedi dedi ki...

@zoitsa

insan topluluğu ufak gibi duruyor ama etkisi v açgözlüğü ne kadar büyük değil mi :(

@kıymet

evet ya, elimizden hayada, suda, karada, uçanla kaçan bile kurtulamıyor :(

@edi

çok iyi yaparsın, ellerin dert görmesin, o sivilcenin iyileşmesi için birilerinin sıkması gerek galiba, dünyada yaşayan o kadar çok iltihaplı, beyinleri irin dolu insan var ki!)

dolphin dedi ki...

iyiki o kadarmışız!

düşünsene dünyanın yarısını kaplamış olsaydık halimiz nice olurdu... nokta kadar ya da senin deyiminle sivilce kadar :) boyutumuzla bile yaşanamaz hale getirdik içini... ozonu deldik, küresel ısınmayı başlattık, çevreyi kirlettik... alt üst ettik doğru olne varsa...

daha fazla sayamıycam yoksa ilerde harbiden çocuk yapmama adaylarına katılan biri olacağım bende...

zihni dedi ki...

"Mercimeği Fırına Vermek !" miydi gaykedi, o okuduğun yazının başlığı:))?

Senin muzipliğin omasın bu:)))

Burada, başlık ile konu "96" gibi duruyor birbirine:))

gaykedi dedi ki...

@dolphin

evet yaa iyiken sivilce kadarız ya kafa üzerinde bir göz yada burun kadar olsaydık, kesin dünyada bütün yaşam sona herhalde :(

@zihni bey

bu mercimek kafayı yemiş, kendi kendini fırınlıyor :)

La Coquette dedi ki...

dogru benzetmeye ne denir: )

gaykedi dedi ki...

@la coquette

dünyada iğrenç bir sivilceye benziyoruz doğru değil mi yaa!