11 Temmuz 2007Sınıf Farkları !

Alt sınıf için en önemlisi bugün. Orta sınıf için gelecek en önce geliyor. Üst sınıftakiler içinse en önemli şey geçmiş.

Alt sınıf için yemekle ilgili en önemli soru: Yeterince var mı? Orta sınıf için: Lezzetli mi? Üst sınıftakiler içinse: Sunumu şık mı?

"Eğer orta sınıftansanız ve evlilik veya başka bir nedenle yoksul bir hayatın içine girdiyseniz, eşinizin veya partnerinizin sizi koruma ihtiyacını anlamalısınız" diyor sınıf araştırmacısı Payne, "Siz onun mülküsünüz. Bundaki olumlu yanları görmeye çalışın." Ayrıca, ekliyor; Eğer orta sınıftan geliyorsanız ve zengin birisiyle evlendiyseniz... Hangi bardakların hangi içkileri içmek için kullanıldıklarını öğrenin ve yemek pişirme dersleri alın. Asla ama asla, kötü bir aşçı olduğunuz konusunda kendi kendinizle dalga geçmeyin.10. sınıflara Fizik dersi veren Steve Kipp'in sınıfı yoksul çocuklarla dolu. Kipp, önceleri hem öğrenmeye isteksiz hem de yeteneksiz gibi görünen ve disiplin kurmaya çalıştığında ona gülen yoksul çocuklarla başının dertte olduğunu düşünüyor, ta ki Payne'in kitabını okuyana kadar.

Kitap düşüncelerini tamamen değiştiriyor. "Bu çocukların aptal olmadıklarını fark ettim" diyor, "Sadece benim büyürken edindiğim zenginleştirici tecrübelerin hiçbirini yaşamadılar." Alt sınıftan aileler bedensel cezaya başvurmaya daha yatkın, alt sınıfın evleri daha kaotik ve gürültülü ve bu ailelerden gelen öğrenciler kişisel ilişki kurduklarını hissettikleri hocanın dersine daha sıkı çalışıyor.

Bu konuda pek çok araştırmanın sahibi, Ruby Payne'in sınıf bilinciyle ilgili serüveni 30 yıl öncesine dayanıyor.The New York Times Magazine'den derleyen Yonca Cingöz.

5 yorum:

miso dedi ki...

Sınıf tanımlamaları ilginç ve bir anlamda doğru. Ama resimdeki kadın korkunç. Suyu açmak için neler isteyecek acaba? Akbaba gibi bakıyor.

pıhh

Adsız dedi ki...

=)

Adsız dedi ki...

Gaykedi alıntı yapmak istiyorum sayfandan kendi space me fakat bunu nasıl hallederim bilemiyorum .

gaykedi dedi ki...

space me hiç kullanamdım, ama en kötü ihtimal copy-paste yapabilirsin zannediyorum

ertank dedi ki...

bugünkü birgün gazetesinde, eğitim-sen'in geçtiğimiz yıl yaptığı bir araştırma var. anne ve/veya babası okuma yazma bilmeyen çocukların ilk tercihi imam hatip liseleri. (annede yüzde 28,93; babada yüzde 9,57). bunu ticaret liseleri takip ediyor. anne babası yüksekokul ya da üniversite mezunu olan çocukların en çok girdiği okul ise, anadolu liseleri. (baba üniversite mezunu ise yüzde 32,13; anne ise yüzde 21,33).

ondan sonra imtiyazsız sınıfsız toplum derler. bugün ile kapitalizm öncesi toplum arasındaki toplumsal hareketliliğin bize anlatıldığı kadar farklı olduğundan emin miyiz?