02 Temmuz 200737 Can !

2 Temmuz 1993'te Sivas'ta öldürülen 37 canı ve yobazların neler yapabileceklerini asla unutmayacağız !


İnsan

"Allah şimdi gördüm
Ağlıyordu.
İki gözü iki çeşme,
Elinde fener,
Diyojen'i arıyordu."

Cahit Irgat (1916-1971)


10 yorum:

Goddess Artemis dedi ki...

Rahmetli Minacığımın eşi, rahmetli Cahit Irgat'ın şiiri beni ağlattı bu sabah...

ASLA UNUTMAYACAĞIZ!

Unutmayın, Unutturmayın: 2 Temmuz 1993 Türkiye'nin Utanç Günüdür!

2 Temmuz 1993

37 Aziz

ASLA UNUTMAYACAĞIZ!

edi.ben dedi ki...

canlı yayında, canlı canlı yakılırken onlar; yöneten canlılar ve yönetilen canlılar yani bizler, canlı olan ama insan olmadıklarından emin olduğum iğrenç varlıkların, tüm bunları yapmalarına göz yummuş, bir diğer ifade ile uyumuştuk, gözlerimiz açık. 37 canın gitmesi gerekmiş bir kısmımızın uyanması için. diğerlerimizi uyandırabilmek için acaba daha neler gerek?
anlayamıyorum. ne kadar düşünsem de anlayamıyorum. bu yaratıkları ve hala böylelerine çanak tutan ucubeleri ve bu ucubeleri alkışlayan cibilliyetsizleri anlayamıyorum. anlamak da istemiyorum. istediğim tek şey, "yok" olmaları... hiç olmamaları...

tolga dedi ki...

Sadece YOBAZLAR'i degil,

Madimak oteli'ni korumakla yukumlu ve olaylar sirasinda oradan uzaklasan ASKERLER'i

Hukumet ortagi sonradan bugunun CHP'sinin onemli bir parcasini olusturan SHP'yi sozde SOSYAL DEMOKRAT'lari

da unutmamak zorundayiz! Unutmayacagiz. Madimak otelinin bir bolumunde et lokantasi aciliyor bu ulkede. Unutmayin.
Bu devran boyle dondukce bu degismez, arkadaslar, bunu da unutmayin.

Adsız dedi ki...

Konuyla alakasız ama merak ettim, Taksim'deki gökkuşağı yürüyüşüne katıldınız mı/ bu yürüyüşlerin verdiği mesajı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Atonica dedi ki...

Şerefsizlik parayla değil...

Askerinden sakallısına, tepkizsiz kalanından televizyonda boşboş izleyenine herkes suçlu.

Geri gelmez belki gidenler ama yenilerinin gitmesini engeller...

herseydenbiraz dedi ki...

Kolayca vahşi olabilirim onlar kadar. Ve diri yananların yazdığı her sayfa sayısı kere acı çekip işkence görmelerini isteyebilirim. Damarlarımdaki her türlü demokratik zorunluluk, özgür düşünce, eşitlik, vb olması gereken her şey bir anda donar kalır. Bir ortaçağ insanının cadıların (?) yakılışını izleyişi gibi keyifle onlardan bir kaçının ölümünü izleyebilirim.
İntikam isteyebilirim ve biraz daha kendime hakim olamazsam harekete geçebilirim. Otuz yedi yıllık hayatımda kurduğum pek çok şeyi bu öfkeye kurban edebilirim. İntikam çığlıkları atabilirim.
Ama yapmamak gerektiğini biliyorum. Gerçekten uygar olmak belki de o kadar iyi bir şey değil. Bilmiyorum.

gaykedi dedi ki...

sevgili ananonim yazan arkadaşım,istanbul dışında olduğum ve işlerimin yoğunluğu nedeniyle katılamadım, ama bir daha ki sene gay ve gay dostu arkadaşlarımla oldukça iddialı bir şekilde katılmayı planlıyorum..

sevgili herşeyden biraz, o insanlara hem kızıyorum hem bir insan bu kadar nasıl acımasız-sevgisiz olabilir vahşileşebilir diye acıyorum, şeriat bataklığını kurutmadan sivrisinekleri yok edemeyiz değil mi :(

grisehirsakini dedi ki...

Yakin tarihimizin en utanc verici olaylarindan biri...Ileride tarih kitaplarinda carpitarak anlatmaya calisirlarsa, ozellikle torunlarima bu olayin gercegini anlatmayi gorev bilecegim. Bu vahseti omrumun sonuna kadar unutmayacagim.

ertank dedi ki...

Abdullah Gül ile bir söyleşimde, birlikte gittiğimiz kadın, konu İslamcı burjuvazi ve Kayseri iken, damdan düşer gibi bu soruyu sormuştu. Gül'ün gülümseyen yüzü, bir anda değişmişti: "Biz bu olayı unutmak istiyoruz." demişti. Gazeteci olmanın zorluğu, o anda ağzının payını verememek: Unutmak senin ne haddine, sana giren çıkan nedir, orada dostları, aileleri diri diri yakılmış insanlar varken, unutmaktan söz etmek sana mı düşer behey dingil? demek isterdim; ama diyemiyorsun. O anda farkına vardım: Türkiye'deki İslamcılar, ne kadar yiberal olurlarsa olsunlar, böyle bir olayda kendilerine toz konduracak kadar özeleştirel olgunlukta değiller. Bunun en iyi örneği, olayı komploya bağlayan klasik Türkçü-İslamcı zihniyet, ve de boku Aziz Nesin'e atmaya çalışanlar.

Ancak, anımsatmak gerekir ki, bu olayın asıl failleri, İslamcılar değildi. Mahkemeye gidip gelen sanıkların yaptıkları bozkurt işaretini anımsatırım. 12 Eylül rejimi ile birlikte gelen Türk-İslam sentezi rezaletinin böyle ucube evlatlar doğurması kaçınılmazdı.

Adsız dedi ki...

şuanda 37 canın alındıgı madımak oteli kepapçı olarak işletiliyor.yapıalna canilğe.insanlık dışı bir utanca bir utanç daha eklemiş oluyolar..