09 Haziran 2007


Orta Zekalılar Cenneti !

Bu memleket ahalisi uçlarda yaşar..Toprağın kendisi “orta zekalılar cenneti” olduğu halde yaşam tercihlerinin uçlarda olmasını anlamak mümkün değildir..Ortalamayı tarif eden iki parantezin içinde kalanlar zekâdan nefret eder..

Yazı yazandan nefret eder.. Kreatif işlerle uğraşanlardan nefret eder..Başarılı olandan nefret eder.. Zengin olandan, şanslı olandan nefret eder.. Mutlu olandan nefret eder.. Yeteneğin her türlüsünden nefret eder..Haydi diyelim ki “nefret” sözcüğü fazla oldu.. En azından kızar..
Selahattin Duman

7 yorum:

*guru* Banu dedi ki...

Bu yazı bana neyi çağrıştırdı biliyor musun? Bir zamanlar Aziz Nesin, "Bu ülkenin yarısı aptaldır" demiş, kavga gürültü kopmuş... Bir rivayete göre ertesi günü "bu ülkenin yarısı akıllıdır" demiş herkes yatışmış...

Ne meraklıyız kendimizi zeki, akıllı saymaya...

Vakti zamanında Karşıyakaya'dan vapurla eve gidiyordum (ortaokulda mı neydim)(ohaa ortaokul dedim dimii...!! Artık öyle bir şey de yok kii!!!) yolda giderken konuşmaları dinlerim hep, kulağım deliktir yani ;) neyse ileride bir hatun yanındakilere "biz insanlar herşeyimizden şikayet ederiz; saçımız düzse kıvırcık, boyumuz kısaysa uzun olmayı isteriz, her şeyimize laf ederiz ama beynimiz hariç" demişti... O gün bugündür katılırım bu meçhul kişiye....

hiç kimse ve hiç bişey hakkında hiç bişeyler dedi ki...

yazı enteresan sahiden.. ama ilk paragraftan pek de hoşlandığım söylenemez..

doğrusu ben Türkiye'nin 'orta zekalılar cenneti' olduğunu düşünmüyorum.. zaten bundandır insanların yaşam terchlerinin uçtan olması..

Türkiye halkı gerçekten de çoğunlukla uçlarda.. ya gerçekten çok zeki ya da çok düşük zekalı..

bunu anlamak içinse çok zeki olmaya gerek yok, ülkenin gidişatına bakmak yeterli:) hep söylerim yine yazayım; biz genellikle 'zeki' olduğumuz için çok ilerleyemiyoruz.. ne geliyorsa başımıza bu zekamızdan geliyor aslında sevgili kedi.. örneğin bizim baklavacıların bir kısmı antep fıstığı yerine yeşil göstermesi için bol bol bezelye ve yeşilliği öüğüterek ve şekerleyerek koyuyorlarmış baklavanın içine.. şimdi soruyorum bu çakallık, bu hinlik başka hangi milletin aklına gelebilir :) avrupada standat yaşayan bir kişinin hayatta aklına byle hinlikler gelmeyeceğinden onlar işlerini düzene göre yapar giderler, haa fena mıdır? sahiden de başarılı olurlar ve işler yolunda ilerler.. bir nevi adamlar otobandan dışarı çıkmaz ama 80i de geçmezler.. bizde ise işler tam tersi yönde ilerler çoğu kez.. hep bir çıkış yolu, hep bir kolaylık buluveririz, ama bu nedense hepğ çakallık yönğnde işliyor son zamanlarda :) bizimkisiyse kestirme toprak yolda 150 yapma çabası olarak yorumlanabilir..

netice itibariyle bu ülkede yaşayanların çoğu aslında zekidir bence.. ki eğitimsiz olanların çoğu bile öyle yaratıcı fikirlerle karışımıza çıkıyorlar ki (örneğin karadenizde) sahiden de şaşırmamak elde değil :)

zekiyiz ama farklı yönlerde kullanıyoruz..
zekası düşük olanlar da yaşayıp gidiyorlar işte..

keşke selahattin duman'ın söylediği gibi orta zekalılar cenneti olmuş olsaydık kimse çakallık ve dolandırıcılık yapamaz ve dolayısıyla işler avrupadaki gibi tıkır tıkır işlerdi ;)

aslında keşke şu anki halimizle eskiden olduğu gibi yeniden dürüst ve düzgün olabilseydik de zekayı hinlik yolunda değil verimli işlerde harcasaydık..

yaaa öle işte

ağlanacak halimize gülen bir yorum oldu benimki :)
ama yine de orta zekalı bir vatandaş olmaktansa zeki bir hin olmayı kendi adıma tercih ederim demeden edemeyeceğim yahu ! :)

zihni dedi ki...

"Zengin olandan, nefret eder"

Zengin olandan nefret edenlerle, ZENGİN OLMA KRİTERLERİNDEN nefret edenleri ayırmak gerekir. Eğer ayırmazsak, ki ayırmaya karşı çok güçlü dirençler var bu ülkede. Bu yüzden, "zeka ve yetenek" geçer akçe olmaktan çıkıyor, "kurnazlık poüler davranış olarak algılanıyor.

"Zeka" ile "kurnazlığın" çok fazla ilintili olduğunu düşünmüyorum.

Bir işin ya da kazancın hilesini bulmak, kazancın meşru yolunu bulmaktan kolaydır. Meşru yol iki şey ister: biri zeka, ikincisi erdemlilik ve ya onur.
Önemli makamlara gelen insanlarda çoğunlukla "onursuzca" takla atma ve torpil araçlarına baş vurdulduğunu biliyoruz.
"ASLANI ÇAKALA BOĞDURMAK" deyimi bizim topluma cuk oturan bir deyimdir.
Aydınıyla düşman olan toplum da bize aittir ve sayısı küçümsenemeyecek kadar çoktur.

Zeka, beslenmeyle ilgili bir durumdur. Özellikle B vitaminini yaşamın her evresinde düzenli olarak alanlarda, "hafıza, zeka ve konsantrasyon gücüne etkisi " artarmış.
Vücut ağırlığımızın sadece yüzde 2-3’ü oranında ağırlığı olan beyin, günlük aldığımız enerjinin yüzde 30’nu harcar. O halde her gün yeterli enerji almanız gerekirmiş.
Aziz Nesin, Türk toplumunun %70'i aptaldır derken, bu ölçülere göre beslenenmediğine dikkat çekmişti.
Ülkemizin kaynaklarını kurnazların yağmacılığına terketmekle, doğru beslenme açısından zeka geriliğimize neden oluyoruz. Zeka geriliğinden dolayı da, doğru-yanlış kavaramlarını ayırdedemiyoruz. Birbirini besleyen kısır döngü bu olsa gerek.

YAŞAMDAN SIZAN...KIYMET dedi ki...

BİR YERDE OKUMUŞTUM SANIRIM ŞÖYLEYDİ ''ÇOCUĞUNUZU KOYUN GİBİ BÜYÜTMEYİN Kİ İLERDE GÜDÜLMEYİ BEKLEMESİN''...
BİZİMKİSİ SANIRIM BİRAZ BÖYLE..

narsis7ekho dedi ki...

Kreatif ne ya... Yaratıcı demeyi akıl edememişiz yine.
Yabancı dilim de var, saygılar.

Zenginliği diğer kriterlerin arasına nasıl da koymuş onu da anlamlandıramıyorum bu arada... Zekadan, yaratıcılıktan, mutluluktan, başarıdan, şanstan bir anlam çıkarabiliyorum da zengin nerden çıktı şimdi?

Bu işte bi bokluk var.

BaL dedi ki...

Aziz Nesin'in verdiği oran hakkında çeşitli yorumlar var; ben de %60'ı aptaldır dedi diye anımsıyorum :))

Ve yine yanlış anımsamıyorsam bir sonraki gün aksi yönde bir açıklama yapmamıştı; ama "eğer %40'ı (ya da 30'u) akıllıdır deseydim, herkes kendini o kefeye koyacaktı, kıyamet de kopmayacaktı" içerikli bir açıklamayı kendisi yaptı ya da sonradan başkalarınca bu yorum getirildi.

Sevdiğim bir anekdot/vak'a idi bu tarihimizde :) O yüzden bu kadar saçmaladım :))

kacakkova dedi ki...

narsis haklı görünüyor.....bu işte bir bokluk var.....hadi orta zekan'nın bir zeka düşüklüğü olduğunu düşünelim, ama uçlarda olan yaşam biçimleri nelerdir ki acep....oysa orta sınıf zihniyetin ve yaşam tarzının baskın oldunun söylenmesi hiç değilse malumun ilanı olurdu...selahattin'in yazılarını eskiden keyifle, gülerek okurdum, ama bu ne şimdi?...