21 Haziran 2007İlham Perileri !

Her şey, gökyüzü ile yeryüzü kızı Mnemosyne'nin Zeus'la yaşadığı dokuz geceden dokuz kızın doğmasıyla başlar!...Helikon dağında oturan bu kızlar "Musalar" diye bilinirler. Musalar düşünceyi yönetirler, kavgaları yatıştırırlar, insanlar arasında barışı sağlarlar.

Beyaz kanatlı bir at olan Pegasus bu dağdan şairlere ilham götürür. Sahi, siz Musalar "İlham Perileri" olarak tanırsınız! Müze sözcüğü işte bu dokuz kızdan doğmuştur. Müze sözcüğünün kaynağı "müz", yani ilham perisidir.

Geleceğinizden güven duymak, yarınınıza umutla, güler yüzle bakmak istiyorsanız ilham perilerine ihtiyacınız vardır. İlham perinilerinide ancak ve ancak müzelerde bulabilirsiniz.

Sunay Akın


6 yorum:

miso dedi ki...

gaykedicim
ya bu musa'lar ne komik bir laf olmuş. pek haz etmedim bu durumdan. Türkçesi yoksa yoktur. Ne musası yaa :(

pıhhh

gaykedi dedi ki...

yaa misocum valla "ilham perisi" demek sözcüğün tam derin anlamını verebiliyor mu bende emin değilim, şu ek bilgileride ekliyeyim bari;

Müzler veya Musalar, Yunanca - Mousai sözcüğünden gelmektedir. Bu sözcük ise etimolojik olarak, akıl, düşünce, yaratıcılık yeteneği gibi anlamlara gelen "men" kökünden gelmektedir. (Latince musa). Müzlerin adları hemen hemen her şiirde geçer, fakat kendilerine ait bir destanları yoktur. Onlar genelde tanrıların bütün şenliklerinde şarkı söyler, dans eder.


Müzleri sıralarsak:

Euterpe, flüt (müzik)
Erato, korolu-lirik-aşk şiirleri
Kalliope, destan-epik şiir
Kleio, tarih
Melpomene, tragedya
Polymnia, kutsal şiirler
Terpsikhore, dans
Thalia, komedya
Urania, Gök bilimi

Icha dedi ki...

Acaba Sunay Akın'ın oyuncak müzesinde de bulunur mu bu musalardan? :) Zira dibimde de, hiç olmazsa iki ilham alır kendime gelirdim, yoksa şu ara elektrik çarpmış kedi gibi geziniyorum ortalarda..
Dalga geçmiyorum, ciddiyim, umuda ihtiyacım var :(

gaykedi dedi ki...

sevgili icha, orada da bulunduğuna eminim ama bence en çok istanbul arkeoloji müzesinde bulunuyorlar bu periler, tecrübeyle sabittir :)

Adsız dedi ki...

Sunay Akın ı çok severim..
Onun ilham perisi KIZ KULESİ dir aslında:)

narsis7ekho dedi ki...

Kedicim İstanbul Arkeoloji Müzesi demişken, dış cephesi Ağlayan Kadınlar Lahdi'nden esinlenilmiştir bunu biliyorsundur diye düşünüyorum da...

Yapıldığı vakitte, müze olarak planlanıp inşa edilen dünya üzerindeki 8-10 binadan biri olduğunu biliyor muydun?

*
Ancak Osmanlı'nın ilk müz yuvası için bkz: Aya İrini
(Topkapı Sarayı'nın bahçesinde kalan kilise hani, kutsal barış'a adanan ve dahası şu günlerde 35. Müzik festivaline evsahpliği yapan...)

*
Bloguma bi bak, 8 Temmuz'da beklerim.