14 Haziran 2007

Devotee !"Homolojiye" özürlü gayler hakkında bir madde girmek için araştırma yaparken, bu güne kadar sadece bir kere chat odasında karşılaştığım, çok az bildiğim Devotee kavramıyla tekrar karşılaştım.

Daha önce chatte karşılaştığım kişi, kendisine özürlü bir gay partner arıyordu ve sadece özürlü insanlardan hoşlandığını anlatıyor, devotee kavramını açıklamaya çalışıyordu. Bu arada Devotee; kişinin partnerinde ki bazı engellerden veya organların olmamasından (özellikle kol-el, ayak-bacak) hoşlanması. Bu durumu cinsel açıdan çekici bulması demek.
Eskiden Avrupada kelimenin anlamından farklı bir biçimde "çok mücadeleci, insanlara hayranlık duyan, onlara gıpta ile bakan" anlamında kullanılan "Devotee" kelimesi son yıllarda bu anlamıyla kullanılmaya başlamış..

Bu kavram Yunan Kültüründe Amelotatizm, günümüzde "Devotee" olarak geçiyor. bu konuda William Browne (1590-1645) ve Lord George Gordon Byron (1788-1824) 'ın engelli bayanlara yazdığı aşk şiirleri var.Bilim dünyası bunun `sapık`lık mı, `fetişizm` mi yoksa normal, fakat çok ender bulunan bir dürtü mü olduğuna hala karar verememiş. Kamuoyunca bilinen bir kavram değil. Almanya'da engellileri rahatsız ettikleri için orada yaşayan insanların bu tip kişilerden en azından haberleri var, fakat Devoteeler bir dernek çalışmasına girmemişler, oysa Amerika'da Devoteelerin dernekleri var.

Engellilerin "forumunda" okuduğum kadarıyla bizde de çoğu özürlü arkadaşımız bu insanlarla hayatlarında pek çok kez karşılaşmışlar. Hatta gözleri görmeyen yakışıklı bir delikanlıyı arabasıyla evine götürüp onunla beraber olan sonra da, aldığı yere geri bırakan kadın devoteelerden bile bahsediyorlar.


16 yorum:

Noni dedi ki...

Ayy daha neler öğrenicem bakalım bu hayatta !

Bu arada özlemişim sizleri şekercim muckkkk :)

gaykedi dedi ki...

seni görmek güzel şeker, valla insan bu hayatta neler göreceğiz-duyacağız daha bende bilmiyorum :)

Goddess Artemis dedi ki...

@ gaykedi:

Bu kavramı daha önce de duymuştum. Bil bakalım nereden? Japonlardan tabii. Orada da pek yaygın bir fetiş bu.

N.B. Benim de bir bilmediğim 5 vakit namaz, o da Lilith olduğumdan! Secde etmeyi sevmiyorum, malumunuz :-p

gaykedi dedi ki...

Artemis'cim bu japonlardan korkulur valla, tokyoda kullanılmış bayan iç çamaşırı satan otomattan sonra hiç şaşırmadım japonyada bunun da yaygın olmasına :)

Kayıp Kedi dedi ki...

İlginç bir kavrammış bu, paylaşman çok iyi oldu Gaykedi.

Aslında bu kelimeyi Depeche Mode hayranları kendileri için kullanırlar ama artık "devotee"yim ben demeden önce iki kere düşünmekte fayda var, yanlış anlaşılmalara sebep olmamak lazım:)

gaykedi dedi ki...

evet kayıpkedi, bende bu kavram hakkında bilgi toplarken ekşiye baktığımda daha çok Depeche Mode hayranları için kullanıldığını gördüm ha birde ilk anlamından bahsediyorlar çoğu yerde yani; (dindar, dinine çok bağlı olan kimse, düşkün, esir, fanatik,hayran, meraklı, sofu, tutkun, müptela) manasında :)

kacakkova dedi ki...

ben ilk duyuyorum bu kavramı/kelimeyi...içeriği dikkatimi çekti....gerçekten böyle bir "hoşlanma" var mı, varsa nasıl değerlendirebileceğizdir...."arzunun karanlık nesnesi", herhalde aklımızın alabildiğinden de karanlık olsa gerek....

gaykedi dedi ki...

sevgili kacakova, gerçekten insan cinselliğinin karanlık uzayı hakkında ilginç ve bilinmeyen bir konu, şu bilgiler belki işimize yarar;


1. tip Devotee ‘ler (admire =hayran) olarak adlandırılıyor. Engelli bireyin amputasyonla daha da güzel olduklarını düşünüyorlar. Ampute insanlara yakın olmak ve yardımcı olmak onları pozitif anlamda motive ediyor. Engelli aile üyesi , ebebeyn , öğretmen veya bir çocukluk arkadaşının bu çekime neden olabileceği düşünülüyor. Burada eksik uzuv bir “nesne” değil, “tetikleyici”. Saplantı değil, düşkünlük olarak adlandırılıyor. Devoteelerin bir çoğu protez ve yardımcı ürünler dizayn ederek amputelerin yaşamlarına pozitif katkı sağlamayı amaçlıyorlar ve bu şekilde mutlu oluyorlar.

2. tip Devotee ‘ler (Fetişistler) , tehlikeli olanları. Amputeleri “nesne”olarak indirgeyip, kendilerine eşit olmadıklarını düşünerek, düşük olan özsaygı ve özgüvenlerini tatmin ediyorlar. Bu tip insanlar ısrarcı oluyor, sizi yalnız bırakmak istemiyor, istemediğiniz, talep etmediğiniz halde sürekli yanınızda bulunuyor, davet etmediğiniz halde sürekli yanınıza geliyorsa ve bu tip fotoğrafları bulunduruyorsa dikkat etmek ve önlem almak gerekiyor. Özellikle yeni operasyon geçirmiş veya `çocuk` yaşta olanlar için.

KİTTY WU dedi ki...

Gaykedi,
Gözlerimi kocaman acarak okuyacagim ne cok sey var benim ya.Acaba cok mu safim?E evet fena sayilmam.
Hani igrenc bir küfürümüz var ya bizim toplum olarak o da böyle sayilabilir mi?Berbat, ama insaniz biz diyerek eyleyeyim kendimi ben en iyisi.

Elif dedi ki...

Ben, baskasina zarar vermeyen cinsel zevklerin sapiklik sayilmasina sasiriyorum. Tecavuz sapiklikken, ozel seylerden zevk alma nasil sapikliktan sayilir?

Devotee, Ingilizce'da hala eski anlaminda kullaniliyor. Sanirim gay kelimesi gibi, baska anlama gelmesi icin neden bahsettigini bilmek lazim.

www.elifsavas.com/blog

gaykedi dedi ki...

evet Elif'ciğim haklısın, başkalarını rahatsız etmeden alan razı veren razıysa bu bizi ilgilendirmez. bu konuda milli Penis yazarımız Serdar turgut'un çok güzel bir tanımı var;

benim için sekste iki yetişkin insanın karşılıklı anlaşma yoluyla, özgür iradeyle yapmaya karar verdikleri her şey normaldir. bu tanımı kabul edince çocuk pornosu (ortada yetişkin insan iradesi olmadığından) ve hayvanlarla seks (ortada insan olmadığından) normal olmayanlar kategorisine girer. sizin fetişiniz ve tercihleriniz ise otomatikman normal olur.

Icha dedi ki...

Ne çok şey öğreniyorum senden..
Her gelişimde yeni bir şey..
Mutlu ayrılıyorum burdan kedicim..
Bu arada peki bu konuda ne kadar şanslılar onu da bir açıklasaydın keşke, devotee kavramını öğrendik ama neticeyi de merak etmeden duramıyorum, nedense bunu yaşayanların birçoğunun sanki buna kendilerini zorunlu hissettiklerini düşündüm bir an.. Hala da düşünüyorum bi ara cvp verirsen sevinirim..

gaykedi dedi ki...

sevgili icha;

bir tür zaaf onların ki, sarışın insanlardan hoşlanma gibi, devotte'lerinde mutlu olmaları sanırım hepimiz gibi aradığı iyi insanı bulmayla, yani şansalarıyla alakalı birazda.

asliberry dedi ki...

birden boxing helena filmi geldi aklıma.

ya senin yazılarınla benim hayatıma giren ayrıntılar arasında tuhaf tesadüfler oluyor daha önce söylemiş miydim.

Bir müşterimizle İstanbul trafiğinde 5 saat geçirmek zorunda kaldık, memleketi kurtardıktan sonra, aşktan da konuştuk. Engelli bir kızla büyük bir aşk yaşamış, ona en doyurucu gelen aşkta buymuş. Sadece fetişle ilgili olmayabilir, belki işin içine ulvi duygular da giriyordur.

Brajeshwari dedi ki...

Devotee ayni zamanda, kendisini adamış -ışık işcisi demek...Sadece bu detayı da yazmak istedim..

sevgiler

gaykedi dedi ki...

"deva" ismiyle biliyordum ben onları.(Devalar yaratılışın her aşamasını kontrol eden hiyerarşik
zeka düzenidir.)