22 Haziran 2007Beyin
& Kimlik !


Beynimiz bizim kimliğimiz. Otobüste yanınızda oturandan, annenizden, en yakın arkadaşınızdan, yan komşunuzdan hatta ikiz kardeşinizden sizi ayıran şey, beyniniz.

Peki bu farklılıklar beyninizin neresinde? Bu sorunun cevabı 21.yüzyılın belki de en önemli sorununu 'kimlik' bunalımını da beraberinde getiriyor.

Mesela akvaryumunuzda ki Japon balıklarının 'bireysel' bir davranışı yoktur. Gidip yerine yenisini alırsanız aradaki farkı siz bile ayırt edemessiniz.


Ancak bir çalışma göstermiş ki, her ne kadar birbirimizden farklı olsak da; kızgınlık, kıskançlık, şehvet, hırs, kendini beğenmişlik gibi bir takım duygularımız ortak.

Hayvanlarda agresiflik görülüyor ama kızgınlığa rastlanmıyor ya da beslenmek için avlanma görülüyor ama hırs bize özgü. O zaman insanı farklı kılan ne?

Kullandığımız semboller bizi ele veriyor. Davranışlarımızın her ne kadar ait olduğumuz ya da ait olmak istediğimiz toplumun / kültürün sonucu olsa da bir miktar yukarıda sayılan özellikleri (ya da kusurları?) hepimiz taşıyoruz.

Dr. Pınar Uysal Onganer


1 yorum:

Adsız dedi ki...

Aslında derin mevzu:)
Beynimiz/zihnimiz, şekillenip, değişmeye, gelişmeye her an açık..

Farklı beyinlere tahammül gösterebilmek, yada onların bizden üstün özelliklerini kabullenebilmek de olgunluk istiyor..

Ortak tepkilerimiz olduğu doğru...
Hani bize ; "siz kadınlar hep böylesiniz zaten!" derler, olaylar karşısında benzer tepkiler verdiğimiz zannedilir..
Kısmen doğru olmakla birlikte, her insan ayrı bir evrendir bence..

Ortak frekansları çatıştırmak değil çakıştırabilmek dileğiyle..

sevgiler..

ps:
Onur, adresimi değiştirdim..
profilden ulaşabilirsin..