30 Mayıs 2007


Kibir !

İngiliz'ler göçmen tartışmaların da Türkler, Araplar ya da Afrikalıların İngiliz değerlerini kabul etmeleri gerektiğini iddia ettiler. Guardian 'a daha birkaç hafta önce yazdım. Bu iddiayla ilgili tek sorun şu ki İngiliz değeri diye bir şey yok! Misafirperverlik, adalet, yoldaşlık vs. evrensel değerlerdir. Kimsenin tekelinde olamaz. Bunlar üzerinde tekel iddia etmek kibirli bir saçmalık...

İngiliz eleştirmen ve yazar Terry Eagleton

9 yorum:

ezop dedi ki...

Aaa zaten olmamış "misafirperverlik" bir Türk değeridir. İngilizlere ne oluyor ki? :)).

Elif dedi ki...

Yaziyi okumadigima gore, uyduracagim bir tarafimdan ama sanirim bahsedilen degerler fikir ozgurlugu, laiklik, farkli dinlere tolerans, vesaire olsa gerek. Boyle seylere deger veriliyorsa, bir milletin degeri sayiliyorsa (tam basarilamasa bile) kibirli olmakta haklilik var.

www.elifsavas.com/blog

Noni dedi ki...

Aldığımız fotoğrafçılık dersinde hoca bize fotoğraflarda tek bir öğe bulunmasın, dikkati tek bir noktaya çekmeyin, fotoğrafın tümüne yansıtın demişti... Ama ben bu resimde kartaldan çok adamın şeyine odaklanıyorum ve kibirle bunu bağdaştıramıyorum ayyy yok olmuyor kibir ve bu ebatlar cıkkk olmamışşşş :P

D-Chic dedi ki...

Ben katılmıyorum bence de kirlilik sebebi oluyorlar...eğer bir yere göç ettiysen kendi değerlerini kaybetmeden, oradakilerine de ayak uydurmak durumundasın.
Bizim yaptığımız gibi...mesela.

Adsız dedi ki...

Merhaba...
Tesadüfen sitenize rastladım. Kendimi sizin yerinize koyup hayatı birde böyle algılamaya çalışsamda sanırım bir bayan olarak başaramadım. Eminim fiziken bir bayanın bir erkeğe aşık olması ile ruhen bir bayanın yada bir erkeğin, bir erkeğe aşık olması aynı şey değil. (Aslında nasıl tanım yapacağımıda bilemedim özür)
Ancak bir erkeği bizlerden çok daha iyi algıladığınıza ve anladığınıza inanıyorum.
Umarım hayatınız boyunca herşey isteğiniz gibi olur.
Sevgiler...

morportakal dedi ki...

anglo-saxon demokrasisi

bliyaal dedi ki...

Eagleton doğru demiş. Gerçi Londra’da gördüklerime dayanarak, bahsi geçen milletlerin her zaman için söz konusu değerleri benimsediklerini söyleyemem. Kimi zaman için, açık açık düşüncelerini söylemeyen İngilizleri dahi sinirlendirdiklerini düşünüyorum.

Moröküz dedi ki...

Türk olmaktan zerre rahatsızlığım yok. Sadece, 'Türk örf ve adetleri' diye öğretilen şeyler doğrultusunda yaşamıyorum. Çünkü bir dolu yanlışlık ve saçmalık içeriyor. Benim amacım doğru, iyi, hata ve kötülük yapmamaya çalışan bir insan olmaksa etrafımdaki her söylenene hemen inanmayıp, kendi kendime araştırarak doğrularımı (ya da 'en doğrular'ımı) keşfetmeliyim ve ona göre yaşamalıyım. Örneğin ben, bir davranış Türk adeti diye anılsa da, yanlış olduğu için yapmamayı seçtiysem ve bunun için 'Türk' sıfatım resmen benden alınsaydı bu benim umurumda olmazdı. Bazı insanlar 'Türk gibi' diye kavram oluşturmak istiyor ama asıl marifet olan: Herkesin birbirine benzemeyi değil, herkesin kendini keşfettiği ve tüm iyi niyetiyle olabileceğinin 'en iyi'si ve 'en doğru'su olmayı amaçladığı; farklılıklara kıl olduğu değil, farklılıklar ile bir arada yaşayabilmekten gurur duyduğu bir ülke..

Yani bir takım iyi özelliklerin 'o ülkeye', 'bu ülkeye' yakıştırılmasındansa her insanın kişisel olarak çabalayıp da bu özelliklere ulaşması için aynı özeni göstermesi doğru olanıdır. Sonuç olarak katılıyorum bunları söyleyen kişiye. :-)

Kendi evimizde doğan bir bebekle, 1000 kilometre uzağımızda doğan bir bebeğin arasında bir fark olmadığını anlaması için ne gerekiyor acaba milliyetçi insanların?..

miso dedi ki...

Sayın Eagleton'a saygılar. Bunlardan kaç tane var acaba yeryüzünde? Çok az, pek az ne yazık ki :(