23 Mayıs 2007


Din !

Din olmasaydı iyi insanlar iyi şeyler, kötü insanlar kötü şeyler yaparlardı. İyi insanların kötü şeyler yapmasına neden olan şey ise dindir..
Richard Dawkins

14 yorum:

asliberry dedi ki...

Ya ne olur Yaman bilimadamı olsun ya.(Kendi blogumda yazmıyorum, tutar başka meslek seçer, annemi hayal kırıklığına uğrattım diye üzülür)

Adsız dedi ki...

farklı bir bakış açısı

ASLI dedi ki...

Can Dündar demişti galiba, "İnsanoğlu'nun en faydalı icadı dindir". Din olmasaydı bence ceza korkusu olmayacağı için, iyiler kötülük yapmayı düşünebilirdi.

Taner dedi ki...

asli arkadasım can dündarın tanımı tamamı ile doru bencede..

Adsız dedi ki...

Dinleri iyi ve kötü gösteren de, iyi dindarlar ve kötü dindarlar..

Adsız dedi ki...

din kitlelerin afyonudur ve tamamiyle insanları dizginlemek için var oldugu kanısındayım

gaykedi dedi ki...

her dinde var olan aşırıların (ne yazık ki islam'da sayıları vahim oran da fazla) insanları din adına gaza getirdiğini, şiddete yönlendirdiğini unutmayalım derim arkadaşlar.

Adsız dedi ki...

yarış anında ata takılan gözlüklerden farkı varmı=?

Adsız dedi ki...

yaradana inancım tabiki var ama bunu illa bir çatı altında toplamam ,sembolize etmemi gerekiyor yada abartmam mı gerekiyor

Goddess Artemis dedi ki...

@ gaykedi:

11 Mayıs tarihli Cumhuriyet Yürüyüşleri adlı yazımda, bu konuyla ilgili güzel bir örnek var:

"I am a Catholic, but that doesn't mean that I want a return to the days of Ceasaro - Papism..."
"Ben bir Katoliğim. Ama bu Sezar - Papa rejimine geri dönmek istediğim anlamına gelmez..."

Önemli olan dini (hangi din olduğunun önemi yok!) çağdaşlaştırabilmek, bozmadan, yozlaştırmadan günümüze uyarlayabilmek.

1400 yıl öncesinin Arabistan'ı için mantıklı sayılabilecek kimi kurallar, 21. yüzyılda mot a mot uygulamaya kalkılırsa, günümüz Türkiye'sindeki gibi trajikomik görüntüler ortaya çıkar.

gaykedi dedi ki...

Yaa arkadaşlar size özel tavsiye Goddess Artemis'in yukarıda verdiği Cumhuriyet Yürüyüşleri linkini mutlaka okuyun, bu yürüyüşlerle ilgili dünyanın çeşitli ülkelerinde çıkan gazete haberlerine yapılan okuyucu yorumlarından çok ilginç bir derleme!

oz dedi ki...

gaykedi ve okurları.. ankarada patlayan bomba pek ilginizi çekmedi anlaşılan, ölen gayrimüslim, öldüren de kökten dinci değil, ondan olabilir mi acaba??

malatya olaylarında falan pek estiriyodunuz

gaykedi dedi ki...

sevgili "oz" burası ulusal bir gazetenin web sitesi değil, kişisel bir web sitesi her haberi görmek ve enine boyuna işlemek zorunda değilim.

gaykedinin sevgili artemis' in blogunda "şuraya" yaptığı yorumu okur ve belki utanır bir özür dilersiniz!

ertank dedi ki...

iki 'din'i birbirinden ayırmak gerek zannımca. biri bireyin iç dünyasında yaşadığı, -gerçek ya da kurgusal- tanrı ile arasındaki ilişki, diğeri de tarih içinde evrilip bugüne gelmiş olan, devasa bir kurum. ikincisi, bence dünyadaki en büyük zehirlerden biri ve bir an önce yokolması gerekir. birincisine müdahaleye ise kimsenin gücünün yeteceğini sanmıyorum, bilimkurgu filmlerindeki gibi insanların beyinlerine operasyonel müdahale çağı gelmedikçe.