13 Mayıs 2007

Hadi Gelin

Arkadan
!


İşte Baykal' ın seçim şarkısı;


“Karşıyım karşı, her şeye karşı!
Atın ölümü arpadan,
Hadi gelin arkadan,
Yarı yolda bırakan, taş olsun!..”Ali Saydam' ın köşesin de okudum :) Gaykedi


16 yorum:

Esther dedi ki...

katılmıyorum... akp'nin yaptıklarına karşı olmaması için birtek sebep söyler misin??? bence çok güzel veriyor ağızlarının payını pis yobazların... üstelik birleşme olayında sorunu dsp çıkardı.. "herkes baykal uzlaşmaz" derken... bugün cumhuriyet mitinglerinin 3. sü izmirde düzenlendi... Baykal'da halkın arasındaydı.. AKP'yi sandığa gömmenin tek yolu chp'yi seçmek.. tamam belki istediğiniz gibi (???) yönetilmeyeceksiniz ama en azından rejim düşmanı değil herif....

gaykedi dedi ki...

yaa Esther defalarca oyumu chp'ye vermiş biri olarak benim için sorun Chp değil Baykal! ve tabi bir de CHP içinde ulusalcılık adı altında faşizm yapanlar :(

Baykal'ın koltuk sevdası partiyi yedi bitirdi, daha önce de yazmıştım Atatürk'ün CHP'si artık parti değil, feodal bir beyliktir. Baykal kongre delegelerini seçiyor, onlar Baykal'ı genel başkan seçiyorlar, genel başkan kendini seçenler arasından hoşuna gidenleri milletvekili yapıyor, milletvekilleri her çağrıldıklarında kuzu kuzu toplanıp onu alkışlıyorlar :(

Cem dedi ki...

siyasi konularda yorum yazmamaya gayret ediyorum. fakat bir defalığına orucumu bozacağım. ilk yorumcu siyasi yelpazenin bir tarafında yer alanları "pis yobaz" diye nitelemiş. bu bir hakarettir. bir siyasi görüşü ve bu siyasi görüşün yandaşlarını beğenmeyebilir, eleştirebilirsiniz. ancak, eleştirilerinizde haklı bile olsanız, bu size hakaret etme hakkı vermez. hele hele, nasılsa burası internet ortamı, aklıma geleni yazayım diye düşünemezsiniz, düşünmemelisiniz. sonuçta ne olur? eleştirdiğiniz siyasi görüşe oy vermeyi pek düşünmeyen insanları bile, o tarafa itmiş olursunuz. farkında olmadan düşmanınızın ekmeğine yağ sürmüş olursunuz.

Cem (cebeciistasyonu.blogspot.com)

Kaan dedi ki...

Gaykedi'ye katılıyorum. Hayatım boyunca sola oy verdim. Özellikle son yıllarda değişime karşı izlediği faşist çizgiden, söylemlerinden dolayı ve Baykal faktörü yüzünden vede böyle insanları manipule ederek, kışkırtarak solun evrensel değerlerinde olamayan korku politikası güderek siyaset yaptıkları için Chp'yi sandıkta bende cezalandıracağım.

gaykedi dedi ki...

Kaan Bey, Chp'nin özellikle son yıllarda değişime karşı izlediği faşist çizgi ve solun evrensel değerlerinde olmayan ulusalcılık gibi ırkçı söylemleri olduğu fikrinize kesinlikle katılıyorum, işin en acısı da bunun Atatürkçülük maskesi altında yapılması :(

Ama sandıkta elim nereye gidecek ödp' mi chp'mi karar veremedim halen, çok karasızımm çokkk...sokayım şu seçim barajına diyorum içimden :(

Kaan dedi ki...

Evet, büyük kararsızlık içerisinde kitleler.İzmir'de bugün miting oldu. Kalabalığın içinde çok farklı acayip hava aldım. Ben Chp'ye oy vermemeye bugün karar verdim kesinkez. Bayrak salladık ama ne için? Orda atılan çoğu slogana bir sosyaldemokrat olarak ka-tıl-mı-yo-rum. Ödp yüksek ihtimalle tercihim olacak. Hatta bir sağ partiye bile son anda gidebilir. Chp utansın!!!

RinTinTin dedi ki...

selamlar gaykedi ve yazar arkadaşlar...
ben geldim yeniden;epey gecikmiş olsam da. uzun hikayelerim var dökülecek satırlara. şimdilik sadece merhaba demek istedim. Özlemişim gaykedinin blogunu. boş durmamışsın görmeyeli. Logon da güsel olmuş hani.bu yazıların hepsini okumak biras zamanımı aılcak ama:P
konu tam benlik,siyaset üzerine ama şimdi biraz susiim bari. pek keskin olasım yok bugün.sadece bir soru sormak istiyorum: solcu olduğuna inanıyorsan chp ve ödp yi nasıl yanyana getirebiliyorsun?

görüşmek üzre...

Goddess Artemis dedi ki...

@ gaykedi:

Buradan, geçmişi bilemeyecek kadar genç arkadaşlara bir anektod anlatmak istiyorum. Ben yıllar yılı sosyal demokrasiyi -gerçekten- kim temsil ediyorsa ona oy vermiş birisiyim, babamsa Demokrat Parti ve devamında Adalet Partisi'ne oy vermiş son yıllarda ise (80 sonrası) sosyal demokratlara oy vermiştir. Babamın bana anlattığı bu anektodu, ben fakülte yıllarımda "babamın bana sağ görüşü/Menderes'i yıkamak için" anlattığı bir yalan sanıyordum ve bu yüzden de hep tartıştık. Yıllar sonra eski solcu, devrimci büyüklerimizden aynısını duyduğumda şok geçirdim, akabinde bir özür borçlu olduğum babamın gönlünü aldım.

DP zamanında, Ankara'da bir öğrenci yürüyüşü oluyor. Tam da makam arabasıyla oradan geçmekte olan Adnan Menderes, arabayı durdurup, "ne oluyor" diye kalabalığın arasına giriyor. Çeşitli sloganlar atan gençler, Menderes'i görünce üstüne yürüyorlar. Bu sırada Baykal atılıp, Menderes'in yakasına yapışıyor ve şöyle bir silkeliyor adamı. "Ne istiyorsun evladım? Gençler derdiniz nedir?" diyen Menderes'e, Baykal "Özgürlük istiyoruz!" diye yanıt veriyor. Menderes, bir an bile düşünmeden cevabı yapıştırıyor: "Evladım T.C. Başbakanını yakasından tutmuş silkeliyorsun, bundan büyük özgürlük mü var?!"

Hizipçi Baykal, girdiği hiçbir mekanda ikilik çıkarmadan duramaz, çünkü hizipçiliğe müptela, uyuşturucu misali.

Ayrıca, fotoğraf da çok hoş olmuş, elinize sağlık :o)

bliyaal dedi ki...

Bizim solcuların CHP’ye oy vermelerine biraz şaşarım, ama çoğu kimse geçmişi pek bilmiyor sanırım. CHP’yi sol zannediyorlar, halbuki cumhuriyet döneminde solu ezen partilerdendir CHP. Hoş, DP, AP, MHP falan, hatta askeri darbeler de solu ezmişlerdir, ama CHP köken olarak sol bir parti değildir. Eskilerin tanınmış solcuları hep CHP döneminde takibe uğradılar ve hapse atıldılar.

Dr. Hikmet Kıvılcımlı ilk kez 1925’de tutuklanır örneğin. Ünlü “Donanma Davası”nı bilen var mıdır? 1938 yılında başlayan bu dava sonucunda Kıvılcımlı ile birlikte Nazım Hikmet ve Kemal Tahir de hapse atılır. Nazım Hikmet’in hapiste öldürülmeye çalışıldığını biliyoruz. Kemal Tahir o kitaplarının bir kısmını hapiste yazdı. Hikmet’in “Memleketimden İnsan Manzaraları” 1941’de Bursa hapishanesinde yazılmaya başlandı. Kıvılcımlı 15 yıl ağır hapis cezasının bitimine 3 yıl kala, 1950’de DP’nin çıkardığı genel afla salıverildi.

Bu insanların hapse atıldıkları ve orada kaldıkları dönemde iktidarda kimler vardır? CHP, İnönü, Atatürk vs. Sonradan gelen partiler de solculara yapmadıklarını bırakmamışlardır – hele milliyetçiler! Ama CHP’nin de aslında ne olduğunu görmek lazım.

Bu seçimde büyük ihtimalle evde yatacağım. CHP'ye oy verip kaçık Baykal'ı meclise sokmaya niyetim yok. Esasta şeriat işleri en çok Baykal'a yarıyor. Adam bu sayede meclise girebiliyor. Yoksa kimsenin CHP'ye oy vereceği yok.

Meraklıları için Emin Karaca’nın bu konularla ilgili Gelenek Yayınları’ndan çıkan iki kitabı var: Donanma Davası ile ilgili olarak “Yeraltı Dünyadan Başka Bir Yıldız Değildi” ve Kıvılcımlı için “Sosyalizm Yolunda İnadın ve Direncin Adı: Kıvılcımlı”

gaykedi dedi ki...

Sevgili rintintin hoşgeldin aramıza, seni özlemiştik valla :) solcu olduğuna inanıyorsan chp ve ödp yi nasıl yanyana getirebiliyorsun? diye sormuşsun, bu çok önemli bir baraj sorusu, rintintin :) Bütün mesele oyumuzu kullanmayınca yada barajı aşması mümkün olmayan bir partiye atınca hiç istemediğimiz bir partiye gitmesi (yaraması) korkusu, ve sadece kotunun iyisini seçme içgüdüsü ne yazık ki :(

Sevgili artemis, bu yaşanmış olayı ben birkaç kez biryerler de okumuştum, hatırlattığın iyi olmuş, yeni nesil de bilsin bunu :)

sevgili Bliyaal evet chp ne kadar sol tartışılır, galiba dünya sol partiler birliğine birileri şikayet etmiş (ismi şimdi hatırıma tam gelmedi bu birliğin) kovulma ihtimali varmış, inceleniyormuş, geçen gün bir yerler de okudum :) ....ha birde türkiye de bir kesim sol partinin ne kadar sol olduğu konusun da idris Küçükömer' in çalışmalarını da hatırlatmak lazım :)

Adsız dedi ki...

bir arkadaş sanal ortamda rahatlıkla hakaret edip "pis yobaz" dediğimi söylemiş.. sanal ortamda sadece hakaret edebiliyorum ne yazık ki... ama gerçek hayatta çok daha beterini yapmaya hazırım :) yani sanalmış gerçekmiş gibi bir korkum ya da derdim yoktur benim :) yobazlar pistir...

-esther-

D-Chic dedi ki...

Resim, slogan süper, cuk oturmuş gay kediye de katılıyorum ayriyetten...

Cem dedi ki...

… işte benim de söylemeye çalıştığım buydu. Bir yandan, chp’ye mi, ödp’ye mi yoksa başka bir sol partiye mi oy verelim diye düşünürken, öte yandan ak partiye oy veren kitleye “pis yobaz” diye hakaret edilirse, yapılacak ilk seçimde ak partinin yüzde kırk oy alarak yeniden iktidara gelmesine şaşmamak gerekir. müstahaktır da.

bu blogdaki yazıların pek çoğunda, takip edebildiğim kadarıyla, açıkça ya da örtülü olarak, toplumun cinsel ayrımcılık yaptığı ve gaylara karşı hoşgörüsüz bir tutum takındığı ve hayat anlayışlarına saygı gösterilmediği eleştiri konusu yapılıyor. sen hayat anlayışına saygı bekliyorsan, senin gibi düşünmeyenlere de saygı duymak zorundasın. aynı haltı sen de yiyorsan, neden şikayet ediyorsun ki?

karşılıklı küfürleşerek ve hakaretleşerek mi uygar insan olacağız, yoksa farklılıklarımıza saygı duyarak mı?

Cem

Esther dedi ki...

haklısın cem

Adsız dedi ki...

Benim görüşüm Deniz Baykal'ın doğru ve dürüst bir siyaset izlediğidir.Ayrıca Chp çatısı hala ATATÜRK'e aittir.Ben şu işe çok şaşırıyorum size anlatmak istiyorum;benim Akp li bir arkadaşım var bana ATATÜRK'ü sevmediğini söylüyor ve beni kendinden soğutuyor bu duruma gerçekten çok şaşırıyorum ..Arkadaşımın Akp li olması bni hiç rahatsız etmiyor..Fakat ATATÜRK'ü sevmemek konusundaki tutumunu hiç beğenmiyorum..Bu tutumu kısaca nankörlük olarak görüyorum..Yanlış mıyım yorumlarınızı bekliyorum...

CHP'li EDA

gaykedi dedi ki...

eda
sevmek zorunda değil ama saygısızlık yapmamak zorunda.