27 Nisan 2007

İbnelik !


İbnelik konusu, şu en karanlık günlerimizde bir kez daha gündeme yükselmiş, bir kez daha tehdidiyle ufkumuza gerilmişti. Akabinde youtube krizi gündeme geldi. Orada da bir Yunan genci Atatürk'ün eşcinsel olduğu imasından ibaret ürününü dolaşıma soktu ve yer yerinden oynadı.

Nitekim yaratıcı Türk halkı, teknolojiye olan yatkınlığıyla youtube'u galiz küfürlerle, Yunan ibne ilan eden kliplerle işgal etti. Acı olan, Türklerin Yunanlıları becermek suretiyle kimin ibne olduğunu dünya aleme gösterebileceğine inanan çoğunluğun açığa çıkmasıydı.

Akdeniz'in iki gelişmemiş çocuğu, memleketimizin televizyon muharebesine çıkan iki gelişmemişi* gibi dünyayı, insanı, gücü, siyaseti, hakikati nasıl tarttığının kanıtını sunuyordu: İbne, aşağılamak, yaralamak, küçük düşürmek amacıyla, yani sadece hizmet bilinci ve coşkusuyla becerilen insan demektir. Becerene günah yazmaz. Erkekliğine de halel gelmez.
Atatürk'ün eşcinsel olduğu iddiası, Sabiha Gökçen'in Ermeni asıllı bir devşirme olduğu iddiası kadar çok sarsıyor kamuoyuyla aramızda tercümanlık üstlenmişleri. Eşcinsellik de, Ermeniliğin yanı başında yeri en sarsılmaz milli küfürlerimiz listesinde bir kez daha tescilleniyor.

Bu topraklarda geyler de yaşamıyor mu? Sahiden Türk'den gey çıkmaz mı? Asker, polis, memur, öğretmen, öğrenci, iş insanı, bilim insanı, işsiz güçsüz, köylü kentli eşcinsel yok mu? Eşcinsellik, her şeyden önce bir insanlık gerçeği değil mi?
Yıldırım Türker

* Yazarın burada kastettiği, Emin Çölaşan & Melih Gökçek ikilisinin, yazılarında ve televizyon tartışmasında, birbirlerini düşünebildikleri en ağır hakaret olan "ibne" likle suçlayarak yaralamaya, seyirci gözünde küçük düşürmeye çalışması...


8 yorum:

SHeiDA dedi ki...

Valla dunya hala tamamiyla kabullenebilmis degil tabii ki bu konuda..bu raddeye gelmemiz bile cok guzel..kim ne derse desin 10 tane kiz arkadasim olacagina sohbet muhabbet paylasimda 1 ya da 2 tane gay arkadasim olsun tercih ederim..o kadar basarili,duygusal,dusunceli,caliskan,becerikli,sir tutan,asik olmayi seven daha siralanacak o kadar ozellikleri var ki..bu gay durumlarini dislamaya devam edenler lutfen once bi ic dunyalarina baksinlar..cok yoruma bile degmez..ama su konuyu biliyorum ki ulkelerini kurtaran o kadar cok tarihi devlet adami var ki gay olarak hayata veda eden...yuzyillardir suren birseye artik anormal tepki vermeyelim ya...

fendalinka dedi ki...

yani bence youtube'daki o Ataturk için yapılmış video hakaret unsurları içeriyordu.. bunu düşünüyor olmamın sebebi eşcinselliği hakaret olarak kullanmak değil, niyet.. hani derler ya niyet çok önemli.. hakaret etmek için yapılmış videoda çok zekiydide dese tavrından anlarsınız ne demek istediğini.. birde yani anlamıyorum ya ulkeyi kurtarırım önculuk eder misar bırakırım koruyun derim örnek teşkil ederim ama cinsel tercihlerim konuşulur..

Ataturk magazin malzemesi değil.. yani bence tabuları olmalı Atamızın.. herşeyini anladık yuttuk cinsel tercihi kaldı sanki..

merveeee dedi ki...

http://gizliiiblog.blogspot.com/

taşındım ;)

gaykedi dedi ki...

bu iletişim çağında yaşamak öyle birşey ki, youtubeyi erişimi yasaklayarak sadece o aptal klibe dünya da daha çok dikkat çekmiş olduk!

narsis7ekho dedi ki...

Antik caglardan beri dunyanin bir gercegi olan escinsellik, ayni tarihlerde olmasa da, uzuuun sure oncesinde ocu gorunmeye baslamadi mi?

Bugunun insanlari Antik Yunan'da erkeklerin askini kucumsemiyor mu?
O zamanlarda, savunulacak bir yani olmayan bir sekilde kadin sadece ureme amacli kullanilirken, yere vurulacak bir yani bulunmayan en atesli asklar erkekler arasinda yasaniyordu.

Antik Misir'in C. Jacq harici kaynaklarinda sikca rastlayabilecegimiz gibi firavunlar arasinda da, halk arasinda da en azindan biseksuellik oldukca yaygin idi. Bunu da yadsiyan, ayiplayan yoktu. Iste normal olan buydu zaten.

Ortacag'a geldigimizde, kiliselerde kadinla cinsel iliskiye girmeleri yasak rahipler en cok kucuk guzel oglan cocuklarini severken,
errrkekliginden kusku duyulmayan koca Osmanli Imparatorlugu'nda da escinsellik yok muydu saniyoruz?
Vardi. Belki Ilkcag'daki gibi acikca yasanmasa da, kadin artik es olarak (ya da dort esten biri olarak, ya da herhangi bir es olarak) erkegin uc adim gerisinde ama yine de yakininda yer almaya baslamisti belki ama escinsellik de vardi, yaygindi.

Ingiltere'ye gidelim, monarside en uzun sure ayakta kalan kadinin cagina, Viktorya Cagi'na.
Kadin haklari yine cok degildi. Ingiltere'ye baktigimizda belki tek esle evlilik vardi ama kadinin hakki pek yoktu. Zaten zengin ve soylu degilseniz pek hak arayamazdiniz ya...
Lordlar Kamarasi'nda da oldukca yaygin olan escinsellik artik iyice saklanan, dalga gecilen, alay edilen ve ahlak kurallarinca gunah ilan edilmis bir sey olmustu.
Oglanci! hakareti, donemin en unlu sanatcilarindan olmasi haricinde en unlu escinseli oldugu da bilinen Oscar Wilde'in ahlaksizliktan iki sene agir hapis cezasi almasina neden olmustu.

Ve simdi, yine var, tabi ki var. Hala azinlik olan bir kisim bunun normalliginin farkinda iken, buyuk bir cogunluk iyice bastirmakta.

Sonra gel de dunya iyiye gitme egilimi gosteren bir organizma cumlesini kur kurabilirsen.

Esther dedi ki...

ibne=eşcinsel değil... ibne bir küfürdür... ne heteroseksüeller tanıdım gayet ibne olan... gaylerin de ibne olanları var... lezbiyenlerin de... hatta aseksüellerinde var. ibne, "salak, fuck you, shit beyinli" gibi sıradan bir küfürdür yani.... bu yüzden eşcinselliği ibneyle aynı anlamda sanıp "eşcinsel olmak küfür gibi algılanıyor" diye düşünme.

gaykedi dedi ki...

Türkçe de ibne kelimesi gibi ermeni-yahudi kelimesi de küfür olarak kullanılıyor hatta müslüman olmayanlar için kullanılan "gavur"da aynı...bence ibne kelimesini normalleştirmeliyiz, ben ibneliğimi gocunmadan kabul ediyorum, evet bir ibneyim...

Esther dedi ki...

gaykedi :) "gay,eşcinsel,homoseksüel" yetmiyor mu yahu ??? neden bir de ibne'yi istiyorsun..