30 Nisan 2007


Garabet !


Sol partilerin İstanbulda'ki kalelerinden biri olan yaşadığım semtte pek türbanlı genç kız göremessiniz, ama hep beraber gezen, uzun kollu ve meme hatlarını füze gibi ortaya çıkaran dar birşeyler giymiş 2-3 kişilik bir türbanlı kız grubu var ki, halleri tam evlere şenlik.

Ben bu yaşıma geldim bu kadar kırıtan, makyajlı, endamlı, göz süzen, gerdan büken velhasıl dikkat çeken başı açık bile görmedim, millet durup arkasından bile bakıyor, neredeyse işe çıkmış fahişe gibi trafiği kilitleyecekler.

Arkadaşlarla yemek yediğimiz, bira içtğimiz cafenin önünden geçiyorlar bazen, tabi ortalıkta dönen dedikodunun bini bin para. Almanya' dan gelmişler çok çok zenginlermiş, yok içlerinden biri, bir türkücünün ikinci karısıymış falan filan, söylediklerinin ne kadarı doğru bilmiyorum ama herkes onları konuşuyor.

Diyeceğim kimseyi zorlamayın örtünmeye, içinden geliyorsa örtünsünler yoksa ortaya çıkan garabet çok daha vahim oluyor ve herkesi çok daha günaha sokuyor. Tabi fırlama arkadaşlarımız isim takmakta gecikmediler, kimi "ihlas motor" diyor onlara, kimisi de hep beraber gezdikleri asla tek başlarına dolaşmadıkları için "mezdeke".
34 yorum:

BaL dedi ki...

Haha... Mezdeke harikaymış :)))

Geçen yaz teyzemi ziyarete gittiğimde Heybeli'ya... çamlıkta küçük bir tur yapalım demiştik...

Maksat taze taze çamından oksijen almaktı.

Bir ara önümüze bir çift düştü...

Kız "sıkmabaş"lardan... Oğlan da bildiğiniz koy pantolonlu t-shirtlü gençlerden. Oğlanın el kızın belinde, can ciğer kuzu sarması - halay ekibi gibi yürüyorlardı :)))

Biraz sonra kızla oğlan çamların arasına tepeye doğru çıkmaya başladılar. Orası yürüyüş yolu değil... bildiğiniz "çam altı" :)))

Öyle sinirlenmiştim ki kızın ardından seslenmeden edemedim :

"Çamların arasına gidiyorsun, bari başını aaaaaaç!"

-----

Ne demişler...
"Bizim gelin bizden kaçar; başını örter kıçını açar"...

-----

Devir bu devir....

Elif dedi ki...

Bilemiyorum, belki evden serbest cikabilmelerinin tek yolu budur. Ama boyle suslu olanlar olmasi beni rahatsiz etmiyor, tam tersine iyi geliyor. Kara carsafla aramizda tampon bolge olusturuyorlar sanki. Bak, Iran'da bile, herkesin basi bagli ama yetmiyor. Ahlak zabitalari kara carsafa sokmak istiyorlar kadinlari. Belki boyle dejenere kapalilik, tam kapaliliktan iyidir. Turk sentezidir, neden tamamen kapanamayacagimizin cevabidir.

www.elifsavas.com/blog

bliyaal dedi ki...

Kardeşim zamanında FEM dersanesine gitmişti. Oraya gelen kapalı kızların mantolarını çıkarttıklarında, süslü püslü, makyajlı olduklarını görmüş. İyi de, kimse onları göremeyecek olduktan sonra, bu kızlar niye süslenip mantolarının altında öyle gezerler? Ben dahi sokakta, başörtüsünü saymazsanız, tamamıyla sıradan başörtüsü olmayan bir kızın giyindiği biçimde dolaşan başı bağlı kızlar görüyorum. Bu insanlar ne kadar kapatılmaya çalışılsalar da, kendi hislerine karşı koyamıyorlar. Bu bir ihtiyaç. Sürekli etrafında kapalı kızlar gören erkekler de bir süre sonra kadına aç hale geliyorlar. Kendi kendisini sefil kılan zavallı bir yapı bu.

Esther dedi ki...

İşte en korkulası "Türbanlı hatun" tipidir bu... kaşlar incecik ve kalkık, dudaklar kalemli ve cart bir ruj taşır.. Yüze itinayla sürülmüş iki parmak fondöten, daracık elbiseler Vakko türbanlar...

Bir de son model arabası var ise bu kesinlikle bir tarikatta bacı or motor vari bişeydir... Çok tehlikelidir çünkü bunlar özel eğitimli oluyorlar... Hem ortalık karıştırmakta hem fahişelikte üstlerine yoktur... Harem kadınları gibi entrikalar karıştırırlar ve gene onlar gibi sınırsız fantazilerle doludurlar...

Ha muhtemelen "abartılı" tesettür giysilerinin altında fetiş iç çamaşırları vardır.. Belki çantalarını ararsanız tutku oyuncakları, kamçı türünden malzemeler bile bulursunuz...

Neden? tarikat şeyhleri için...

Aslında türbanın özü budur.. Kadın sadece seks objesidir... Türbanlı kadınlar ise tarlabaşında geçimini vücudunu satarak karşılayan bir fahişeden çok çok çok daha fahişedir... İddia ediyorum!

Adsız dedi ki...

Kızlar hakkında dedikoduların ne kdr doğru olduğunu bilemem ama Fetullahçı yahut Adnan hocacı olduklarına eminim :)

Esther

Adsız dedi ki...

Bende Taksim'de İstiklal'de sevgilisiyle öpüşen türbanlı görmüşttüm, hayatımda ilk defa gördüğüm birşey gibi şaşkınlıkla bakttım tabiii herkesin baktığı gibi, bir sefer de iş çıkışı balık pazarının oradaki balık restoranların birinde arkadaşımla balık, rakı muhabbeti yapıyorduk en arka masada iki kapalı kızın da bira içip yemek yediklerini gördük ... şimdi bizim var da onların hakkı yok mu demek lazım ama al buuyur böyle işte...ayrıca,
Okul zamanında da okul arkadaşımın 3 yıl sonra aslında kapalı bir kız olduğunu öğrenip hayretler içinde kalmışttım yanii ailesi de öyle biliyor tabiii, meğer kız evden çıktıktan sonra bina içinde üstünü değiştirip dışarı çıkıyormuş, eve dönerken de aynı işlemi yapıyormuş!!!

Kâzım Mızrak dedi ki...

@

Yâ sabr..

Adsız dedi ki...

Türbanlıların insan değil melek olduğunu ve ihtiyaçları olmadığını mı sanıyorsunuz?
Rahibe gibimi yaşamalılar? Tabi ki onlarda kadın ve kadın gibi yaşarlar.Uzaylı görmüş gibisiniz.İnsaf yahu.Size ne insanların ne giydiğinden, dudağına ne boyadığından.Bir gayin bu kadar ikiyüzlü bir sistemin taraftarı olması da ayrı bir ironi.
Ahmet K.

gaykedi dedi ki...

Ahmet K. Bey, sevgilisiyle elele gezen, parklarda, sinemada öpüşen bir sürü türbanlı görüyorum ve bunu yadırgamadığım gibi hoşuma da gidiyor..ama benim burda verdiğim örnek anlatılamaz uç bir vaka, o harekeleri, makyajı, davranışları bir türbansız da yapsa garip kaçar, ama bir türbanlı yapınca daha da garip bir şey oluyor!

ertank dedi ki...

bu benim master tezi konumdu: başörtülülerin şehirleşmenin bir ürünü olduğunu nilüfer göle zamanında söylemişti zaten. ben bir adım öteye gidip neoliberal şehirleşmenin dayattığı tüketimci yaşama biçiminin başörtülüleri -tabii böyle homojen bir kesim olmadığını anımsatayım- kapsamasının kaçınılmaz olduğunu anlatıyordum.

bunun muhtelif tezahürleri var tabii. başörtüsü-makyaj, başörtüsü-kot pantolon, başörtüsü-bira, başörtüsü-elektrogitar, başörtüsü-seks, vb.

ancak bence burada, yukarıdaki yorumlarda örneği görüldüğü gibi, başörtüsünün din ile sanıldığından daha doğrudan bir bağlantısı varmış gibi düşünülmesi, mühim bir hata. islamcılar böyle yapıyor olabilir, çünkü onların başörtüsünü anlamlandırmak için başvuracakları başka bir akıl yürütme biçimi yok. ama laiklerin de başörtülü birini bira içerken görünce "aaa, ne tuhaf" diye 'freak-show' muamelesi çekmesi, hatta 'sevinmesi', aslında bu ülkenin islamcıları ile sanıldığından daha fazla şey paylaştığımızı gösterir.

peki başörtüsü aslında nedir diye sorarsanız, o zaman sizi nilüfer göle'nin kitabı 'modern mahrem'e göndereceğim. başka bir önerim daha olabilir, o da deniz kandiyoti'nin metis yayınları'ndan çıkan iki kitabını önerebilirim: www.metiskitap.com

Adsız dedi ki...

gaykedi, insanlara hata ve kusurlarıyla insan gibi ve sadece insan olarak bakarsak bu dünyada herkese yetecek kadar yer var.
siz nasıl gay olarak yaşamak ve bunun diğere insanlar tarafından kabul görür olmasını talep ediyorsanız, aynı şey bir türbanlı hanım kardeşimiz içinde sözkonusu.
skaız çiner suç olur, kırmızı giyer suç olur,güler kahkaha atar suç olur, dudadğını boyar suç olur, bize ne yahu.
ister kıçını açsın, ister başını.
kimse kimsenin hayat tarıza müdahale etmemeli.bu en çok da sizin için lazım.lütfen biraz saygı. biraz ince düşünce.
selamlar
Ahmet K.

BaL dedi ki...

İşte en abuk savunma da bu... "Onlar da genç! Onların da ihtiyaçları var!"
yok canım :))
Sokakta oynaşmak ihtiyaç mıdır?
O zaman bunları yapan ve saçını örtmeyen insanlara kimi cenahta niye "başka" gözle bakılıyor?
Yapmayın Tanrı aşkına... Azıcık siz de dürüst olun!
Eğer İNANÇ gereği ise o BAŞÖRTÜSÜ nerede o İNANCA SAYGI?!
En çok da mütaasıp, iman sahibi insanların düştüğü duruma üzülüyorum.
Bu "BAŞI ÖRTÜLÜ" "çıplak ruhlar" yüzünden, o bir zamanların gelenği/inancı temiz baş örtüsü de KİRLENİYOR!

İHTİYAÇmış :))))

Tekrar edelim...

Bizim gelin bizden kaçar başını örter kıçını açar!

Sabır ki ne sabır...

*guru* Banu dedi ki...

Hmmm.. Ahmet K, size bir soru sorayım o halde, kendilerini bir takım şeylerden kısıtlamak için o örtünün altına girenlerin neden "herkes gibi hakları" olduklarını düşünüyorsunuz? O örtü "biz bunlardan vazgeçtik, onlar kötü biz iyiyiz" demek değil mi?
Bu türbanlılar yüzünnden biz de kendi haklarımızdan vazgeçmeye başladık ne yazık ki, bu bize haksızlık değil mi?

Bir şey yapıyorsan kuralına uymalısın... "Ya olduğun gibi görün ya göründüğün gibi ol" u boşa dememişler...

Adsız dedi ki...

ben ilk defa bu siteye girdim ve okuduğum şeylere çok şaşırdım.yorum yaparken biraz daha dikkatli olmaınızı rıce edicem.herkesin yaşantısı kendisinedir.bahsettiğiniz insanlar: kapalı kardeşlerimiz arasında istisnadır onlara kardeşte denilmez onlara başörtüsünü kötü emellerine alet etmek isteyen birtakım sömürücülerdir.sunu untmayınızki; birtakım açık bayanlar vardır ki birtakım sömürücü kapalılardan daha çok inançlarrına bağlıdır.ama birtakım kapalılarda vardır ki hakkıyla inançları doğrultusunda giden kardeşlerimizdir.haksızlık yapmayalım lütfen. böyle insanlar yüzünden hakkıyla davasını koruyan kapalı kardeşlerimize haksızlık yapmış oluyorsunuz bence.insanları artık dış görünüşleriyle eleştirip durmayınız. dış görünüş hiçbirşey fayda etmiyor insanın içinde inanç sevgi merhamet şefkat varsa bu insan zaten dış görünüşe aldanmaksızın içindeki o güzel cevherlere bakar ve orada aradığı şeyi bulur.vicdanı olan elini vicdanına koyar ve en doğru şeyi vicdanından duyar.ocevherler sizi inandırır hiç meraklanmayın! çok argo kelimeler kullanıyorssunuz lütfen biraz daha dikkatli konuşalım.ne demiş HZ MEVLANA: ''YA OLDUĞUN GİBİ GÖRÜN YA GÖRÜNDÜĞÜN GİBİ OL''........

Adsız dedi ki...

arkadaşlar bennce her türbanlıyı böyle suçlayamazsınız çünkü belki türbanı kütülemek amacıyla yapıyorlarsa bu işi ben bir türbanlı olarak yanı böyle şeylerden nefret ederim ya ne bu rezillik ya insan bi kere her zamn ALLAHI HATIRLAYARAK O TÜRBANI GİYMESİ LAZIM EGER KIZ AİLESİN ZORUYLA GİYERSE O KIZ ZATEN HER TÜRLÜ İŞİ YAPAR..

Adsız dedi ki...

YA ARKADAŞLAR HER TÜRBANLIYI ÖYLE SANMAYIN LÜTFEN BEN BİR TÜRBANLI OLARAK BÖYLE REZİLLİK GÖRMEMİŞTİM AMA BAZI İNSANLAR TÜRBANI KÖTÜLEMEK İÇİN GİYERLER ÖNEMLİ OLAN ALLAH İÇİN BU İŞİ YAPAMK TIR YOK SA GERESİ YALANDIR

Adsız dedi ki...

bayan arkadaşlar sizin bu türbanlılardan bi kuyruk acınız var galiba.sizin işiniz gücünüz yok türbanlılarla uğraşıyorsunuz sanırım.açıkların nasıl kötüleri varsa kapalılarında var her kapalıyı bir tutmak bu sizin ne kadar aciz oldunuzu belirtir.bırakın herkez dinini istediği gibi yaşasın.eleştiren insanlar ilk önce dönüp bi kendilerine bakmalı bnce...

Adsız dedi ki...

her koyun kendi bacağından asılır;d

Adsız dedi ki...

bırakın herkez dilediği gibi hayatını yaşasn. herşeye burnunuzu yokmayın;;;;;;;;;)

tuğba dedi ki...

size ne ya
herkes kendi yaşıyor
her kıçı açık fahişe mi ki
her türbanlı molla olsun

Adsız dedi ki...

Ya açıkçası kaç tane türbanlı kız arkadaşım oldu ama açık kızlardan daha istekliler bazı konularda.
Bir erkek olarak ben rahatsızlık duyduğum halde onlardan gelen istekleri karşısında apışıp kaldım.
Eeee sonuçta ben bir erkeğim geleni yaparlar misali.
Sokakta gezerken ellerini tutturmuyorlardı ama tenha bir yerde hemen saldırıyorlardı.
Bence hepsinin değil ama bir çok türbanlının içinde binlerce kez bastırılmış onlarca duygu var.

Yukarıda bir arkadaşın dediği gibi

Bizim gelin bizden kaçar , başı örter , kıçını açar...

Bence bu çok doğru bir söz...

Adsız dedi ki...

Türbanlı yapınca faişe oluyor, türbansız yapınca açık diye normal gözüküyor. Çok komik.

Sözüm ona türbanı bu işlerine alet eden faişelere; dediklerinizde haklısnız. İnsanın içinden gelmiyorsa kapanmayı Allahın emri değilde anne babasının zoruyla yapıyorsa bu taraflara sapmasını normal buluyorum. Herşeyi yanlış algıladığımız gibi Dinimizide yanlış anlayıp yanlış yaşıyoruz. Ki bu Anne babalara üzülüyorum. İleride onları ve böyle davranan evlatlarını kötü bir son bekliyor"

Kur'anda Türban yok diyenlere sorum olacak; okudunuz mu ? anladınız mı? araştırdınız mı ? Setri Avret kur'anda geçmekte, peygamber efendimiz emretmekte(Kadınlar el yüz ayak hariç örtünmeli, erkekler göbek deliği diz kapağı arası örtünmeli)İman meselesidir bu. İmanın en küçük derecesi yoldan taşı kaldırmaktır. En büyüğü ise La ilahe illallah. Arada dereceler vardır. Siz birine iman edip diğerine etmez iseniz zayıf imanlı olursunuz.
"Onların gözleri vardır görmezler, dilleri vardır konuşmazlar, kulakları vardır duymazlar, onlar gafildirler, Allahın emirlerine karşı gelip, tersine giden bu emirlere uymayanlardandırlar"

Adsız dedi ki...

Millet her turban orten ayni degilki, evet kapali biri olarak bende zorla kapanmaya karsiyim ama zorla kapanmis insanlarin hal ve hareketleri yuzunden kendi istekleriyle kapanan insanlarin gunahina giriyorsun. Hekezin secimi kendinedir ve buna herkezin saygi duymasi lazim biz sizin mini etek giyinip gezmenize birsey diyormuyuz, ozaman sizde bize demiyeceksiniz ve arakdasin yazdigi gibi kuranda turban yok diyenler lutfen once bi kurani okuyun bakalim varmi yokmu, eger siz insanlardan saygi istiyorsaniz sizde gostereceksiniz, neden acik kizlar yapinca normal ama turbanli yapinca orospu, isimisiz le ayni fikirdeyim siz boyle konustukca kendinizi rezil ediyorsunuz, kendinize bile sayginiz yokken baskasindan beklemeyin!!!!!!! ve unutmayin bazilari yapiyor diye herkez oyle degildir, lutfen birdahaki sefere yazmadan once daha dikatli dusunun

gaykedi dedi ki...

kimleri eleştirdiğimi gayet açık yazmışım, neden üzerinize alıyorsunuz ki?

ahmet kaya dedi ki...

yaa sizi anlamak gerçekten çok güç. ufacık kaflarınızda neler kuruyorsunuz. bi kız mini şortlar mini eteklerle orasını burasını teşhir edip her tafafını başkalarına kurcalatırken bi şey yok. belki aile baskısıyla belki örf ve adetiyle başına el kadar bez takan kızımızın sevgilisi olup öptümü fahişe oluyor. türkiye sizin gibiler yüzünden böyle zaten özelliklede ESTHER die bi kullanıcı var ona söylüyorum bunu. profiline ben küçüğüm yazmakla olmuyo bu işler senin ne haltlar yediğini kim ne bilebilir ki???? ama bu söylediklerin sadece lafla kalır sanma üstünde yaşıosun altınıda düşün bence dünyanın biraz daha saygılı olmayı dene bence herkeze fahişe diyen birisi önce kendi fahişedirrr..

kapalı kız dedi ki...

yha her kapalı öylemi sanki biraz insaf ne kadar saçma laflar söylüyosunuz ffarkındamısınız her kapalı ole deil bi kaç tane özenti vaar ama tüm kapalıları bole değerlendiremessinizz bu arada özelede girmeyn sizene yha

özünü seven.. dedi ki...

Selam.
neden kendi inancinizi(inana gore olan inancsizliginizi) ucuzlastiriyorsunuz ki? niye tatmin etmiyor kendi dogrulariniz sizi ,de baskasina dogrularinizi 'yutturmak' isteyi yaraniyor icinizde? başı kapalı,ya da deyil.. kendiniz gibi olmayanları "uzaylı" statusu vererek, değerinden çok değer vererek görürseniz, sonunda böyle yanlışlar yaparsınız elbet. başı kapalılar uzaylı değil ki, insan dilinde konuşunca "vay be,bu insanmış,kandırmış bizi. buna ölüm" diyerek,kendi suçunuzu ona yükleyesiniz.. başı kapalı,ya da açık.. bir yaş ,yanmayan odun için, kuru ,yanan bir çuval odunu yakmaya çalışmayınız.. sizin doğrularınızı doğru,yanlışlarınızı yanlış bilmeyen insanlar uzaylı değil.. her kesin kendi sorunu,her kes kendi inancına göre,inancını kabul ettiği gibi yaşar.. "aa konu var", "bak niye Fatmagül öyle giymiş,kilo mu almış" diye birisinin arkasınca konuşan,mahalle kadınlarına benziyor.. işte onlara göre olan doğrular bu.. size yanlış gele bilir.. sizin de doğrunuz bu,onlara yanlış gele bilir.. O,kendi inancına zıt haraket yapıyorsa,kendi düşünsün..
saygılar..

gaykedi dedi ki...

özünü seven
konunun özünü, ne anlatilmak istendiğini tam anladığınızı zannetmiyorum, "Diyeceğim kimseyi zorlamayın örtünmeye, içinden geliyorsa örtünsünler" cümleciği sanırım yazının ruhunu özetliyor.

Absinthe dedi ki...

Gaykedi'ye son derece katılıyorum. Hele ki son "Diyeceğim kimseyi zorlamayın örtünmeye, içinden geliyorsa örtünsünler" cümlesi %100 doğrudur. Kapalı olan insanları ELEŞTİRMEMİŞ bu yazıda. Sadece bazı insanların zorlanmaması gerektiğini aksi taktirde böyle garip görüntüler çıkacağını vurgulamış. Millet kapanmasın denilmiyor burda, ZORLAMAYIN diyoruz. Bilindiği gibi herşeyin bir adabı vardır ona göre de davranmak lazım...

gaykedi dedi ki...

absinthe
okuduğunu anlayan birisini gördüğüme sevindim :D

Adsız dedi ki...

YAZILANLAR ÇOK UCUZ ÇOK İGREN. ŞEYLER TÜRBANLILARI YARGIALAMKDAN NEDEN BUKADAR ZEVK ALIYOSUNUZ ANLAMIYOURM EGER ORTADA Bİ YANLIŞ VARSA BUNU YAPANIN BAŞINDAKİ ÖRTÜ ÖENMLİ OLAMMASI GERKMİYORMU AMA SİZE GÖRE AÇIK MAKYAJ YAPARSA GÜZEL OLMUŞTUR KAPALI YAPARSA FAYİŞE OLMUŞTUR BUMU YANİ...... YAPMAYIN YAA TESADİF ESERİ BU SİTEYE GİRDİM YAZILANLARI OKUDUM GERÇEKDEN ŞOK OLDUM ASIL GERİ KAFALI SİZLERSİNİZ... EVET BAŞÖRTÜYE YAKIŞMAYA HAREKET SERGİLEYEN Bİ ÇOK KİŞİ VAR AAM LÜTFEN GENELLEME YAPMADAN YORUM YAPIN... BİDE ŞÖLE BİŞEY VAR SADECE KAPANMAK İÇİN KAPANANLAR NE İÇİN O ÖRTÜYÜ TAKTIĞINI BİLMEYENELE YADA ORTALIĞI KARIŞTIRMAK İÇİN TAKANLARDA VAR TABİKİ....BUNLAR İÇİN HAKLISINIZ PEKİ YAA DİĞERLERİ????? ONLARI NEDEN TANIMADAN BİLMEDEN YARGILIYORSUNUZ.. KAPALILAR AÇIKLARDAN RAHATSIZ DEĞİLLER AMA NEDENSE AÇIKLARIN KAPLAILARLA İLGİLİ Bİ SORUNLA Bİ KARIN AĞRILARI VAR??? NEDENİ ÇOK MERAK EDİYORUM DERDİNİZ NE TÜRBANLOA HER FIRSATTA HER ORTAMDA HER KONUDA ÖNE ATIYORSUNUZ

gaykedi dedi ki...

bütün türbanlıları yargılamıyoruz, bazı türbanlıların garip hallerini ve onları örtünmeye zorlayanları eleştiriyoruz.

yüksek ökçe dedi ki...

Merhaba,

Bu durumdan başörtülü kadınlar da hoşnut değiller.

Ayşe Böhürler Muhajjababes denildiğini yazmıştı bu tür örtülülere..

ceku dedi ki...

Kimene kiminin kutusundan herkes kendi kutusunla ilgilensin derim, konuşa konuşa nereye gelmiş türban. Boşaldıktan sonra iyi kurulama bezi olur türban kullanıma ergonomi gerek. Böylece Ergomeni - Türban bağımlılığı çıkmış gibi dalga bir olay çıkıyor ortaya.