05 Nisan 2007


1 Milyon Kürt II

Çalışmadaki en önemli veriyi ele almadan önce iki noktaya değinelim: - Son 20 yılı kapsayan bu araştırma bir yıl önce bitirilmişti. Ancak ısrarla kamuoyundan gizlendi. Avrupa Komisyonu bastırınca, İçişleri Bakanlığı, 6 Aralık 2006'da açıklamak zorunda kaldı.

- Araştırma açıklanana dek çeşitli devlet kuruluşları, Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde 'yerinden olmuş' nüfusun 350 bin kişi olduğunu söylüyordu. Şimdi gelelim acı gerçeğe: Araştırmaya göre ' yerinden olmuş' filan değil, düpedüz 'zorla göç ettirilmiş' yani artık gayet iyi bildiğimiz o Osmanlıca terimi kullanarak söylersek, ' tehcir edilmiş' bir kitle var karşımızda.

Peki kaç kişi? İşte şimdi sıkı durun: 950 bin ile 1 milyon 200 bin arasında bir sayı söz konusu. Yani resmi sayının üç katı! İşte o 'gerçek' böyle oluştu. Şimdi kendinizi o insanların yerine koyun: Birileri gelip " 10 gün içinde evini, tarlanı bırakıp gideceksin " diyor. Ama kimse gittiğiniz yerde ne yapacağınızla, nasıl para kazanacağınızla, nerede barınacağınızla ilgilenmiyor. Haliniz nice olur ? Emre Aköz

3 yorum:

fendalinka dedi ki...

techir yani zorla göç ettirildikleri doğru tamam da peki ya zorla göç ettirilmelerine sebep olan nedenler ??

pRncfRn dedi ki...

Kürt olarak değil de insan olarak düşünsek sanırım çok daha faydalı olacak. Sonuçta her insan için günümüz şartlarında 6 çocuk yapmak (ki en basit örnek bu) çok güzel bir olay değil. Evet durumunu bilirsin bakarsın, eminsindir. Tamam hiçkimse iki saniye sonra ne olacağını bilemez ama durumları çok iyi olup da sonradan kötüleşenleri tenzih edelim ki bunlar bir elin parmağından fazla değil. Bilinçsizlik ister kürt olsun ister finli insanın başına bela. Sadece kendine değil, diğer insanlara da. Bize de.
Herşeyi bir yana bırakalım acaba Kürtler eşcinseller için ne düşünüyor..?

Terspektif dedi ki...

Devlet tarafindan dayatilan " koy koruculugu" nu kabul etmemeleri. Koy koruculugu bir tur devlet muhbirligi ve kendi koylusunu eziyete zorlayan, devletin maas verdigi insanlardan kurulu bir sistem. Yani siradan kurt koylusunu pkk ile karsi karsiya birakmaya zorlayan bir sistem.Kabul etmeyenleri boylece surduler, evlerini yakip yiktilar. Kabul edenler de pkk ile savasta en ondeki piyonlar olarak ya olduler , ya da ellerindeki silahla adam olduklarini sanip onceden kavgali olduklari asiretlere saldirdilar ( kendi kisisel hasetlerini giderdiler ve kisiliksizlestiler)
Sonuc itibariyle orada yasayan kurtler ya daga kacip pkk li olmaya, ya korucu olup kisiliksizlesmeye ya da evinden barkindan edilip bilmedikleri yerlere gocetmeye zorlandilar.