12 Mart 2007


Marx !

Marx' ın söylediği "Din Afyondur" diye kısaca bildiğimiz ünlü sözünün tam metni...

"Din bu dünyanın genel kuramı, geniş kapsamlı özeti, yaygın mantığı, manevi yüceliği, coşkusu, ahlakça onaylanması, görkemli bütünlüğü, avuntu sağlamaya ve haklı kılmaya yarayan evrensel temelidir. İnsanın özünün hayali olarak gerçekleşmesidir, çünkü insanın sahici bir gerçekliği yoktur. Bu nedenle dine karşı savaşım, manevi kokusu din olan bu dünyaya karşı da dolaylı olarak savaşımdır. Din baskı altındaki yaratığın iç geçirmesi, taş yürekli bir dünyanın duygusu ve ruhsuz koşulların ruhudur. Halkın afyonudur. Bu nedenlerle de, halkın hayali mutluluğu olarak dinin kaldırılması, halkın gerçek mutluluğunu istemektir"

Diyordu Karl Marx 'Hegel'in "Hukuk Felsefesinin Eleştirisine Doğru" makalesinin önsözünde. (Aktaran Mete Tunçay, 'Türkiye Cumhuriyeti'nde Tek Parti Yönetiminin Kurulması'). Dikkat edilirse, Marx'ın kısaltarak verdiğimiz bu sosyolojik yorumu, dinin bir "yanlış bilinçlilik hali" olduğunu söylemekle birlikte, bundan dolayı inananı küçümsemeye kalkışmıyor, aksine anlayışla karşılıyor...Ayşe Hür

Sahi yaa! gerçektende din adamları, özelliklede bu dünyadan umudunu kesen insanlara öbür dünyayı allayıp pullayıp bir güzel pazarlamıyorlar mı? Gaykedi

6 yorum:

pelin dedi ki...

merhaba ben sizi nezamandir okuyorum, bugunde kendi linklerime ekledim. haber vereyim dedim.
yukaridaki konuyla hic alakasi olmadi ama...

fendalinka dedi ki...

eğer bu kandırmacaysa gerçkten.. ben bittimm.. hep yüzüm öbür tarafta güler belki diyodumm :(

bliyaal dedi ki...

Zavalli bir halki uyusturmanin en iyi yollarindan biri de dindir. Su bizim dinci kesime bakiyorum, itimat ettikleri seylerin ne kadari gercekten kendilerini gelistirmeleri icin bir durtu sagliyor? Bunlarin inanislarinda ilerlemeye yer yok. Baba ve cocuklar sabahleyin ise ve okula gidecek, anne evde kalacak; yemek yapip kucuk cocuklara bakacak. Aksam herkes eve gelince oturup birlikte yemek yiyecekler, namaz kilinacak. Sonra televizyon acilip Stv falan izlenecek vs. vs. Eldeki ile yetinip kanaatkar olunacak. Yahu, hirs ve acgozluluk olmasa serbest piyasa ekonomisi nasil gelisirdi? Herkes elindeki ile yetinse ilerleme nasil gerceklesir, girisimci sinifi nasil dogar? Dahasi, kendi bildiklerinin tek dogru olduguna inanan insanlar ile saglikli bir toplum nasil kurulabilir? Sirf kendisine inanmiyorlar diye insanlari sonsuza dek cehennemde yakmakla tehdit eden bir tanriya inanan insanlar ne kadar hur dusunceli olabilirler?

zihniorer dedi ki...

Marks'ın bu söylemi doğrultusunda, Mihri Belli de şöyle diyor:
Din bir afyondur. Nasıl ki sancılı bünyelerin sancısını kesmek için hastaya uyşturucu (afyon) verilir, işte, sağlıklı düşünenlerin buna ihtiyacı yoktur. Ama hastalar için gereklidir.
Bana göre de din, toplumlarda iki kesimi mutlu ediyor: Bunlardan biri cahil dediğimiz, sorgulama ve bilinç düzeyi düşük olanlar. Bunlar hayali cennet ile sahte mutluluğu yaşıyorlar. Gülücükleri, ağız kenarlarının gerilmesinden ibarettir. Yürekten gelen değildir.
İkinci kesim, eğitimli ve bilinçli kesim ki, bunlar da diğer bilinçsiz dediğimiz toplumun kullanıcısı durumundadırlar. erg ve servet, bu çoğunluğun sayeseinde elde edilir.

OYLUM dedi ki...

İLGİNÇ OLAN ŞUDUR Kİ ATEİSTLER FANATİKLERE DAHA ILIMLI YAKLAŞIRLAR. BÜYÜK TEPKİLER GÖSTERENLER VE TARTIŞANLAR AYNI İNANCIN FARKLI UÇLARINDA OLANDIR.HEP KULLANILAN CÜMLE ŞU DEĞİL MİDİR "BUNLAR YÜZÜNDEN İNSANLAR MÜSLÜMANLIĞI BÖYLE BİLECEK" ONLARI KENDİ HALİNE BIRAKTIM.BU KAVGANIN SONU YOK. BİZE BULAŞMASINLAR.
DİN ADAMLARI İSE TANRININ PAZARLAMACISI BENCE.EN İYİ SATAN ÖTE YERDE KOMİSYON ALACAK SANIRIM. CENNETTE 3 HURİDE BİZDEN KAMPANYASI VARMIŞ MESELA..

[ m k y ] dedi ki...

sevgili gaykedi,

marx'ın dinin afyon olduğunu söylemesinden pek çok sonra freud din'İn işlevini ve mekanizmasını daha detaylı veriyor. ama öz olarak yaptığı marx'ı onaylamaktır. yine de freud'n analizleri düşünceyi zorlamaktadır. Dolayısı ile de keyif veriyorlar.

sevgiler