02 Mart 2007


Küreselleşme

Doğanın kara mizahını, miniminnacık da olsa görebilenler; özellikle bir türlü "gelişmiş" olamayan ülkeleri ne tür katranlı sürprizlerin beklediğini sezebiliyorlar.

Türkiye'nin siyasal vitrininde gölgeleri oynaşan politikacılardan hangisi, domatesin muzdan daha pahalıya satılacağını öngörebilirdi?

Şu sırada domatesin kilosu 2.20, muzun kilosu 2 YTL. Nedeni de, dünyaya domates ihraç eden İspanya'nın, değişen iklim koşulları yüzünden eski üretimi yapamaması ve Türkiye'de domates ihracatının artıvermesi.....Çetin Altan

2 yorum:

narsis7ekho dedi ki...

Domates deyince aklima geldi... Datca'da yasayan bir dostum Italyanlar'in gelip gelip domates yetistirmesinden yakiniyordu. Domates topragi verimsizlestirirmis, bitirirmis. Ziraat muhendisligini bitirmedim gerci de, ooyle bir duymustum.

gaykedi dedi ki...

benimde domates deyince aklıma gelen şey, kışın satılan domatese benzeyen turuncu iğrenç sebze...ama farkında mısınız bilmem, artık yazın satılan domateslerde birşeye benzemiyor, nerde kokusunu bir kaç metreden duyduğumuz eski kıpkırmızı domatesler !