21 Şubat 2007

Zıvana !Geçenlerde televizyonda, Sidney Lumet klasiği Network’ü yakalayıp tekrar izlemek gibi bir şansım oldu. William Holden, Faye Dunaway, Peter Finch ve Robert Duvall’ın başrolleri paylaştığı, 1976 yapımı, şahane bir filmdir; hararetle tavsiye edilir.

Film, ABD’nin hayali UBS kanalının, özel hayatındaki çalkantılar nedeniyle balatayı sıyırmış, ekranın önündeki zırvalamaları televizyon seyircileri tarafından büyük ilgi görünce kanal yönetimi tarafından iyice gaz verilmiş ve hepten zıvanadan çıkmış anchorman’i Howard Beale’ın (Peter Finch) hazin hikáyesini anlatır.

Olayların nasıl geliştiğini açmayayım; meraklısı arayıp bulacaktır; izlememiş olanlar için hadisenin gazozunu kaçırmayayım. Fakat sonunu söylemek durumundayım: Reyting derdindeki yöneticilerin bir kumpası neticesinde Howard Beale, stüdyoda taranmak suretiyle hayatını yitirir. Teşbihte hata olmaz, "Atları da Vururlar" tadında, harbiden iyi filmdir...

Ebru ÇAPA1 yorum:

onemedico dedi ki...

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, internet kafeler ve internet sitelerinin içeriğine ilişkin düzenlemeler içeren yasa tasarısının Meclise sevk edildiğini açıkladı.

Hükümet, Meclise sevk ettigi kanun tasarisi ile sanal dünyayi kontrol altina almaya hazirlaniyor. Tasari ile kurulmasi öngörülen Bilisim Güvenligi Baskanligi" sansür kurulu gibi çalisacak. Tasari ile baskanliga acil durumlarda mahkeme karari olmaksizin 2 gün söz konusu internet sitesine erisimi engelleme yetkisi taniniyor. Tasari mahkeme kararina ragmen erisimi engellemeyen internet servis saglayicisinin lisansini iptal edilebilmesine de olanak sagliyor.

Bu gezdiğiniz siteler kime göre Doğru, Kime göre yanlış? Bunlara karar verecek olan bürokratlar mı ?

Şu an internette yapılan bir ankette www.hurinternet.com Evet Sansür gelmeli diyenlerin oranı önde gidiyor. (Özgürlüğümüz Elimizden gidiyor)

Tüm servis saglayicilar için filtre yazilimlari zorunlu hale getirilirken, internet kafeler de özel yazilimlar bulunduracak. Hükümet, Meclis'e sevk ettigi kanun tasarisi ile 'sanal dünyayi' kontrol altina almaya hazirlaniyor. Bakanlar Kurulu toplantisinda ele alinarak TBMM'ye sunulan Elektronik Ortamda Islenen Suçlarin Önlenmesine Dair Kanun Tasarisi ile elektronik ortamda çocuklarin cinsel istismari, müstehcenlik, fuhus, intihara yönlendirme, kumar oynanmasi için yer ve imkân saglama ile Terörle Mücadele Kanununda tanimlanan bazi suç unsurlarinin bulundugu sitelere erisimin engellenmesi amaçlaniyor.

Yani şu demek artık İnternet siteleri denetlenecek ve beğenilmeyen siteler kapatılacak. Bunun yanı sıra meclise sevk edilen yasa taslağında internet suçlarının 1.5 kat artırılması da var.

Bunun neresi beni ilgilendiriyor diyebilirsiniz ! Bu şu demek örneğin kendi düşüncelerinizi paylaştığınız bir site eğer hükümetin yani RTÜRK gibi mekanızmanın işine gelmez ise kapatılacak.

Seks siteleri de bunun içinde ve ayrıca şimdiden 320 Seks ve Partner sitesi kapatılmış durumda, Bunun yanı sıra internette Gay, Biseksüel, Travesti gibi kelimeler, internet kafelerde aranması yasaklanıp bu sitelere erşim engellendi. İşte aşağıda bir gazeteden bir yazı!! Bunun gibi tüm yazılar ve Forum ve düşüncelerinizi paylaşabileceğiniz sitenin adı. www.hurinternet.com evet Hür İnternet....

şu an www.hurinternet.com adresindeki Adreste İnternete Sansür gelmeli mi sorusunda Evetçiler önde gidiyor.

Haydi Arkadaşlar, Sesinizi duyurun, www.hurinternet.com adresinde OYUNUZU verin.