03 Şubat 2007


Çocuk Yapmadan Önce !

Filmin adı Uygunsuz Gerçek... İnsan filmi izledikten sonra dünyaya ve çevresine bir farklı bakıyor. Yani laylaylom sinema kültürü içinde, sallan yuvarlan giden, ‘neşeli cahiliye devrinden’ çıkamamış necip izleyicimizi uyarmak gerek, bu bir belgesel ve it yese kudurur türünden bir belgesel.

Durduk yerde yaşadığımız dünyanın içine nasıl ettiğimizi ve nasıl etmeye devam ettiğimizi anlatıyor... İzlerken hep yeni doğan bebekleri ve bu dünyaya yeni bebek getireceklerin sorumluluklarını düşündüm. Claude Lelouche’un çocuk doğurmanın ehliyete bağlandığı bir dönemi anlattığı filmi Tüm Bir Yaşam geldi aklıma...Ali Saydam

Sahi yaa, çocuk doğurmak araba kullanmaktan daha mı önemsiz ki her önüne gelen istediği sayıda çocuk yapabiliyor? Özellikle nüfus artış hızı problemli olan yeterince gelişmemiş ülkeler böyle bir sistem geliştirebilir mi acaba? Çin bildiğim kadarıyla sadece bir çocuğa izin vererek bunu farklı bir şekilde yapmaya çalışıyor, orada da kürtajla kız çocuklarının alınması sorunu var, ama burada bahsedilen farklı bir yol önerisi...

7 yorum:

herackles dedi ki...

Çin, ikinci çocuktan vergi alıyor ama yasak değil.Durumun uygunsa 3*11'den 33'lük tesbih bile yapabilirsin.

herackles dedi ki...

mail atmaya üşendiğim için burdan yazıyorum.
Yahu cumartesi günü saatin 2'sinde yapılmış yorum onaylanır mı!!!!!!

neden evdesin sen bakim bu saatte, neden bilgisayar başındasın?
Çıkıp gezsene!

Bugün cumartesi, delirtmeyin beni :)

gaykedi dedi ki...

bugun evde kalalim dedik...yarin pazar cikacagiz ...denize karsi birseyler içeriz yada belki sinema :)

herackles dedi ki...

insan siler değil mi şuraya yazdığımızı, rezil ettin beni :)

diagonel dedi ki...

oldu olacak birde öss tarzı sınava sokun müstakbel ebeveyn leri barajı aşamayanlara sınavı geçene kadar çocuk yapma yasağı falan koyun :)

komik ..........

daha ilk geceden hamile kalan milyonlarca hatun var ( bu sadece ülkemizde)

tecavüze uğrayıp bebeğine kıyamayanlar...

erkek çocuk bulana kadar doğuranlar ....
yada tam tersi... :) nadir ama böyleside var ..

bebek sahibi olabilmek için yıllarca didinenler
iki tüple sorunu halledenler...

ve buna rağmen formu bozulmasın diye doğurmayanlarr....


insanlara kısıtlama getirmek fazla lüx değilmi

???????

sidikli kontes dedi ki...

ordu aile planlamasina karsi... bu ulke bilmem kac milyon insani kaldirir seklinde soylemleri varmis, askerden taze gelen bir arkadas soyluyordu.

arti politik olamayan politikacilarimiz da sag olsunlar pek farkli degiller...


katoliklerin papasi var, prezervatifi yasaklamayan vs...

herkes kendi derdinde, ama halkin buyuk bir kismi hala kendi dogrularini arayip kendi bulamiyor. duydugunu uygulayan insanlar icinse... sonuc cok sasirtici degil, ama delicesine uzucu.

sidikli kontes dedi ki...

Ha bir de... Cocuk sayisini devletin kontrol etmesi insan haklarina aykiri filan bile sayilabilir sanirim. Yani herkesin soyunu devam ettirme istegine saygi duymak gibi bir durum soz konusu olabilir, emin degilim.

Cin'de mi, cekik gozlu insanlarin yasadigi bir ulkede (Anti-bilimsel bir tamlama oldu, kusuruma bakmayiniz) dediginiz gibi cocuk sayisi kontrol altinda, ancak durumu iyi olmayan aileler ancak bir cocuk sahibi olabilecek diye okullarda erkek cocuk yigilmasi var. Yani, kiz olacagi ogrenildiginde kurtaj ile "hallediliyor" ve soyu devam ettirecek spermleri olan erkek evlat isteniyor. Bu ne kadar dogru bir sey bilmiyorum, ki onlar da dogru olmadigini fark edince sanirim bununla ilgili de bir duzenleme yapacaklardi.

Kurtaji, belirli durumlar haricinde yasaklamak bir kadinin vucudu uzerinde sinirsiz hak sahibi olmak demektir. (Bana ne kardesim korunsaydi diyecek biri oldugunu sanmiyorum.) Sessiz sedasiz da olsa RTE ve tayfasi bununla ilgili bir seyler yapiyor bizim ulkemizde, ABD'de Bush ve tayfasi yapmaya calisinca mitingler, yuruyusler...
Neyse dagitmayayim, yani sinirlamalar pek de iyi sonuclar vermiyor goruldugu uzere.

...
Ki maddi gucune gore cocuk sahibi olmanin belirlenmesi ise... Apayri bir esitsizlik...
Yani mesela yemeyip yedirecek, egitimi icin ne bileyim ekstra calisacak ama yine de cok parasi olmayacak ama yine de cocuguna iyi bir temel kazandirabilecek bir aileye sirf parasi yeterli degil diye hayir sen cocuk sevemezsin demek... Boyle bir durum soz konusu olsaydi bir ihtimal ben dogmazdim =)
Cocuklarin daha iyi bir gelecegi olsun istiyorsun anlayabiliyorum ama olasiligi yukseltsede bu Ozal'in cocuklari dunyasinda, bir cocugun iyi bir gelecege sahip olmasi icin en onemli seyin para olmadiginda israr etmek zorunda hissediyorum kendimi.

(Soylediklerim hic cocuk sahibi olunmasin kardesim tavrimla celisiyor gibi durabilir ancak gerekirse aciklarim=) cok uzuyor diye burada kesiyorum)