17 Şubat 2007


Komplo Ya Resullullah !

Ve fakat mesele Kurtlar Vadisi' nden çok şu: Halkımızın komplo teorilerine, şifresi ancak kafası karışık dekoderlerle çözülebilecek derin devlet maceralarına ve dakika başına ancak bir cümle düşecek düzeyde zekâ özürlü diyaloglara olan engellenemez ihtiyacı neyle karşılanacak?

Bu memleketin, bilgi yerine şüpheyi koyan bozulmuş dengesini hangi yüksek kültür ürünü teskin edecek? insanların kafasını birtakım dizilerin güya şifreli mesajlarıyla karıştırmak büyük bir günahtır. Ogün Samast'ları yaratan elbette bu dizi değildir ama o vandalları estetize edip yüceltmek de elbette bir suçtur...Ece Temelkuran

1 yorum:

iso'nun nacizane mekani dedi ki...

Ece Hanım bu yazısında Kurtlar Vadisi ile ilgili çekincelerin feryadı olmuş. Haklıdır da. Diyor ki: "insanların kafasını birtakım dizilerin güya şifreli mesajlarıyla karıştırmak büyük bir günahtır." Doğrudur da. Fakat burada suçlu, kafası karışan toplumu mu, kafaları karıştıran senarist mi, yoksa kafaların karışmasına zemin hazırlayanlar mı? Eğer pratikte devletin işleyişinde hiçbir sorun yok ise herşey şeffaf ve temiz ise kafaların karışması için bir ortam da oluşmaz.

Öte yandan, insanların kafası karışıyorsa demek ki kafası karışmaya meğilli bir kesim bulunmakta. Dolayısı ile bu dizi aslında potansiyel problemlerin su yüzeyine çıkmasına yardımcı oluyor ve kanımca daha iyi oluyor. Ne de olsa buzdağının bir kısmı görünse bile kaptan gemisini o istikametten kurtarmaya çalışacaktır, aksi durumda ise Titanic'te olduğu gibi gemisinin batışını izlemekten başka yapacak birşeyi kalmayacaktır.