18 Şubat 2007


Elektrik Ampulleri !


BBC kanallarını izleyen bir İngiliz, Haçlı Seferleri'ni de, Einstein'ın felsefesini de, Bacon'ın düşüncelerini de biliyor. Daha önce FBI'ın, CIA'nın, MI6'nın hakkındaki belgeseller de izlendiği için, vurdulu kırdılı ve vatanı kurtarmaya çalışanların birilerini öldürdüğü diziler, fantezi olarak algılanıyor.

Varlıklarını dünyalı olmaya ve büyümelerini evrensel bilgiye, yabancı sermaye ile işbirliğine borçlu olan medya sermayelerinin, sahip oldukları televizyonlarda ve gazetelerde yabancı düşmanlığını, şiddeti, ırkçılığı, militarizmi, kini, nefreti, şiddeti kutsayan diziler yanında, herhalde gelişmiş ülke medyalarında görülen aydınlatıcı yayıncılığa da yer ve destek vermeleri en azından insanlığın gereğidir.

Dolaşın Türkiye'nin ulusal kanallarında. Bir tane Türk ve dünya klasiğinin dizileştirildiğini, Türk veya dünya müziğinden klasik eserlerin kitlelere sunulduğunu göremezsiniz. Bu açıdan baktığınızda, elektrik ampulleri bizim ulusal medyamızdan daha aydınlatıcı değil midir? Çocuklarını Batı'nın en seçkin okullarına gönderenlerin, izleyicilerini gerçekten incir çekirdeğini doldurmayan ürünlerle uyutmaları, en azından ayıp değil midir? Mehmet Barlas

1 yorum:

herackles dedi ki...

Bu yazıyı okumuştum da Mehmet Amca'nın biraz "havadan" gittiğine ilk kez şahit oldum ve üzüldüm...
Neden mi?
Çünkü kendisinin liberal olduğunu bilirim de, bu kadar "gözü kapalı" olduğunu bilmezdim.

O kanallarda, o yayınların olduğu gerçektir de; örneğin bizim tv'lerin örnek aldığı ABD'nin insanlarının bilgi düzeyi ne acaba?
Yani "ne kadarı yerine ulaşmış?"

Yakında bir yazıya konu olacak bir video koyacağım, sanırım herkesin bir tarafıyla güleceği bir gerçekle karşılaşacağız bir kez daha...

Bizim medya onları yapmıyor, neden?
Çünkü TRT bu iş için kurulmuş ve özel tv'ler halk ne isterse onu yayınlıyor deniliyor.
Yani serbest piyasa, yani liberalizm.
Peki Barlas ne tarafta?

-Liberal tarafta

Şimdi demezler mi adama;
"Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu?"