13 Şubat 2007


Charlie Hebdo

Paris’te, Hz. Muhammed’in karikatürlerini yayınlayan Charlie Hebdo mizah dergisiyle, İslami örgütleri karşı karşıya getiren ceza davası, Fransa’da laik ve demokrat Müslümanların ne kadar cesur olduğunu gösterdi.

“Mümin Müslüman” olduğunu belirten Cezayirli Muhammed Sefavi’nin, mahkeme heyetine 1928’de kurulan Müslüman Kardeşler’in kılıç çakıştıran amblemini, kelimeyi şahadeti kılıç üstüne yazan Suudi bayrağını gösterip: “İslamiyet’i şiddetle bütünleştiren bunlardir, Charlie Hebdo dergisi degil!” demesi, önemliydi.

Tunuslu düşünür ve şair Abdülvahap Meddeb’in, “Charlie Hebdo’da Hz. Muhammed’in elleriyle yüzünü kapayıp ’Budalalar tarafından sevilmek zor!’ dediği karikatürü görünce kahkahayı bastım. Çünkü benim düşündüğümü çizmişti ...” sözleriydi asıl vurucu olan..... Mine G. Kırıkkanat

6 yorum:

herackles dedi ki...

Bence eğilinmesi gereken "saygı" meselesi ki ne yazık ki keyfi sebeplerle bunu unutuyorlar.

İslamiyet'te "Hz.Muhammed" resmedilmez! Sen kalkıp resmedersen o zaman adamın bunu hakaret olarak algılaması normal, sonuna kadar da haklı...

Dünyanın ya da şöyle diyelim; İslamiyet ile yönetilen toplumların sorunlarının çözümüne "zerre" kadar katkısı var mı şu karikatürlerin? Batı ile sorun yaratmaktan başka hiçbir işe yaramıyor...

Hem bu dergileri kim bilirdi dünyada, eğer bunu yapmasalar?..

Reklamın iyisi ve kötüsü değil de ahlaklısı ve ahlaksızı olur!

gaykedi dedi ki...

Şii mezhebinde resim yasagi zannediyorum yok...bir yerde okuduğumu hatirliyorum İran da çarşi pazar heryer hz.Muhammedin ve Hz. Ali nin resimleriyle doluymuş ! bu arada "Charlie Hebdo " fransa da bizim "Leman" gibi çok satan eski ve etkili bir mizah dergisi...hafizam beni yaniltmiyorsa bakan ve hukumet dusurmuslugu bile var :)

herackles dedi ki...

:)
Yine aynı şeye gelmişsin Gaykedi.
Ben yasaktır demedim ki, "resmedilmez" dedim.
Eğer resmedilecekse de buna müslümanların karar vermesi lazım; hristiyan kariktürcülerin değil.Böyle olmazsa bunun adı saygısızlık olur en hafif tanımıyla...

Dergini'nin bilinmemesi meselesi de yine diğer ülkelerdeki popülerliği ile ilgili... Aynı Danimarka'nın gazetesi gibi; o kadar kaliteli gazetesi varken kıytırık bir gazete kendini meşhur etti; ve bence tepki alacağını da %100 biliyordu.

Harekete niyet açısından yaklaşmak lazım.Bunun iyi niyetli olabileceğini düşünmemiz için sebep var mı? Varsa bu "iyi niyet" ne olabilir?

sidikli kontes dedi ki...

RTE ve RTE'yi Tayyipler Alemi'ne konu eden penguen arasindaki iliskinin kutsal kabul edilen bir insanla onun inandigi kutsal seylere inanmayan birileri arasindaki iliskiden ibaret bu.

Oyle bir dongu ki bu, Hiristiyan Muslumanin inancina saygi duymak istemiyor, Musluman'a gore Hiristiyan kotu yolda, bozulmus bir dine inaniyor.
E bu durumda bir Hiristiyan'a kanitlari ne kadar acik olursa olsun senin dinin bozulmus demek hakaret sayilabilir onlarin bakis acisina gore. Buyur burdan yak oluyor.

Muslumanlarin rahatsiz olacagini dusunerek cizmeyebilirdi, tamamen kotu niyetli olabilir, kotu niyetli olmayabilir, sadece karikaturu cizmek istemis olabilir... Olabilir.

Ama cizmis.
Belki de onlarin inandigi din bu konularda daha serbest diyedir?
Mesela Rodin'in yaptigi Vaaz gibi bir Vaaz'i bir Turk heykeltiras yapsa...
Guzel olurdu.

Adsız dedi ki...

Şiilerin doğru yolda olduğunu kim söyledi. Müslümanlık 4 doğru mezhep vardır.
Hanefi
Şafii
Hanbeli
Maliki
gerisinin dediğini müslümanlık böyledir diye ortaya çıkarmayın

gaykedi dedi ki...

neye göre 4 mezhep haktır ? sizin kendi mezhebinize göre ! bir başka mezhebe göre sadece kendisi doğrudur , bir diğerine göreyse hak mezhep 4 degil 14 tanedir...falan filan !