21 Şubat 2007


Apo !

Kim söyledi hatırlamıyorum, ama Apo yakalandığında bir tanıdığım “Türkiye’yle ilgili bu gibi gelişmeleri artik sadece BBC gibi yabanci kanallardan takip ediyorum” demişti. Zira o sirada Türk televizyonlari retorige bogulmuş, haberi yalin bir şekilde vermek yerine Türklük propagandasinda yarişir hale gelmişlerdi.

Oysa BBC gibi uluslararasi düzeyde etkin kuruluşlar, önemli meselelerde tipki kendi ülkelerindeki gelişmelerde oldugu gibi haberi verirken panik ve propagandadan uzak bir üslup kullanirlar. Izleyici açisindan da gelişmeleri takip etmek, kafa karişmadan haber izlemek kolaylaşir...Oray Eğin

Bu saygınlık kolay elde edilmiyor...Yillar önce bir yerler de okudugumu hatirliyorum...İngiltere Arjantin 1982' de Falkland adalarında savasırken bir ingiliz askeri öldugunde BBC haberi "bugun bir askerimiz sehit oldu" diyerek degil "bugun bir İngiliz askeri savasta öldu" seklinde vermis hep...kardesim harbi bu ne sogukkanlilik yahu !

bu arada internette biraz arastirin
Falkland adaları savası cok tuhaf,
hatta komik derslerle dolu bir savas !

3 yorum:

narsis7ekho dedi ki...

Ingiltere'de haberlerde inanilmaz bir sogukkanlilik var; hala bir yerlerde oldurulen askerler icin sadece bugun x sayida Ingiliz askeri savasta oldu gibi bir cumle geciyor. Ne askerlerin kanli bedenleri, ne aglayan aileler, ne onlarin programlara konuk edilmesi... Hicbir sey yok.
Mesela bunu bir kanal Turkiye'de yapsa, buyuk ihtimal oluye saygisizliktan, vatan hainliginden, gercekleri yansitmamaktan basilir, dagitilir, talan edilir.

Ama yine de BBC deyip cok da saygin bir kanal dememek gerekir. Birkac yil once artik nedense Istanbul'la ilgili bir haber gosterirlerken yaptiklari "tarafsizlik" hala aklimda. Istanbul yerine sanirim bir koyden goruntuleri koymuslardi, cunku kerpic evler, dereden su tasimalar, carsafli kadinlar falan Istanbul denince akla gelen ilk seyler degil.

Ingiltere iste yahu, ozetle =p

DeLiCeVaT dedi ki...

benzer karelere cnn bbc gibi saygın kurumlarda ben de rastladığımı hatırlıyorum. mesela haber "avrupa sıcaktan kavruluyor"ken, istanbulun hava sıcaklığını verirken güneydoğudaki bir köy kahvesinden görüntüler veriyorlardı...

bu şehit meselesine gelince, belki şehitlik gibi bir kavram pek olmadığındandır ; ya da doğu kültürlerinde daha kutsal bir kavram olduğu için bizde böyledir, bilemiyorum... (öyledir demiyorum, sadece belki böyle bir durum vardır, ingilteredeki kuşlar öğrenir bizim için)...

esas falkland adalarını görünce atlamıştım yorum yapayım diye, anca gelebildim sadede: arjantinin dibindeki bu adalar ve bu adalardaki birkaç yüz ingilizin durumu aslında güney amerika'nın 19.yyda avrupa, 20. yyda amerika tarafından nasıl da yatırım adı altında sömürgeleştirildiğinin kanıtıdır. Ama intikamını "tanrının eli" almış ya ingilizlerden, oh olsun:)

herackles dedi ki...

Ornekler sence uc degil mi gaykedi?
Bir tarafta Apo yakalandiginda takinilan tutum, diger tarafta Falkland`daki askerlerin durumu...

Bence 2. Dunya Savasi`ndaki haberlerine bakmak lazim Ingiltere`nin ki o zaman ne kadar sogukkanli olabildiklerini anlayabilelim...

(Ne demek istedigini anliyorum ama orneklerde o kadar cok degisken var ki bir seyi dusunurken ardindan onlarca da sey geliyor akla)