27 Şubat 2007


Şamar !

İki başlık önce Latinlerin Quinceanero geleneğinden bahsederken aklıma kuzenimin anlattığı bir olay geldi..ilk adetini görunce ve bunu annesine anlatınca birkaç şamar yemiş annesinden...bu tokatın atılması adettenmiş...benim icin kücuk bir şoktu ne aptal bir gelenek diyerek anlatmıştı yıllar önce...

....ve eskilerden bir anı daha; bir kız arkadaşım milyarlar harcanan sunnet toreninin kız çocuklarının psikolojisini bozdugunu...kızlarin kızlık zarıni ilk adetlerinden sonra bir doktorun sunnet gibi basit bir operasyonla almasini ve bununda dügün gibi bir eglenceyle kutlanmasi gerektigini savunuyordu....Gaykedi

8 yorum:

herackles dedi ki...

Konu dışı;
Alev Alatlı'nın cevabı gözünden kaçmasın... (Sayfaya da aldım, eğer bulamazsan)

narsis7ekho dedi ki...

Anne, kizinin regl olmaya basladigini gorunce, kizinin yanaklarina kucuk birer fiske vurur ve bunu da saka yollu yaptigini ve gelenegin ne oldugunu anlatarak yapar. Genc kizliga adim atan kizinin bundan sonra yanaklarinin hep pembe pembe olmasi icindir bu.

Olmamasi gereken bir sey, ama mantik budur. Tuh basima gelenler falan fisman degil, ya da dovulur kiz cocugu degildir altinda yatan. Tabi yine de olmamalidir orasi ayri.


Sunnet konusunda da:
Sunnet de tipki hymen gibi -ne yazik ki- toplumsal onem tasiyan bir sey.
ABD'nin %70'i de sunnetli, onlar neden oluyor falan filan sorularini bir yana birakirsak,
biraz arastirirsaniz sunnet ile bir erkegin neler kaybettigini goreceksiniz.
Hijyenle ilgisi de yoktur sunnet derisinin bu arada. Cok uc noktalarda belki evet ama her cocugun hijyenik olsun diye pipisinin onemli bir kisminin alinmasi, hayir.

Umarim bir gun ikisini de unutur gideriz.

gaykedi dedi ki...

narsis7ekho gercektende sunnet tartisilmasi gereken onemli bir konu...bakiniz Operatör Doktor Profesör Cemil Topuzlu
15 Mayıs 1935 tarihinde ne yazmış...

Sünnet Lüzumlu mudur?

Öncelikle temizlik gerekçesini ele alalım. Güya sünnetli bir erkeğin temizlikle uğraşmasına gerek yokmuş; her daim temiz bir halde bulunurmuş. Temizlikten kaçınmak için ne garip bir tez!

İnsanlar her gün vücutlarının her tarafını ayrı ayrı temizlemiyorlar mı? Birkaç saniye de cinsel organlarını temizleseler ne kaybederler? Acaba biz bu hususta hayvanlardan daha mı aşağı kalmalıyız?

Günde bir defa ve birkaç saniye sürecek olan temizlenme işini yapmayıp da cinsel organın mühim bir parçasını kesip attırmakta hiçbir mantık yoktur. El ve ayaktaki tırnakları her gün temizlememek ve ara sıra kesmemek için tekmil tırnakları kökünden söküp mü çıkarırız? Sakal ve bıyıklarımızı tıraş etmemek için, radikal bir temizliğe gidip yanaklarımızdaki ve dudaklarımızdaki bütün deriyi yüzdürüp atar mıyız? Elbette hayır. O halde sünnetin bunlardan ne farkı var?

Yemen’de Müslüman bir kabilenin erkekleri, kendi mezhepleri gereğince, göbeklerinin altında bir daha kıl çıkmaması için derilerini yüzüp kestiriyorlarmış. Bundan otuz sene evvel İstanbul’a gelen ve bu usulde on sene evvel sünnet olup da yarası kapanmayan bir Yemenliyi tedavi etmiştim. Biçare halinden şikâyet etmiyordu. Böyle tehlikeli bir sünneti niçin yaptırdığını sordum. Bana, “Ne yapalım, dinimiz böyle emrediyor. Müslümanlıkta asıl sünnet budur. Yaptırmayanlar Müslüman değildir” dedi ve birçok faydasından dem vurup müdafaa etti. Ya maazallah dini telkinler neticesi bu âdeti bütün Müslümanlar kabul etmiş bulunsaydı halimiz nice olurdu?...........

..............


......İşte bu düşünce ile Tıp Encümeni’nde sünnetin faydası olmadıktan başka zararlarından ve biçare yavrularımızın ıstırap çektiklerinden uzun uzadıya bahsettim. Sonunda, on sekiz yaşından evvel çocuklarımızın asla sünnet ettirilmemesi ve bu yaştan evvel sünnet yapan ve yaptıran kimselerin cezalandırılmasına dair bir kanun tasarısı hazırlaması için Sağlık Bakanlığı nezdinde teşebbüste bulunmayı teklif ettim. Yoksa ben sünneti büsbütün yasaklamak tarafını iltizam etmedim. İsteyenler, ister temizlik, ister din için olsun aklı başına geldikten sonra yaptırsın, yani on sekiz yaşından sonra.

**********
bu konuda bir kac onemli link ekliyorum

http://www.geocities.com/tabibler/

http://www.kuraldisi.net/pegasus/kuraldisi/product_info.php?products_id=299

http://www.kuraldisi.com/sunnet.htm

miso dedi ki...

gaykedi merhaba
şimdi bir bayan olarak bu sünnet konusunda atıp tutmak biraz garip geliyor bana ama... Benim babam ürolog, ve sünnetli erkeklerin penis kanserine yakalanma riskinin neredeyse sıfıra yakın olduğunu, ama sünnetsiz erkeklerde böyle bir ihtimal olduğunu söylemişti.

gerisini bilemiyoruz
bilsek de söylemeyiz zaten

terbiyeli miso
:)

herackles dedi ki...

Mesele dini açıdan da epey gerilere gittiği için bir tutarlılık olduğunu düşünüyorum.
Ancak;
http://www.mustafaakman.com/index_dosyalar/Page512.htm

şu sayfa o kadar çok kaynağa sahip ki; karşı olan da taraf olan da onlarca yazı var.

Asıl mesele şu;
Bunu dini amaçla yapıyorlarsa kişinin kendisine bırakmalılar.

Yok sağlık açısındansa, yine aynı.

İki durumda da doğan birini kesmek... İlginç.

Lakin bir de şu var;
İlerleyen yaşlarda tıbbi açıdan da her şey daha zor olacak...

Zor bir konu!

narsis7ekho dedi ki...

Benim bir arkadasim minik oglunu sunnet ettirmisti. Onun doktorlari ya 2 yasina kadar, ya 9 yasindan sonra demisler. ki zaten bunu ben de duymustum.

O siralar arastirmalarini benimle paylasmisti da... Tabi simdi herhalde cinsel hayatina basladiktan sonra bir sekilde sunnet olmaya karar veren birkac gonullu bulup arastirmak gerek en azindan herhalde de... Bu da zaten olsa olsa cinsel hayatlari bakimindan bir fikir verir. (Sunnet derisinde oldukca yogun sinir aglari, sinir... her neyse... oldugu soyleniyordu.)

fendalinka dedi ki...

bende yedim o tokattan..zaten dumur olmuşum yaz ortası ağlayıp duruormm bu ne modunda birde tokat.. benimkilerin savunması ise feleğin guzel yöne dönsündü.. ki zaten 360 derecelik dönmemi sağladı o tokat ;)

sünnet konusu ise benim yorum yapmam saçma ama bnm duyduklarımda olması gerektiğini gösteriyor sağlık açısından ki bence olunda yani sunnetsiz hoş deil ;)

*guru* Banu dedi ki...

Alakalı alakasız olacak ama Mısır'da benzer bir tören var diye duymuştum kızları da mı sünnet ediyorlarmış ne?? emin değilim... olmak da istemiyorum...

anneeeeee.............