31 Ocak 2007


Şu Hepimiz ...... Meselesi II

"Hepimiz Ermeniyiz" meselesin de herkes birseyler soyledi...Basinda bu konuda cikan en toparlayici yazi bence Hadi Uluengin' den geldi ;

Yukarıdaki simgeselliğin kökeni 1943 Ekimine uzanır.Çünkü o tarihte Hitler Almanya’sı, Danimarka halkının ve hükümetinin 1940’taki işgal başindan beri Nazilere teslim etmeyi reddettigi Yahudileri mutlaka toplamak karari aldi.

Operasyonlari kolaylaştirmak için de, gamali haç boyundurugu altindaki diger yerlerde oldugu gibi, ilk iş olarak Musevilerin gögüslerine sari Davudi yildiz yerleştirilmesini istedi.
Berlin özel temsilcisi Werner Best bunu Saray’a bir ültimatom olarak sundu.FAKAT, pes etmek ne kelime ve tam tersine, Kral 10. Kristian derhal meydan okudu.

İşgalci komutana, böyle bir durumda kendisinin ertesi sabahtan itibaren Davudi yıldız dikilmiş resmi üniformayla Kopenhag sokaklarında yürüyüşe çıkacağını bildirdi.Taçlı devlet yöneticisinin yukarıdaki tavrı duyulur duyulmaz da, zaten hiçbir şekilde Nazilerle uzlaşmamış olan ülke ahalisi şu slogan etrafında birleşti:"Hepimiz Yahudiyiz"!

Hiç yorum yok: