17 Aralık 2006


Seks Pazarı II


Eğer demokratik bir toplumda yaşıyorsak bu işi daha çok para için yapanlarla, sırf azgınlıktan yapanlara, iyi eğlenceler prezervatif kullanmayı unutmayın demek ve genelevleri mafya, sağlık, hijyen, güvenlik, vergi, açısından denetlemekten başka yapabileceğimiz birşey yok...

Ama bu işi fuhuş mafyasının zoruyla, yada sadece mecburiyetten yapmak zorunda kalanların kurtarılması...ve zorunluluktan sex satın almaya yönelen insanlarımızın özellikle gençlerimizin ruhsal sağlıkları gereği ihtiyaç duydukları cinselliği yaşamalarına yönelik, toplumsal dinsel tabularımızla devlet ve toplum olarak mücadele edebiliriz....Gaykedi

* Seks oburluğu kunusunda daha önce yazdığım bir
"yazı"

4 yorum:

Gord10 dedi ki...

"Ama bu işi fuhuş mafyasının zoruyla, yada sadece mecburiyetten yapmak zorunda kalanların kurtarılması..."

Ama bu sefer de şöyle bir sorun ortaya çıkıyor: Bu insanlar 'kurtulduktan' sonra ne iş yapacaklar? Onların çoğu genellikle eğitim alamamış ve yoksul kişiler.. 'Kurtulduktan' sonra da muhtemelen sokakta kalıp dilenmek zorunda kalacaklar.. Devletin onlara sahip çıkıp çıkmadığını merak ediyorum.

Tabi demek istemiyorum ki "Onların zorla çalıştırılması güzel bir şey.", ama aklıma da bu soru takıldı.

herackles dedi ki...

Bunu yapacak devlet onu da düşünür... Bunların fotoğrafları basında yer almaz, tanıyanı da az olur... anlayacağın sen devletine güven!

Adsız dedi ki...

Fuhuşun vergisi ile okullar yapılıyor; o okullarda fuhuş tabu olarak kitaplarda, beyinlerde yer ediniyor. Köy sistemiyle yürütülen bir ülkede ayrıcalıklar da paspas altı ediliyor.
Daha geçenlerde Tarlabaşı'nda turlarken, gözümüzün önünde eli beybol sopalı gençler travestileri haklıyordu. Etrafta geçen insanlar ise sanki çok olağan bir şey gibi müdahale etmiyorlardı. Bahsettiğim yerin karşı kaldırımında ise karakol bulunmakta!

Homofobinin yüceltildiği bir toplumda insan daha farklı uygulamalar da beklemiyor, açıkcası. Kanunları isteyen koyuyor, çokluk istediğini yapabiliyorlar.
İşin diğer tarafında ise muhafazakar kesimden yükselen ses kafaları boca etmeye yetiyor: Kamu alanında yapılan fuhuşun genç beyinlerde yarattığı hasarlar.
Heteroseksüel ya da homoseksüel farketmiyor; sadece aranılan işlerin daha bir 'gizli' yapılması.

En nihayetinde bu 'pazar'ı mafya tekellerine bırakmamak gerekiyor. Onların sermayesi haline gelen seks işçileri günden güne kullanılıyor. Hepmimiz biliyoruz ki, devletin el atamadığı yerler/kimseler de var, ve bu kişiler taşıdıkları sonu gelmez 'haklarla' kuralları çiğniyor, kendi kurallarını koyuyor.

diagonel dedi ki...

alan razı satan razı diye bir şey var dı deyim desem değil atasözü hiç değil herneyse

seks pazarı denen olgu
semt pazarına benzemez
bu gün burda yarın diğerinde kurulanlardan değildir
yaşamayan bilmez
anca karşıdan atıflarda bulunur ....
siz hiç bir kadının neden fuhuş yaptığını düşündünüzmü???
sanmam
erkek egemen bir toplumda nasılsa veriyo mantığı ile hareket eden bireylerden bunu sorgulamalarını beklemek hata olur belki
ama emin olun
bu işi yapan herkesin haklı nedenleri var
işdiyorum çünki bu gerçek anlamda bir nevi ve dünyanın en zor mesleğiben sigortayla genel evde çalışan kadınlar tanıdım
yada para karşılığı sex yapıp zamanında kayıt olduğu ssk/bağ-kur a prim ödeyenleri
çok derin ve karmaşık bir mesele yani
kurtarılmak diye bişiy geçmiş vtr den ama sadece geçtiğiyle kalıyor maalesef
kurtarıldı denenlerin %90 ı maalesefki bu alışkanlık olduğu yada sözde yeni ve temiz hayatına alışamadığı yada başka bir geliri olmadığı için geri dönüyor acı gerçek
kurtarmak sadece kolundan tutup tamam artık burda çlışmıyorsun demekle olmuyo
psikolojik süreci adepte süreci vs vs vs uzun zamanlar gerektiriyor
devlet ne kadarını sağlıyor
maximum ilk altı ayını ya sonraaa
tilki dönüp dolaşıp kürkçü dükkanına geri dönüyor


uzun lafın kısası minareyi çalan kılıfını hazırlayamıyor
sırtımızı dayamamız gereken devletimizde maalesef yeterince sahip çıkamıyor