31 Aralık 2006
Kurban !


İnsanoğlu sadece kurbanda hayvan kesmediği için Kurban kesilmesin(*) falan, diye saçmalayacak değilim. Ama dişini çektirirken bile uyuşturan insanoğlunun hayvancıkları bayıltarak kesmesini istemek zannediyorum hakkım. Bütün medeni ülkeler bu yöntemi kullanıyor. Diyanetin dinen mahsuru yok diye açıklaması var. Üstelik hayvan bayıltılınca daha rahat olduğu için daha çok kan boşalıyormuş vücudundan..

Yabancı basını takip edenler islami cemaat ve avrupadaki hayvan hakları örgutleri arasındaki mahkeme haberlerini gormuslerdir. Bazi Avrupa ulkelerinde bayıltma zorunluluğu yasalarla korunuyor cunku. Tanrım islam dunyası bu konuda ne kadar duyarsız, yoksa insan haklarının bile tam oturmadığı bu coğrafyada hayvan haklarını düsunmek cok mu daha zor :((*) Bu işin modern mezbahalarda değil sokaklarda ehil olmayanlarca yapılması hem hijyenik değil hem normalde hayvanın kanı bağırsakları kemikleri bile değerli ve bunlar israf oluyor yazık...

Gaykedi vicdani gerekçelerle genelde balık dışında et tuketmemeye çalışan bir vejetaryen adayı...

3 yorum:

ESTHER dedi ki...

Neredeyse 4-5 bayramdır kurban eti yemiyorum..Kırmızı eti bile yılda belki bir kerecik...

Bayıltmak ne ki...biraz daha vicdanlı kesseler keşke...Ama yok, biz illa caddenin ortasında, başına torba bağlayıp nefessiz kalıncaya kadar bekleyerek ya da baltayla E-5 te kovalayarak ya da trafik ışıklarına asarak ya da kaçmasın diye önce bacaklarını testereyle kesmeden, kurbanı kesmessek bilin ki dünyanın sonu geldi demektir...

DeLiCeVaT dedi ki...

biraz da bu kurban kesilen ülkelerin gelişmişliğiyle alakalı.. sonuçta aldığı eğitim ortalaması 3.5-4 yıl olan, ilkokul terk bir ülkeden bahsediyoruz Türkiye'den örnek verirken... konu kurban da olabilir, yılbaşı kutlamalarındaki taciz de herhangi birşey de. dün bi çözüm düşünürken aklıma geldi:) herkes kurban paralarını ortak bir fona bağışlasa, o fondaki paralarla mezbahalarda kesilse hayvanlar ve etler afrikaya verilse... herhalde açlık kalmazdı orada! ama bizim halkımız genelde kurban bayramını 1 senelik ucuz et stoku yapmak için kullanır.

osquée dedi ki...

adaylığını sonuna kadar destekliyorum. ve bu konuya vicdan dışında hiçbir perspektiften bakılmaması gerektiğini düşünüyorum.
"kanı daha çok akıyormuş" dediğinde bile bir haksızlık hissi duyuyorum. Yani bir canlıyı yaşatan biricik sıvının ne şekilde akması gerektiği hakkında din bilim bütün bu yapılar bir şeyler söylüyorlar ya... hepimizi aslanlar sırtlanlar kovalasın demek istiyorum.