01 Aralık 2006


Koca Papa(z) II


İşte Anadolu insanının kültürü budur. Hoşgörüsü budur. Din adamına saygısı budur. Halktan seçimlerde güzel bir tokat yiyen Saadet partisi halen ateşe körükle gidiyor...Geçen gün Herkül Milas' ın bir yazısında okudum bir İtalyan gezginin 1788 yılında yazdıklarına bakın; "Londra ve Paris' teki hoşgörüsüzlüğü tatmış olanlar, burada bir kiliseyi, bir cami ile bir sinagogun arasında, bir dervişi bir keşişin yanı başında görünce çok şaşıracaklar.

Kendi dininden böylesine farklı bir dini bu hükümet nasıl kabul eder anlamıyorum...Hele halk arasında ki hoşgörüyü yaşayınca daha şaşırırsınız: Türk, Yahudi, Rum, Protestan, iş ya da eğlence konusunda öylesine uyum içinde sohbet ediyorlar ki, sanki aynı ülkeden ve aynı dindenmişler gibi"....Fazla söze gerek var mı...Neler oluyor bize Allah aşkına?..Gaykedi

diyeceksiniz ki Papa İslam hakkında ileri geri konuştu bütün tantana bu yüzden...ben bu fikre katımlıyorum bana inanın Erbakan ve şeriatçı tayfası bu olay olmasaydı da gürültü çıkartırdı...( Papanın bu konuşması hakkında daha önce bir şeyler karalamıştım "1" , "2" , "3" )

1 yorum:

herackles dedi ki...

Sayın Gaykedi,
Bu kadar okuyan birisi olarak, o hoşgörü zamanlarını güçlünün hoşgörüsü olarak değerlendiriniz.Yoksa Yavuz Alevileri niye kessin? İnsan Allah'a baba diyen adama saygı duyar da, Allah diye iman edeni keser mi?
Bana kalırsa hoşgörü ile enayilik arasındaki çizgiyi aşmamak lazım.Yunanistan'da ve İsrail'de neden Fetullah Gülen'nin okullarından yok?
Bu işler biraz daha kurcalanmayı hak ediyor bence...