12 Aralık 2006


Küçük İbo

Küçük Onur
Küçük Emrah
Küçük Hüsamettin


Bu gün ilk defa Youtube' ye bir link vereceğim..."Les Petits Chanteurs de Saint-Marc" korosunun "Kore" konserinden bir parça...bu arada Youtube' yi milletimiz geyik dışında kullanmasını bilmez mi ? diye de sormuş olayım!...bu videoyu İzlerken Atatürk' ün çoksesli müzik konusunda çabaları ve dünyanın en çok klasik müzik tüketen ve müzik aletini de üreten ülkesi japonya geldi aklıma...onlar bizden az mı milliyetçi bir toplum ki evrensel müzikte yerlerini aldılar...

Bizim dincilerimiz milliyetçilerimiz halen klasik müziğe kilise müziği, kapı gıcırtısı diyerek burun kıvırarak baksınlar bakalım...Aslında bunu yapanlar Türk müziğini koruduğunu sevdiğini zannediyor, ama sınırlarımız ve bir kaç komşumuz dışına çıkınca bittiğinin farkında değiller...Türk müziğini ve sazlarını korumak geliştirmek dünyaya dinletmek istiyorsak bunu evrensel çok sesli müzikle sentezlemek, bunun içinde önce nota ve batı müziğini bilmek zorundayız.... "işte size link" esas tema 45. saniyede başlıyor benden söylemesi....5 yorum:

diagonel dedi ki...

MÜZİK BAŞLI BAŞINA EVRENSEL BİR OLGUDUR
BUNA DİYECEK BİŞİY YOK
AMA SINIRLARIMIZIN DIŞINA ÇIKINCA MÜZİĞİMİZ BİLİNMİYOR DİYE BİŞİYDE YOK
BÜGÜN DÜNYANIN BİR ÇOK ÜLKESİNDE
YADA DAHA UÇ BİR ÖRNEK TÜRKLERİN AYAK BASTIĞI HER ÜLKEDE TÜRK KÜLTÜRÜ İLE BERABER TÜRK MÜZİĞİDE BERABERİNDE GİTMİŞTİR
ITRİ EFENDİLER DEN TUTUNDA BİLMEM NELERE KADAR TÜRK MÜZİĞİ İLLA TÜRK SANAT MUSİKİSİ İLE SINIRLI DEĞİLDİR
TÜRK TINILARINI TAŞIMASI BİLE TÜRK MÜZİĞİNİN TANINMA SEBEBİDİR BAKINIZ SHAKİRA 6 AY BOYUNCA ORİENTAL MÜZİK DİNLEMİŞ VE BUNU KENDİ KÜLTÜRÜNE SENTEZ HALİNDE SUNMUŞTUR
TÜRK MÜZİĞİ DENEN ŞEYDE ZATEN ORİENTAL EZGİLERİN BİLEŞİMİDİR
BATI MÜZİĞİ; DİNLEMEK VE ÖĞRENMEK İSTEYENE KAPISINI ZATEN AÇIK BIRAKMIŞTIR
AMA KENDİ KÜLTÜRÜMÜZÜ BİLİP ÖĞRENMEDEN BATI MÜZİĞİNİN EZGİLERİNİ ÖĞRENMEKTE NEYİN NESİDİR?
HERŞEYİN YERİ VE ZAMANININ OLDUĞU GİBİ
ÖNCE MÜZİĞİ KAVRAMAK İÇERİĞİNİ ANLMAK ONDAN SONRA DOĞU BATI GİBİ SINIFLANDIRMALR YAPMAK GEREKMEZMİ? -- Kİ SINIFLANDIRMA YAPMAK TA EVRENSEL KAVRAMINA TERS TİR --- -

gaykedi dedi ki...

demek istediğimi tam anladğını zannetmiyorum "diagonel" yazımı bir daha oku istersen !

DeLiCeVaT dedi ki...

şimdi ne yalan söyleyeyim, şarkının adını görünce korktum bir bedevi olarak: "ayı olmak isteyen velet":) ama gerçekten çocuğun sesi ve notalara uygun iniş çıkışları da çok hoşuma gitti (pek anlamam ama:S)

CEREN GULER dedi ki...

Bu kadar eski bir yazıya da neden yorum bırakıldı acaba deme, blogunu yeni keşfettim (ElifSavaş'tan) öyle bir göz gezdiriyordum. Bu yazın çok hoşuma gitti(hepsi gitti aslında) Ne kadar anlattıklarının biraz dışında olsa da şu http://www.youtube.com/watch?v=uVslhKq5B4k videoyu izlemeni isterim.Keyifle yazılarını okumaya devam ediyorum.
NOT: Benim siteye ola ki girersen de amannnn bu ne be dersen diye söylüyorum: Defter mefter uğraşmayıp oraya yazıyorum günlük modunda.Öyle çok içerikli yazılar ve derin düşünceler yoktur, belirteyim:)

gaykedi dedi ki...

@ceren hosgeldin bloguma, taa derinlerine daldığına göre sevmiş olmalısın, ben de boş bir zamanımda bir uğrayacağım senin bloğuna, simdiden yorum yapmamayayım yani :)