26 Kasım 2006


TV ve Yozlaşma II

Tümünün ortak noktaları, herkesin birbirine sürekli bağırması, mizah ile sululuğun birbirine karıştığı veya aradaki farktan habersiz güldürü anlayışı; güçlünün zayıfı, zenginin fakiri, üstün astı azarlayıp hor görmesi, konuşma dilinin son derece bozuk, ilkel, küfürlü, sevimsiz olması, karakterlerin birbirlerine hep diklenerek kem gözle bakmaları diyebiliriz.

Bunlar yanında en ufak bir görgü, bilgi, zekâ parıltısı, kültürel birikim, yaratıcılık içermeyen senaryolarla bu yetersizliği gidermek için, kıymanın bozulduğu anlaşılmasın diye içine bol bol acı biber ve tuz koyan sahtekâr aşçı gibi olabildiğince şiddet, insan öldürmeyi sinek öldürmek kadar basit ve meşru gösteren sahneler.Eğitim yalnız okullarda verilmez. Bugün dizisini dövmeyen TV, yarın dizini döver!...Eski Bakanlarımızdan, Bülent Akarcalı


Sahi arkadaşlar "Avrupa Yakası" dışında, mizah ve zeka parıltıları içeren, eh belki biraz "Yabancı Damat" dışında adam gibi dizi var mı yoksa benim gözümden mi kaçıyor ?

6 yorum:

Gulay dedi ki...

kimseyi gunahkar diye yargilamak bana dusmez.Ben kimim ki¿Kaldi ki sana orda Gunahkar demek de istemedim .Sadece o siirdeki Allaha kedi kadar deger verip ayni teraziye koyar gibi yazilmis sozler beni kizdirdi.Ama demek ki sana ait degilmis.
Ben de kalp kirmasini hic sevmem.Kirarsam da hemen telafi ederim bi sekilde.
Sizin de kalbinizi kirdiysam ozur dilerim :-(
dedigim gibi benim hic gay arkadasim olmadi.Gay kelimesini bile sadece fikralardan bilirim :-)
Kapali bir cevrede buyudum babam emkli albay , anem de emekli ogretmendir.Bazi kaliplardan siyrilmak kolay degil biliyorsun.
yaa resimler konsundaki gorusum hala ayni ama napcaz : -)
neyse belki gozum zamanla alisir :-)
kusmemissindir umarim.Bu arada su an saat burda sabah 5:30 ben hala cin gibi ayaktayim, uykum var ama uyuyamiyom iyimi : -)
sevgiler, gulay
www.hayatsevinceguzel.com

gaykedi dedi ki...

saçmalama Gülay'cım ! beni öyle kolay küstüremessin :) "o siirdeki Allaha kedi kadar deger verip ayni teraziye koyar gibi yazilmis sozler beni kizdirdi" demissin ama bence orada yalnis anladiğin birsey var, o siirde ben kizilacak birsey göremiyorum..merak eden arkadaslar icin "o şiire link" veriyorum bakalım onlar ne diyecekler :)

Aslı dedi ki...

Gaykedi, çok daha fazla takipçin var ama sanırım yorum yazmıyorlar. Bir site meter eklesene bloguna :)

Tvye gelince. Artık sadece Cnbc-e izliyorum, adam akıllı diziler orda. Bir de Digiturk'um olsa sabahtan akşama comedy max izlerdim.

Kanallarımızda sürekli dram, aşk var. Olmayanlarında yapay bir büyü modası, Sihirli Annem'in tahtını doldurmaya çalışan. Yok, bana bir şey katmıyor bunları izlemek. Avrupa Yakası'na bile alışamadım.

En son eve gittiğimde annem Binbir gece diye bir diziden bahsetti. Gündeme oturmuşmuş, herkes bunu konuşuyormuş. Gündemlik nesi var? Bu ülkenin gündemine oturmak çok kolay. Zamanında kaynananın teki de oturmuştu kolayca.

Yiğidi öldüreyim, hakkını yemeyeyim. Zamanında İkinci Bahar ya da Tatlı Hayat gibi kaliteli diziler de gördü bu ülke. Kaliteli oyuncuların oynadığı dizileri izlemek lazım galiba.

locker dedi ki...

İnsanların TV'ye bağımlılığını arttırmak için pembe dizilerin ithal edildiğini duymuştum çünkü ilk başlarda insanlar bu süper kitle uyuşturucusuna gerektiği kadar bağlanmamışlar. Sonra ülkemizde "televizyonculuğun" gelişmesiyle artık kendi dizilerimizi, kendi magazin programlarımızı kısacası kendi uyuşturucularımızı imal etmeye başlamışız. Dizi değil ki sırf, magazin bülteni kılığında "ana haber bülten"leri, saçma sapan programlar, zorla izlediğimiz onlarca reklam hepsi ömürümüzü tüketiyo aslında. Varsın Tv toptan kaldırılsın, arada güsel belgeslleri, eğitici programları da kaldırsınlar. İnsanlar bu tembellikten kurtulup kendilerini, çevrelerini- dünyayı yeniden keşfetmeye başlarlar belki, bir "aptal kutusundan" hayatı öğrenmek yerine...

imza: tedavi gören bi TV bağımlısı

fendalinka dedi ki...

salı gunleri bir demet tiyatro başlıyor yeni bölümleriyle...

izleyin ben çok severdim..

herackles dedi ki...

Kurtlar Vadisi, öncesinde de Deli Yürek vardı... Ne diziydi ama :)

O değil de, ben Süper Baba'yı özlüyordum, Ali Haydar Usta geldi.E şimdi o da yok :(