27 Kasım 2006


Türk Sineması II


"Erotik filmi aşağılıyorlar. Halbuki erotizm olmadan hayat olmaz ki. Modası vardı, çektik, asıl çekmek istediğimiz Cüneyt Arkın'lı filmler için para kazanabilmek için. Bir de bunun ayarı vardır, sonra işi pornoya vardırdılar. Hiç unutmam; 'Karaoğlan Ecevit' diye film oynuyor 1974 senesinde Kıbrıs çıkartmasıyla ilgili, bir kuyruk...Ya dedim, bu kadar kuyruk mu olur?.. Gittim, sinemacılar tanıdık, bir baktım, Ecevit 'Kıbrıs' diyor, tak kesiyor, 15 dakika üç tane zenci, üç tane kadın, parça giriyor! Bir de bunlarla mücadele ettik."

Ülkü Erakalın, Anadolu'da 'gala'nın ünlü bir sanatçı, bir star sanıldığını anlatıyor. Dediğine göre, bir filminin galasında Kamuran Akkor, 'Hoşgeldiniz Gala Abla' olarak karşılanmış hatta.

O dönemki furyaların yerini şimdi TV dizileri aldı. Gidişat aynı. Orada da A sınıfı, B sınıfı var."

"Çok kabaca söylersek, sinema aslında bir istismar sanatıdır. Temel amaç seyircinin bir duygusunun üzerine gitmek, bir duygusunu kullanmaktır. Bu intikam filmi olur, aşk filmi olur, erotik film olur, dini film olur. Seyircinin şuur altına girmeyi başarırsan, iyi film çekmiş sayılırsın. Roman da böyledir, şiir de, müzik de, resim de..."

Bazıları benim için "Palavradan filmci" der, hayat palavra be! Hangimiz palavradan değiliz?" Çetin İnanç' ın "Jet Rejisör" kitabından.1 yorum:

fendalinka dedi ki...

valla bn onu bunu anlamam..sabahlara kdr vizelere çalışırken en çok zevk aldıım şey acıklı sahnelerde dersi bırakıp izlediğim sinematurkte ki eski türk filmleri..