10 Kasım 2006


Üniversitelerimiz II

Neyse, ben zırdeliyim, konuşurum öyle... Aldırmayınız.Fakat şu kepazeliğin hesabını da kim verecekse versin bakalım: Üniversite öğrencilerinin üçte biri 'töre için cinayet işlerim' demiş! Otuz üniversitede anket yapmışlar (Fransa'da otuz üniversite var mı?)Genelinde yarıdan fazla, 'doğuya gittikçe' oran artıyor, fakat anlı şanlı Boğaziçi'nde bile yüzde üç buçuk, anlı şanlı Bilkent'te bile yüzde altı buçuk 'potansiyel töre katili' var! (Benim dönemimde Boğaziçi'nde serseri çoktu ama hayvan yoktu.)

Ayrıca, öğrencilerin yarıdan fazlası, kızların bekaretlerini evleninceye kadar korumaları gerektiğini düşünüyormuş.Yarıya yakını da, evlenmeden birlikte yaşamaya karşı.Hem kurtlanacaksın kantinde anfide falan, hem de içini çekip yutkunacaksın, bu tür ilişkilere karşısın çünkü...Hadi sen ön dört numarada Havalı Deniz'e gidip oyalanırsın da, kızlar ne halt edecekler? Bir halt ederlerse öldürüyorsunuz çünkü...Ve o doktor, sonra aile meclisinin kararıyla, bir oğlanla pastanede elele otururken görülmüş amcasının kızını telle boğacak.İyi. Eskiden yalnızca 'diplomalı cahillerimiz' vardı, şimdi artık 'diplomalı katillerimiz' de oluşuyor....Engin Ardıç

1 yorum:

Gord10 dedi ki...

Maalesef böyle :/
'Öğretim' kısmı bütün gerekli gereksiz kısmıyla insanların kafasına dayatılırken 'eğitim' kısmı nedense havada kalıyor. Adam dünyanın tüm tıbbi bilgilerini kusursuz olarak ezberlemiş olsa bile amcasının kızını pastanede erkek arkadaşıyla gördüğü için boğduktan sonra tüm bu bilgiler ne işe yarar?