07 Kasım 2006


Mutlu Bir Beraberlik İçin I

Yaşamda her şey değişim içinde; bu evrensel bir gerçek. İlişkiler de bundan muaf değil. Eğer ilişkimiz bilinçli bir çabayla gelişmiyorsa, bir başka deyişle, kendi haline bıraktıysak, olumsuz bir mecraya girmesi kaçınılmazdır. Tabii ki ilişkilerinde sorunlar yaşayan birçok çift bir çaba içine girer. Ama çabanın kendisi, ilişkiyi kurtarmak için yeterli değildir. Bu tıpkı boğulma tehlikesi içindeki bir kişinin olağanüstü gayretine, çırpınmalarına rağmen kurtulamamasına benzer.

Tersine bilinçsizce yapılan çırpınmalar kişiyi daha çok dibe çeker. İlişkilerde iki kişi birlikte çırpınabilir, niyetleri birlikte kurtulmaktır; ama birlikte batarlar. Bazen kurtarıcılığa bir kişi soyunur ama partneri kendisiyle birlikte onu da dibe çeker. Su üstünde kalmanın tek yolu vardır: Bilinçli çaba. İlişkilerde bir kişinin bilinçli çabası yetmez, iki tarafın da çabası gerekir. Partnerin bilinçsizse ve sen de boğulmak istemiyorsan, üzülsen de onun için yapabileceğin bir şey yoktur.

4 yorum:

sewda dedi ki...

merhabalar benim sayfama yazmış olduğun yorumunu okudum. paylaşımların için teşekkür ederim ama ben bu yazdıklarının tamamen safsata olduğunu düşünüyorum çünkü allah tüm dinlerde olduğu gibi tektir. tanrılar tanrısı diye birşey yoktur. hatırlatmak istedim. ziyaretlerini beklerim. sevgiler...

gaykedi dedi ki...

müslüman olmayan deist dikkat edin A-teist degil birisi olarak ( ki ateistte olsam tanrının benim ne oldugumla ilgilendigini hic zannetmiyorum) müslümanların tekte olsa tanrısının ismi allah yerine türkçe bir kelime olan tanrı dememde bence bir sakınca yok, sizce olabilir ama !

Icha dedi ki...

Selam...
Pat diye gircem konuya hala evimde ve pcmin başında diilim umarım yrndan sonra o da olcak..
Senden çok şey öğrenebilcemi düşünüyorum.. İstanbul'dan başlayarak mevzuya girmiş oldum bile :)
Yazdıklarına söyleyecek sözüm yok dediğim gibi öğreniceeem çok şey var..
Sevgiler..

deryik dedi ki...

gaykedi saim koç alıntısı için eline sağlık... şükür beni anlayan çıktı. şu bilinçli çaba işini kaç kere izah etmeye çalıştım anlatamıyorum. bilinçli çaba işte... gerçekten sağol :)