23 Kasım 2006


İçteki İyilik I

Başkaları en fazla kibar olabilir. İngiliz erkeklerini "gentleman" diye tanımlarlar, bir kapıdan önce kadının geçmesi konusunda asla hata yapmayan bu adamlar, komşuları hasta olduğunda ona bir ambulans çağırma iyiliği göstermez... Öyle acımasız millettir. Dostoyevski'yi okuyarak yetişmiş, insan dramını tanıyacak durumdaki Rus erkeği okuduğunu bırakıp başına silahı dayamış adamı intihardan vazgeçirmeye çalışmaz... Öyle soğuk millettir. Ölüyorum desen Alman'a sıktığı vidayı bıraktırıp yaralı parmağa işettiremezsin... Öyle robot millettir.

Bir İtalyan'dan açlıktan ölsen siestada dükkân açtırıp bir dilim ekmek alamazsın, ama insanlık üstüne saatlerce konuştuğunu duyabilirsin. Öyle "maskara" millettir.Bu ülkenin ama zengininden fakirine her kapısından iyilik görebilirsin. Bir Türk bu iyiliği bulamadığı için yabancılarla iki kuşak beraber yaşamakta ve fakat onlara karışmamaktadır. Ama yabancılar buraya geldiğinde bize hemen karışır, çünkü onların ruhu da aslında bu iyiliği arar.

4 yorum:

asliberry dedi ki...

ay aklıma bir tekerleme geldi,

bir iki üüçleeer yaşaaasın türkler
döööört beeeş aaaltı polonya battı
yedi sekiz doookuuuz alman domuuuz
on on bir oniki

orası neydi ki ya?

herackles dedi ki...

Senin yazdığını sanmmıştım, yine birinden.Bunu sen de yazardın ama :)
Haklı, sonuna kadar haklı da yazının başında AB'lilerle ilgili fikirleri okuyunca acaba sonunda bizimkilere laf mı gelecek dedim ama gelmedi :)
O söyledikleri artık aynı paradigmalar üzerinden çalışmıyor ama.Toplumun merkezi değişmese de kaymağı diyebileceğim gençlik farklı yerlerden besleniyor.

Neverland dedi ki...

Asliberry;

on ,onbir, oniki amerika tilki; onuc ondort on bes Ruslar kalles, onalti onyedi onsekiz ortada kaldi Poorrrteekiiizzz : -)

bu arada bu cocuk aklimiza kim soktuysa bunlari tebrik ediyom walla.Bi kerette diger milletlerin ne mal oldugunu ezberlemisiz : -)

miso dedi ki...

neverland, lütfen dikkat edelim, amerika değil italya tilkiii. (hehe)
ya hepimizin biliyor olması ne kadar gerzek bir durum. acaba bizim çocuklarımız biliyor mu bunu? Bilmiyorsa en dibe gömeyim, biliyorsa da unutturayım :)