17 Kasım 2006


Dünya Değerler Araştırması *

Demokrasiyle yönetilen ülkelerin sayısı son 25 yılda çok arttı.Bütün ülke vatantaşları daha fazla demokrasi, daha fazla özgürlük istiyor. Ama birey olarak kendi hayatında, demokratik bir toplumda yaşamanın gereklerini, yükümlülüklerini yerine getirmiyor, kurallara uymuyor, bireysel davranışlarında geleneksel değerlere dönüş var. Kural tanımazlık artıyor, demokratik bir toplumda yaşamanın gerekleri unutuluyor, kendisinin özgürlük alanı genişlesin, ama o başkalarının özgürlüklerini ihlal edebilsin! (burada benden bir parantez, bu lafım bir takım kazmalara; demokrasi sadece senin için değil herkese, buna eşcinseller dahil )

Ve seçkinler...Azgelişmiş ülkelerin seçkinleriyle zengin ülkelerdeki seçkinlerin yaşam tarzları aşağı - yukarı aynı. Zengin ülkelerin seçkinleriyle seçkin olmayanların yaşam tarzları arasında çok abartılı bir farklılık yok, ancak azgelişmiş ülkelerde seçkinlerle seçkin olmayanların yaşam tarzları arasında bir uçurum var. **

*
80 ülkede yürütülen ve dünya nüfusunun % 85'ini kapsayan araştırmanın 25. yılı değerlendirmesi...Meral Tamer


**
Bu sonuç bana Emre Aköz'ün şu saptamasını hatırlattı "Türkiye'nin yönetici elitleri ve zengin sınıfları; Batılılaşma, modernleşme, laiklik gibi değerleri öne çıkarırken; yönetilenler, dar gelirliler, fakirler İslam'a sarılmıştır. Dolayısıyla Türkiye'de sadece gelir ve eğitim açısından değil, 'inanç' açısından da bir sınıf farkı oluşmuştur"


20 yorum:

bliyaal dedi ki...

demokrasi istemekle birlikte, demokratik toplumda yasamanin gereklerini yerine getirmeyenler genelde geleneksel degerlerin savunuculugunu yapanlar. bireysel davranislarda gelenege donusu bir acidan ekonomik kosullara baglamali. gercekten de, fakir olan ve zenginlerin yasamlarina ozlem duyanlar arasinda dinin etkisi buyuk. din, bu kisilere icinde bulunduklari durumu mesru kiliyor. bu dunyada elde edilemeyen seyi oteki dunyada onlara vadederek, kanaatkarligi ve duraganligi bir erdem haline getiriyor. halbuki, bunlar ekonomik acidan girisimciligin tam da karsiti olan seyler.

geleneksel yapi, ozellikle turkiye'de, her turlu hosgorusuzlugu ve dargoruslulugu icinde barindiriyor. yasam kosullari ekonomik acidan degismeyen insanlar, artik gunun ihtiyaclarina hicbir sekilde uymayan davranis bicimlerini korumaya devam ediyorlar. haliyle, bu durumlari ile ne demokrasiyi anlayabiliyorlar ne de onun dahilinde yasamayi becerebiliyorlar.

geleneksel yapinin kirilmasini saglayacak olan ne? bazilarina garip gelebilir, ama bunun yolu piyasa ekonomisi ya da kapitalizmdir. kapitalizm, girdigi her yerde geleneksel degerleri cozer ve isine yaramayanlari ortadan kaldirir. duragan bir toplum, mevcut olani muhafaza eder. kapitalizmde ise, ayakta kalmak icin ister istemez ilerlemek ve degismek gerekir. turkiye'nin geleneksel degerlerinin baskin oldugu dogu kesiminin nasil bir ekonomik durum icerisinde oldugu ve bu nedenle dinin buralardaki etkisinin de bir hayli buyuk oldugu asikar. buralardaki duragan veya feodal yapiyi cozmenin tek yolu ancak piyasa ekonomisinden gecer diye dusunuyorum. mesele, bunun nasil mumkun kilinacagi.

seloris dedi ki...

sizin gibi duh sağlığı bozuk insanların dünya meseleleri yerine kendi problemleri ile ilgilenmelerini beklerim

bliyaal dedi ki...

seloris, bizim problemimiz sensin seker!

To be gay or not to be gay! dedi ki...

Biz kendi derdimizle uğraşalım da meydan sana mı kalsın! Tabi sen de haklısın farklılığa dayanamıyorsun ki. Hamurunda faşistlik var.

Adsız dedi ki...

işinize gelmeyen herkez ya faşitş ya yobaz ya cahil yada bilmem ne

herackles dedi ki...

kapitalizm lafı geçti, içimden geldi konuşmak
Nobel barış ödülünü alan şahsın çalışmalarından haberiniz var mı?
Sonra kapitalizmin tarihinden? hani tarih kitaplarında "vahşi" olarak bahsedilenden.
Onların üzerinden konuşsak biraz!Dünyanın sorununun ne olduğunu daha rahat algılarız.
Ricardo'nun da Malthus'un da farkını ancak o zaman anlarız...
Neyse, siz okuyun sonra buyrun fikir teatisine...

herackles dedi ki...

Bu satırlarımı da sana yazıyorum Gaykedi.
Sayfanı okumaktan zevk aldığımı biliyorsun, kalkıp senin cinsel tercihlerine saldıracak değilim.Herkesin tercihi kendinde, saygı duymalıyız.Lakin islamda bu olay yasaklanmış be kardeşim.Yani eşcinsel olanlar kafirlikle eş değer tutulmuş.Bu yüzden, biri gelip sana bu konuda eleştiri yöneltirse buna verebilecek cevabın "Allah bilir" olamaz, çünkü o zaten bildiğini söylemiş.Bu "Ben dinsizim ama çok iyi bir insanım, cennete gidip gitmeyeceğimi Allah bilir." demek gibi manasız.Çünkü o durumda da Allah bu kişilerin cehenneme gideceğini söylüyor.Ama her zaman olduğu gibi kısa yoldan "Allah bilir" dersek, herkesin de cevabı "Haklısın olur." ama korkudan...
Şimdi gelelim benim fikrimin geldiği ayete;

Lût'u da peygamber olarak gönderdik. O soydaşlarına dedi ki: «Sizler daha önce dünyada hiç kimsenin işlemediği bir fuhuş türünü mü işliyorsunuz?

Sizler kadınları bırakıp, erkeklere şehvetle yaklaşıyorsunuz. Kuşkusuz siz her türlü ölçüyü çiğneyen, azgın bir toplumsunuz.

Siz kadınları bırakıp erkeklere cinsel duygularla yöneliyorsunuz. Siz sınırı aşan bir topluluksunuz!” Halkının cevabı, ancak şunları söylemek oldu: “Onları kentinizden çıkarın. Bunlar çok temiz insanlarmış!”

Bunun üzerine Lut'u ve taraftarlarını kurtardık; yalnız karısı, geride kalıp helake uğrayanlardan oldu.
Üzerlerine bir azap yağmuru yağdırdık. İşte bak, suçlu kâfirlerin sonu nice oldu!" (A’raf,7/80-84)
------
------------------

Siz erkeklerle cinsel ilişki kuruyor, yolları kesiyor ve toplantılarınızda her kötülüğü işliyorsunuz.” Halkının biricik karşılığı, “Doğrulardan isen ALLAH’ın azabını getir bakalım,” demeleri oldu. (29 Ankebut Suresi – 29)
-------
---------------

Bütün bunlardan sonra benim söyleyecek sözüm yoktur.Çünkü taraf değilim, sadece bildiğimizi doğru bilelim diyorum.Yanlışlık varsa da sen anlatır düzeltirsin, hepimiz öğrenmiş oluruz.
(Benim bakış açım; bunun da sizin imtahanınız olduğudur.Ötesinde hiçbir düşüncem yok.Yaşamadığım şey hakkında saçma yorumları da kendime yakıştıramam.)

bliyaal dedi ki...

merak ettigim, ricardo ile malthus'un konu ile olan ilgisi. meseleyi biraz aciklayin da, ona gore konusalim. burada sadece geleneksel yapinin kirilmasi acisindan kapitalizmin gerekli oldugundan bahsettim.

Kâzım Mızrak dedi ki...

"Türkiye'nin yönetici elitleri ve zengin sınıfları; Batılılaşma, modernleşme, laiklik gibi değerleri öne çıkarırken; yönetilenler, dar gelirliler, fakirler İslam'a sarılmıştır."

@ Gay Kedi

Bu hususta, neden islâma sarınılmadığını da ifâde edelim.

Esasında Hristiyanlık da değil imâ edeceğim yönelilen taraf.

Tanrı tamızlık demek daha doğru ve gerçekci olacak!

Zira Tanrı tanımazlık, bir diğer anlatımla günümüzün meşhur dinsizlik dini Ateizm, insanlara paralarını gönüllerince harcayacak seçenekler sunuyor.

Oysa ilâhi dinler böyle değildir, ahlâki kural ve kaideleri vardır..

Bu durum, dinsizliğin meşrulaşmasında etken olurken; gariban halk ise varolma mücadelesinde değerlerini savunan İslamiyet gibi içeriğinde adalet barındıran inanç sistemlerine tutunmuşladır.

***

@ Herackles

Paylaşımın için teşekkürler Bay Herackles, sizinle hem fikiriz!

Benim konu hakkındaki savuncam malum olarak bu tercihi anormal bulmak yönünde.

Hormonlara bağlı olan bir nevi hastalık olarak görüyorum, bu insanlar da aslında hastadırlar. Fakat kabul etmiyorlar.

(Hastalık kelimesini kullanıyorken, endişe de duyuyorum; siz hastasınız demek değil amacım, sadece bir durum tespiti.)

Durumun kabul edilmeyişinin sebebi de, alışkanlıklar diyebilirim.

Bu da psikoloji ilmiyle saptanabilir kanımca.

Nihayetinde bir tercih olmuyor eşcinsellik, diye düşünüyorum. Kişi kendisini tedavi edebilmelidir, manevi olarak telkinler fayda sağlayabilir.

En nihayetinde yaşayan biz olmadığımız için, bilemeyiz tabi..

mennefer dedi ki...

Yazarın cinsel yönelimi farklı olunca sadece kendilerinin normal olduğunu düşünen kimi heteroseksüellerin konuyla ilgisiz olarak eşcinselliği her entry e sokmaları aslında anlaşılmayacak bişey değil. Ama hastalıklı bi yanı olduğunu da söylemeden geçemeyeceğim. Aynı entry i giren bi bayan olsaydı "neden bayansın sen, gel önce bunu tartışalım" demek kadar komik ve ilkel bişey. Eşcinselliğin hastalık olmadığını küçücükte olsa bilimle, tıpla, psikolojiyle ilgilenen -yobazlıktan uzak- bir şahıs pekala bilebilir. Dünya Sağlık Örgütü, Amerikan Psikoloji Derneği, Türk Psikoloji Derneği, Dünya Psikiatri Birliği dahil tüm tıbbi ve bilimsel kurumlar eşcinselliğin bir hastalık olmadığı, heteroseksüellikten farkı olmadığı; normalin bi türü olduğu konusunda hemfikir. Tıpkı kimimizin saçının sarı, kimimizin siyah olması gibi bişey. Dini olarak bakacak olursakta eşcinselliğin kesinlikle günah oluşturacak bir olgu olduğunu düşünmüyorum. Kur'an-ı Kerim de zina yüzünden(kadın erkek sexüel ilişkisi gördüğünüz gibi) helak olan kavimlerden de bahsediliyor. Ama bu erkek kadın birlikteliğinin -tüü, kaka- olduğu- meşru olmadığı anlamına gelmez. Kur'an da kurulmaya çalışılan insanları mutlu edecek toplum ve birey zararına çalışmayan bir sistemdir. Bu sistemde de -zina gibi livata- gibi aşktan arındırılmış sadece şehevani hislerin barındırıldığı ilişkiler kötülenmiştir. Yoksa hepimizin yaratıcısı yüce Allahın "Sen erkek olduğun halde nasıl bir erkeğe aşık oldun, onu neden sevdin" diye soracağını bundan dolayı azaba uğratacağını düşünmek onun kudretine, adilliğine, rahmetine düpedüz bir isyandır. Ben müslümanım diyen bir kişinin eşcinseller hakkında onları yerecek sözler söylerken iki kez düşünmesi gerekir, diye düşünüyorum.

NaKHaR dedi ki...

İslam dediğimiz olguda şu da var ki : İnsanların Tanrı'nın varlığı olmadan meydana çıkamayacakları... yani Tanrı eğer bunu yasaklıyorsa böyle bir geni insanlara bahşetmezdi...

Bunları söyleyince bence dindar olan insanlar şu cevabı veriyor

"Evet size bu özelliği Tanrı vermiş olabilir, ama bunun sebebi sizi bununla sınıyor"

ama aynı zihniyet ameliyatla kadın olanları ya hoş karşılıyor ya da sınavında başarılı olamamış görüyor ben buna karşıyım şahsen...

Ben Tanrı'nın beni yarattığını ve "Tanrı Bilir" dediğim de bunu illa ki İslam üzerinden sylenebilecek bir söz olarak kabul edemem...

Sonuçta ben bir gay olarak dinsiz'im Allahsız değilim... ve şu ana kadar gördüğüm ve kendine dindar yakıştırmasını yapan insanların bir çoğunda görmediğim insan ahlakı bende mevcut...

ben kimsenin uçkuruna laf söyleyemeyeceğim gibi, kimse Tanrı islamda şunları öne sürerek yasak deyip benim uçkuruma laf söyleyemez...

Çünkü Aynı zihniyet Gölcük depremi için de günahkarlar öldü diye bir söylenti çıkartmıştı... Ama ne camiler gördüm yıkılan ya da ne iyi insanlar gördüm toprak altında kalan...

Kimse kendi vicdan muhasebesini yapmadan çevresindekilerim vicdan muhasebesine laf söylüyor...

Benim vicdanım çok rahat..
sorarım size ya siz bunu söyleyebiliyor musunuz?

Adsız dedi ki...

"İslam dediğimiz olguda şu da var ki"
herşeyden önce meseleye giriş kafadan yalnış !!!

başka söze gerek yok !

gaykedi dedi ki...

sevgili Kazım Bey "Zira Tanrı tanımazlık, bir diğer anlatımla günümüzün meşhur dinsizlik dini Ateizm, insanlara paralarını gönüllerince harcayacak seçenekler sunuyor", "Oysa ilâhi dinler böyle değildir, ahlâki kural ve kaideleri vardır" demişsiniz ama ahlak, mütavazilik,saygı sanki insanın gönlüne vicdanına yaradılıştan verdiği dinler üstü birşey, çünkü bu güne kadar tanıdığım birsürü her dinden insandan daha iyi mütevazi ve dünya sorunlarına duyarlı ateist arkadaşlarım oldu, ve bunu sanki allah korkusuyla yada sevgisiyle yapmıyor oluşları onları gözümde daha erdemli üstün kıldı diyebilirim..birde ilahi dinler diyorsunuz mesala tam bildiğimiz anlamda tanrı inancının bile olmadığı şintoist ve budist japonlar dünyanın en çalışkan tutumlu saygılı ve mütevazi insanları olduğunu nasıl açıklayacağız..?

Birazda eşcinsellik konusuna girmeden olmaz tabi :)

eşcinsellik bir cinsel tercih degidir, kimse cinsel kimligini tercih etmez, kimse gay olayim, biseksüel olayim falan demez bu bir cinsel varoluştur, cinsel bir gerçektir...eşcinsellik insanlik tarihinin her döneminde ve pek çok gelişmiş memeli türünde görülen bazi toplum ve kültürlerde olumlanan kiminde aşagilanan, kiminde önemsenmeyen bir dogal çeşitliliktir...modern bilim bunu hastalık olarak değil böyle kabul ediyor artık...Lut kavmi meselesi konusunda da tekrar yazmaktansa size Tuğçe isimli bir arkadaşımıza verdiğim cevabı aynen yazıyorum...

***

Sevgili Tugce, maille sormuşsun Lut kavmini bilip bilmedigimi...Evet biliyorum peki sen Nuh kavminin hikayesini biliyor musun ? beni bu efsane Lut kavminin hikayesinden daha çok eglendirir, hele din adamlarinin, Nuh'un gemiye sigmadigi için dinazorlari yanina almadigini ve nesillerinin bu yüzden tükenmiş olmasi iddiasi beni kafadan kopartir :) ben secmek zorunda kalsam islam şeriati yerine papanin bugünkü teokrasisinde yaşamayi tercih ederim, şu an en azindan islam şeriatindan cok daha bilimle barişik ilerici olduklarini papanin evrim teorisini bile, evet evrim vardir ama tanrinin izniyle olmuştur çekincesiyle kabul ettigini, dinimiz hoş karsilamiyor ama genede eşcinsellere bir insan olarak sevgiyle yaklaşmamiz gerek aciklamasi yaptigini biliyorum.

Evet papa evrim teorisini kabul etti cünkü bu gercegi inkar ederek müslümanlara göre cok daha egitimli hiristiyanlari dinden biraz daha sogutmak istemedi..evrim teorisine inanmiyanlar, biyoloji tip ve genetik bilimine de inanmiyor demektir, apandistleri patlayinca doktora degil bir imama gitmelerini tavsiye ederim, böylece öbür dünyaya daha cabuk ulasirlar !

ve düsünmeniz icin kücük bir hatirlatma daha, acaba islam ülkelerinin birçogu neden bütün insanlarin cinsiyet, din, dil, irk, bakimindan eşit oldugu fikrini savunan insan haklari evrensel beyannemesini kabul etmiyor dersiniz..Tutucu islama göre erkeklerin, sonra kadinlarin ve en sonunda gavurlarin, eşcinsellerin geldigi için olmasin...bence dinin her yorumuna inanmadan önce Mevlana gibi gönül süzgeçinden bir geçirin derim... ve not hemen ateistlikle suclamayin, atesit degilim, olsam bile Tanrının bunun çok umurunda olduğunu zannetmiyorum yaa ! bence onun daha önemli işleri var, ve merak ederseniz size kendi Tanri inancim hakkinda daha önceki bir yazima link veriyorum... Gaykedi

http://gaykedi.blogspot.com/2006/08/tanry-bulutlar-zerinde-oturup-aay.html

gaykedi dedi ki...

sevgili herakles kapitalizm kendi kuyruğunu yiyen bir yılana benziyor, hepimizin sonu olucak, ama burası yeterince çorbaya döndü ileride başka bir zaman daha derinlemesine ayrı bir başlıkta tartışırız bence ne dersiniz?

herackles dedi ki...

tabi,
kapitalizm derin konudur.Başka başlıkta tartışalım :)
Lakin sırayla cevap vereyim;

Gaykedi;
Lut kavmi ile ilgili yazını okumuştum.Ama hala cevap vermiyorsun, kaçak dövüşüyorsun :)
Ben sana islam ülkelerinin geriliğinden, Nuh kavmi ile ilgili yorumlardan bahsetmiyorum ki.Lut kavmi hadisesinde açıkça belirtilmiş hadise, bundan bahsediyorum.

mennefer şöyle demiş;
" Kur'an-ı Kerim de zina yüzünden(kadın erkek sexüel ilişkisi gördüğünüz gibi) helak olan kavimlerden de bahsediliyor. Ama bu erkek kadın birlikteliğinin -tüü, kaka- olduğu- meşru olmadığı anlamına gelmez. Kur'an da kurulmaya çalışılan insanları mutlu edecek toplum ve birey zararına çalışmayan bir sistemdir. Bu sistemde de -zina gibi livata- gibi aşktan arındırılmış sadece şehevani hislerin barındırıldığı ilişkiler kötülenmiştir. Yoksa hepimizin yaratıcısı yüce Allahın "Sen erkek olduğun halde nasıl bir erkeğe aşık oldun, onu neden sevdin" diye soracağını bundan dolayı azaba uğratacağını düşünmek onun kudretine, adilliğine, rahmetine düpedüz bir isyandır. Ben müslümanım diyen bir kişinin eşcinseller hakkında onları yerecek sözler söylerken iki kez düşünmesi gerekir, diye düşünüyorum. "

Kimin neyi sanıp sanmadığı önemli değil ki! Kitap bunu söylemiş ben de aktarıyorum.Zaten şimdiye kadar hiçbir yazıma böyle başlamadım, ben fikirleri tartışıyorum kişileri değil.Bu da bir fikirdir ve yine fikir üzerinden gidiyorum, yazarın tercihi yaşamı beni ilgilendirmez ki.
Kuran diyor ki özetle "kardeşim, erkekle sadece bayan yuva kurar."
Bu kadar kısa ve öz, bundan başka manalar çıkartmaya gerek yok.Bunu yanlışlamak için o da vardı bu da vardı demek ise komik, konuyla ilgisiz.Haa, dersiniz ki ben islama inanmıyorum o zaman kabul.Ne diyebilirim ki?
Ama islamda eşcinsellik meşru derseniz ben de bunu nereden çıkardığınızı sorarım!Hangi yoruma, hangi alime, hangi hadise göre bu günah sayılmaz?
Çünkü benim elimde bunun günah olduğunu söyleyen ayet var!

"Kur'an da kurulmaya çalışılan insanları mutlu edecek toplum ve birey zararına çalışmayan bir sistemdir."

Bu da çok açık değil.O zaman "namaz ki kuranda yoktur ama ibadettir" , "Hac ziyareti" gibi şeylerle mutlu toplumun ne ilgisi var.Yani bu işler insanlar güzelce yaşasın diye değildir.Birçok ayet bas bas bağırır; "Kullarım, burası imtahan yeridir.Herkesin çapına göre imtihanı olacaktır.Kimisinin derdi elem, keder olacak ama sabredecek.kimisinin ise güllük gülistanlık bir hayatı olacak ama küfre yönelmeyecek" Bu kadar basit...

nakhar demiş ki;
"ama aynı zihniyet ameliyatla kadın olanları ya hoş karşılıyor ya da sınavında başarılı olamamış görüyor ben buna karşıyım şahsen..."

Ben böyle düşünmüyorum.Hatta bu konuda en ufak bir şey dahi söylemedim.

devam etmiş;
"Sonuçta ben bir gay olarak dinsiz'im Allahsız değilim... ve şu ana kadar gördüğüm ve kendine dindar yakıştırmasını yapan insanların bir çoğunda görmediğim insan ahlakı bende mevcut... "

E bunun konuyla ne ilgisi var :) Ben İslam dini üzerinden konuşuyorum.Yani sizin bir yaratıcı inancınız olabilir ama bu İslam değilse o zaman bu konuda bir fikir alış verişi bile yapamayız, zaten ne gerek var ki?
Dediğim gibi, adamın birisi Hristiyan ve bana diyor ki "Ben cenete gideceğim, çok iyi birisiyim.Öyle değil mi?"
Ben de diyorum ki "Ben müslümanım, benim dinim senin -kesin- cehennemlik bir kafir olduğunu söylüyor.İstersen Rahiba Teresa ol!"
Olay bu, bunda daha ne inatla tartışıyoruz ki :) Dedim ya, ortada olan kural bu.Kabul edersiniz ya da etmezsiniz.İslam bunu emretmiş, kabul etmemekte de serbestsiniz.

ve gaykedi ile bitirelim.Şöyle demiş;
"çünkü bu güne kadar tanıdığım birsürü her dinden insandan daha iyi mütevazi ve dünya sorunlarına duyarlı ateist arkadaşlarım oldu, ve bunu sanki allah korkusuyla yada sevgisiyle yapmıyor oluşları onları gözümde daha erdemli üstün kıldı diyebilirim.."

Bunu da kendine örnek alman yanlış.Çünkü yaşanması gereken İslam, ateist arkadaşının yaptığı gibi yaşanmasını ister.Ama İslam der ki "herkesin becerisine göre imtihanı vardır."
Her müslümandan aynı anlayışı bekleyemezsin ama tahammül edip yol gösterirsin, o da dinlemelidir.Canım biliyorsun işte, okumuşsundur mutlaka.Sonra Japonlar falan... Bunların hepsinin açıklaması İslamın gerektirdiği gibi yaşanmadığıdır.O zaman ben de sana derim ki Hizmet(Yani Nur cemaati) olayına bak.Adamlar maşallah, dünyanın dört bir yanına okul açtı.Din adına yüzyıllardır ortaya çıkmış ilk "müslüman" misyoner hareket hem de ilimle ilerliyor.Savunduğumdan değil ama olayın bu yanı da var.Allah sevgisi diyorlar (günahları boyunlarına) ve yaptıkları işlerin büyüklüğüne bak, hem de 40 sene olmadan.Buna ne diyeceksin, dünyada eşi benzeri olmayan bir sistem; ne bdistinde ne hıristiyanında...Dedim ya kaçak güreşiyorsun :) :)

gaykedi dedi ki...

sevgili herakles...islamda eşcinsellik günah mıdır evet bir kesim müslümana göre çok büyük günahlardan birisidir ama bunlara görede günahın oluşması için cinsel ilişki yada türevleri gerekir yoksa bir erkeğin bir erkeğe aşık olması günah değildir,

bir diğer kesim eğer sadece şehveti duygularla değilde aşkla sevgiyle tekeşli yaşayarak cinsel ilişki dahil eşcinsel ilişkilerin günah olmadığını iddia etmektedir ( hemen bir parantez sizinde belirttiğiniz gibi evet açık açık genelde çoğu kuran tefsirlerinde yazıyor günah olduğu, ama etrafta o kadar değişik hocalar ve tefsirlerde varki, her insan aradığı yada inanmak istediği bir konuda istediği gibi bir yorum bulabiliyor bulamasa da kendi yorumluyor yada işine gelmeyenleri görmezden geliyor ),

bir diğer kesim günah olduğunu bildiğini ama nefsine hakim olamadığını söyleyerek tanrının inşallah belki onu affedeceğini dileyerek yaşıyor eşcinselliğini...bu söylediğim üç görüşte müslümanlar içindi..

ben kendimi tanrıya inansamda dinler konusunda agnostik (şüpheci) hissettiğim için,ne müslüman değilim diyebilirim nede müslümanım...aynı zamanda ne tam hristiyanım nede değilim...benim bütün dinlere yaklaşımım böyle...bütün dinler konusunda meraklı şüpheci ve sorgulayıcıyım..ama tabi müslüman değilim diyebilirim*,zaten bu fikirlerimle dışarıdan bir müslüman gözüyle bakınca müslüman olarak gözükmediğimin de farkındayım, hem bu sizin için kafanızda beni tanımlamanızda daha yardımcı olur...yani benim bu konuları kurcalamam daha çok meraklı kişiliğimden ve öğrenmeye olan açlığımdan...yoksa benim yargılarım düşüncelerim için din bir kriter değil..umarım yeterince açık olmuşumdur bu sefer...görüşmek üzere...

* Tanrıya yada herhangi bir dine inanmanın yada inanmanın ( ateist,agnostik, yada herhangi bir dinin) tanrının gözünde önemli olduğunu bunun için insanları cezalandıracağını düşünmüyorum, bence tanrının insanlar için daha önemli kıstasları kriterleri var diye düşünüyorum...

not...evet nur cemaati şu an ülkemizdeki en örgütlü en çalışkan en eğitimli entellektüel islami grubu oluşturuyor...gittikçe daha da yumuşuyorlar demokrasiyi özümsüyorlar sanki...bu konuda bir yazım vardı işte link mutlaka okumalısınız..

http://gaykedi.blogspot.com/2006/08/zaman-gazetesi-ve-gayler-kac-sene.html

herackles dedi ki...

Evet, bu sefer açık olmuşsun :)

Ama senin de bildiğin gibi asla insanların tercihlerini eleştirmedim, kişisel olarak istediğine inanabilirsin.Bunu yaparken eğer bir din hakkında fikir beyan ediyorsan, o zaman eleştiri yapabilirim.

Senin bahsettiğin "diğer" kesimlere ait hiçbir kuran tefsiri okumadım, görmedim.Söylediklerini sadece lafzî olarak senden duymuş oluyorum.Ama, aşık olmanın yani fiziksel temas olmamasının bir günah teşkil etmeyeceğini biliyorum.

Dedim ya, eğer İslam'da bu iş günah değildir derse birisi, o zaman her mantıklı sohbet ortamında olduğu gibi bunu neye dayandırdığını sorarım.

Bunun ötesinde bu fikrin sahibinin neye inandığı benim ilgi alanıma girmez, en azından burada.Başbaşa bir kahve içeriz, sen dersin ki ben buna inanıyorum ben de buna inanıyorum derim ve oturur konuşuruz...Oysa buradaki durum genel bir hal almış ve sen sürekli bir yerleden bu konuyu çıkartıyordun :)

Neyse, birbirimizi anlayacağımızı biliyordum, ama duygusal olarak herhalde(?) kendini de açıklama gereği hissetmişsin.Onun yerine;

-al heracklescim, işte bu tefsir bunu söyler, bu alim böyle demiştir, bu ayet ve hadis (en önemli 2 kaynak) bunları söylemektedir
deseydin, sorunun çözüldüğünü görecektin.

sevgiler...

Kâzım Mızrak dedi ki...

@ Gay Kedi

Efendim, bloğumda eşcinsellik konusuna ilişkin bir yazı var.

İlginizi bekliyorum sizden.


.:.: Bağlantı :.:.

"Cimâ - Eşsinsellik - Fuhûş"

Konuyu savunmak mı istersiniz, yoksa realite çerçevesinde mi kalacaksınız bilemem.

Lâkin, tartışma konusu hakkında bilinç kazanabilmemiz adına bir yorumda bulunursanız şahsen memnun olurum.

***

Buradaki yorumlardan bir derleme yapabilirsiniz bizim için meselâ. Tabi bu durumu, her zaman olduğu gibi kaynak göstermek suretiyle ifade edin lütfen...

Üslubumuza karşı da ayrı bir eleştiri getirebilirsiniz.

Kimi misafirlerim sataşma olarak algılıyor olabilir başlığı, ve işlediğim konuyu.

Zamanlamayı size bırakıyorum..

Saygılarımla,

gaykedi dedi ki...

sevgili Mızrak Bey, sizinle hemen hemen genel hatlarıyla konuyu konuştuk fazla söyleyecek şeyim kalmadı.....Çocuk yapmak ve neslin devamı konusunda benim söyleyebileceklerim, insanlık hangi devirde sadece çocuk yapmak için seks yapmıştır ki ? Hetoroseksüellere gördüğümüz zaten çoğunlukla üreme amacı dışında yapılan seks yapma hakkını eşcinsellere çok görmeyelim çünkü bizde de tanrının verdiği sizinle aynı nefs var (ah o yokmu o) ...buradan başka bir konu açılır ki buda seksin eşcinsel olsun, heteroseksüel olsun aşkten sevgiden öte sadece hayvani şehveti duygularla her önüne gelenle mi yapıldığı noktasına geliriz ve karşımız da zina tanımını buluruz...

sitenizden tıkladığım link beni Ahmet Hulisi Bey'in sitesine götürdü...Duymuşluğum vardı ama genelde islam için benim güvendiğim referansım Yaşar Nuri Öztürk oluyordu, gerçekten etkilendim* (konuyu biraz dağıtıyorum ama kusura bakmayın) zinanın kul hakkından, kalp kırmaktan, dedikodu ve fesattan ve daha pekçok günahtan daha az günah olduğunu kaynaklarıyla** okudum...Yani eşcinsellik islama göre en fazla günah olarak zinaya giriyor***...

nisa suresi

15-) Kadınlarınızdan (eşcinsel) fuhuş yapanların aleyhlerine sizden dört şahid getirin... Şayet (o fuhşu yaptıklarına dair) şahidlik ederlerse, ölüm onları vefat ettirinceye kadar yahut Allah onlara (çıkar) bir yol oluşturuncaya kadar onları evlerde tutun.

16-) Onu (eşcinselliği) sizden iki erkek işlerse, onlara eziyyet**** edin... Şayet tevbe edip (hallerini) ıslah ederlerse, artık onlardan vazgeçin... Muhakkak ki Allah Tevvab?dır, Rahıym?dir.


Allah hem eşcinsel olarak bizleri, hemde bizim üzerimizden sizleri deniyor Mızrak bey...sevgiyle kalın, nice muhabbette görüşmek üzere....


*Özellikle Tanrıya inanan birisi olarak mantığımda beni götüren nokta tekamül-reenkarnasyon...(kafamda birsürü oturdamadığım tek yaşam- tek sınav, eşittir sonuç, ya cennet yada cehennem)...Biraz daha bu konuyu araştırmak isteyince karşıma çıkan oldukça dağınık ve karmaşık hint-budist-modern ruhçuluk inancı...Diyeceğim Ahmet Hulisi Bey bu konuda oldukça etkileyici toparlayıcı, üstelik ortada bir dağınıklık yok çünkü Kuran var....

**?Gıybetten sakının; çünkü gıybet zinadan daha şiddetlidir. Kişi zina edip tevbe eder de, [bir daha yapmazsa], Allahü teâlâ onun tevbesini kabul eder. Gıybet edilen, gıybet edeni affetmedikçe, affolmaz.? [İbni Ebid-Dünya, Deylemi, Taberani, Beyheki, Tergib ve Terhib, İ. Şarani, İ. Gazali.......(çok kısa olarak alıntılıyorum, konu oarada çok daha teferruatlı işlenmiş)

***eğer bazı hadislere güvenirsek ki hadisler ve islam zaten başlı başına derin bir konu bu konuda idama kadar giden daha sert ifadeler çıkarabiliriz...

****burada ki eziyeti islamın işkenceye onayı olarak tabiki düşünmüyorum, psikolojik baskı telkin olarak algılamak istiyorum....(yada psikolojik tedavi ama daha bulunmadı)

Adsız dedi ki...

slm kazım bey bende batmanda yaşayan bir eşcinsel yani gayım tek korkum ahiretimin kararması bunu Allah affedermi lütfen yardım edin bi erkeği çok seviyorum oda beni seviyorum evlatlık alsak olamazmı yada bikaç çocuğun masrafını üstlensek bunun bedeli yok mu lütfen olumlu cevap yazın