15 Kasım 2006


Dinsiziz, Sofuyuz, Eşcinseliz II

İçinde insanların huşu içinde ibadet ettiği misk kokulu camilerimiz, gençlerin semah yaptığı cemevlerimiz, dünyanın dört bir yanından insanların eğlenmek için geldiği barlarımız, kulaklıklarından sevdikleri müzikleri dinleyen çocukların kitapları okuduğu kütüphanelerimiz, hastalarımızı güvenle emanet edeceğimiz hastanelerimiz, öğretmenlerin çocuklara sevgiyle davrandığı okullarımız olacak, her dilden şarkılar söylenecek.İmkansız gibi mi gözüküyor size?

Ama anlattığım gibi ülkeler var.Niye onlar gibi olamayalım? Oluruz.Bu ihtimal kapımızda.. Biz, Kürdüz, Türküz, Lazız, Çerkeziz, Abhazayız, Ermeniyiz, Yahudiyiz, Rumuz, biz Ortodoksuz, Müslümanız, Sünniyiz, Aleviyiz, dinsiziz, sofuyuz, eşcinseliz*... Biz biraz tuhafız. Dalgacıyız, öfkeliyiz, tembeliz ama biz en zor zamanda bile gülmeyi beceririz, bir büyük deprem bizi vurduğunda evdeki tek tencere yemeği paylaşırız, işler sıkıştığında deliler gibi çalışırız.Boşverin siz ölümü hayattan çok sevenlere. Ortak ümitlerimiz var bizim...Ahmet Altan
* Eşcinselizi ben ekledim, aslında eklemesem de olurdu ya! Çünkü yazıda "dinimiz, dilimiz, cinsimiz önemli olmayacak" derken cins kısmına hepsi giriyor ama işgüzarlık işte :)

Hiç yorum yok: