13 Kasım 2006

Demokrasi & Cumhuriyet


Celal Şengör Bey'e yapilan eleştiriler aklıma Cumhuriyet & Demokrasi tartışmalarını getirdi. Bu konuda güzel bir örnek hafızam beni yanıltmıyorsa Özdemir İnce vermişti. Benzetme şarap ve bardakla ilgili..Burada şarap demokrasi, bardak cumhuriyet oluyor şimdi biraz açayım konuyu;

* Bir kesim hem kadehten (cumhuriyet), hem şaraptan (demokrasiden) nefret eder onun amacı şarabın dökülmesi ve bardağı kırmak şeriat getirmektir, ama bardağı kırmak için demokrasi sever yani şarapsever gözükür bu ifade yobaz kesimi anlatıyor.

* demokrasiyi seven ama bardaksız (cumhuriyetsiz) şarabın bardakta durmayacağını savunan, bardağın önemini kavrayan, daha cumhuriyetçi bir kesim.

* Şaraba bayılan ama, onu koruyan dökülmesini önleyen şeyin bardak (cumhuriyet) olduğunu unutmuş gözüken sorumsuz bir gurup.

bu konuda lütfen İngiltere krallık, İran cumhuriyet v.s örneğini vermeyelim baydı artık, burada anlatmak istediğim Atatürk' ün kurduğu cumhuriyetin tepeden inmecide olsa demokrasinin altyapısını oluşturan laik kazanımları !


1 yorum:

Kaan dedi ki...

Evet "Laiklik" ekseninde birleşelim "bardağımızı" kırmadan..ammaaa her zamanda "kırmızı şarap içelim" diyede diretmeyelim. Beyaz içelim, meyveli içelim, gazlı makedonya şarabı içelim..Yani "demokrasimizi" renklendirelim. Farklı düşünen, hareket eden, giyinen insanları "hmmmmm bu potansiyel tehlike" diye görüp "bardağı kırmak isteyenlerin" kucağınada atmayalım.