20 Ekim 2006


Orhan Pamuk ve Bir milyon Ermeni !

Ermeni meselesi kadar kafamı karıştıran, kırk kafadan kırk ses çıkan nadir konu vardır herhalde...Devletin aşırı miliyetçi ırkçı korosu ve resmi görüşü beni hiç ilgilendirmiyor, çünlü bu dangalaklar bu ülkede kürt olmadığını da iddia etmişlerdi düne kadar...ve gördük çok acı bir şekilde çıktı ortaya milyonlarca kürt olduğu..halen sünni imparatorluk diyanet sistemiyle alevi yurttaşlarımızı aptal yerine koymuyor muyuz laik devlet olduğumuzu iddia ede ede..

Ermeni meselesinde aklımda bir atasözü geliyor, ateş olmayan yerden duman çıkar mı...bu duman nerden geliyor....Soykırımın tanımı Yahudi soykırımından sonra yapıldı, ermeniler bu tarihe kadar sadece büyük kıyım diyorlardı başlarına gelenlere...ve sağduyusuna güvendiğim Murat Belge olayın bugün yapılırsa soykırım sayılacağını söylüyor, peki o zaman neydi ?

7 yorum:

ugur dedi ki...

merhaba
Ermeni soykırımı konusunda benimde kafam en az seniki kadar karışık ama yaptığım okumalar sonucunda benim vardığım sonuç karşılıklı çok fazla can kaybı olması ve bunun bir soykırımdan çok iç savaş olduğu yönünde.
Zorunlu Göç yoluna çıkıldığında Türk köylülerine bırakılan onca siyavuş, alin, kevork aramızda ayşe, fatma ve ali olarak yaşadılar...
Ve bugün hala 90,000 bin civarında Ermeni yaşamakta ülkemizde ve bu rakam En büyük azınlık sayımızı oluşturuyor...
Kürtlük konusuna gelince benim çocukluğumda kürt değil doğulu kelimesi vardı ve ben bir rumeli li olarak bu doğulu denen insanların çocukları ile oynayarak büyüdüm. o zamanlar sadece rumeli kelimesi gibi bir dışlanma, bizden değilsiniz içermekteydi doğulu kelimesi de.Gerçi kim kimi dışlıyordu kim kimden daha çok bu ülkenin vatandaşıydı net olamadı hiç bir zaman ama...
80 lerle birlikte tanışılan yeni doğulularla oluşan nefret kesin ve katı sınırlar gerektirdi ve kürt kelimesi yerleşti hepimizin diline dışlamanın yetmediği artık sınırın konulması gerektiği noktada onlar kürt oldu biz sebataycı,dönek...

hatta bu dışlama merakı o kadar ileri boyuttaki artık 7 nesil gerinize bakıp dedeniz şuradan gelmiş siz yedi nesil bu topraklarda doğsanızda buralı değilsiniz demeye kadar gitti...

esat dedi ki...

bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak çok kötü bir şey. bir konu hakkında hiç bir şey bilmediğimiz halde fikir yürütebiliyorsak, bu cehaletin cesaretinden başka bir şekilde tanımlanamaz.

umarım önce iki tarafın neler yazdıklarını bir okursun gay kedi. sonra "soykırım mıydı değil miydi" bir yorumun olabilir belki.

Adsız dedi ki...

Murat Belge konusu da sorunlu bir mesele.
Aydın olduklarını söyleyenlerin öncelik belirleme konusunda sıkıntı yaşadıklarını dşünüyorum.

Yorum yaptığın yazımdan sonra Türk Tarih Kurumu'ndan aldığım belgeyi de sayfaya koymuştum. (http://herackles.blogspot.com/2006/10/ahlaksz-nobelli.html)

Hatırlarım, bir Alman arkadaş bu meseleden bahsederek;
-Ne yani, sırf savaş durumu diye bu kadar insanın yerini değiştirmek tek çare mi?
diye saçmalamıştı.Ben de kendisine
-Yahudileri kesen Hitler gibi mi yapsaydık?
demiştim.

Meseleyi anlayabilmek için Cemal Paşa'nın da o dönemde verdiği emirlere, özellikle "mallarının değerinde alınması" ile ilgili konuya dikkat etmek gerekir.
Önceki yazımda tarihe nasıl bakmamız gerektiği ile ilgili fikrimi de söylemiştim. (http://herackles.blogspot.com/2006/10/nedir-bu-fransann-ermeni-meselesi.html)
Kalkıp sadece o tarihi alırsak nereye varabiliriz? Osmanlı'da azınlıkların durumunu iyi okumak gerekir.Ve dediğim gibi, sürekli asli unsur olarak suçlu gösterilen Türklerin de durumunu iyi okumak gerekir.
Alevilerin uğradıkları kıyımları da konuşmak gerekir!
Soruyordum ve yine soruyorum;
bu iddianın kabul edilmesi Türkiye'ye ve Ermenistan'a ne fayda sağlayacak? Demokrasi dediğiniz şey bu kadar basit mi?

O zaman şu soruların da cevabı verilmelidir;
-Böylesine zorlu bir savaş döneminde neden soykırım yapılmak için "hareketli" olunmaya çalışıldı.Oturdukları yerlerde de öldürülebilirlerdi.
-Mallarına neden el konulmadı, satın alınması emredildi.
-Neden yanlarına "korumakla görevli" askerler verildi.Bu askerler çetelerle savaşırken öldü!..vb..vb..vb

Eskiden mertçe, bir elinde kılıç bir elinde kalkanla gelirlerdi.Artık insanlar kılıçlarını kalkanlarının arkasına saklıyorlar...

Morpheus dedi ki...

sevgili kedi,

Turkiye'de kurt olmadigini iddia etmek kadar Turkiye'nin aleyhine salakca bir davranis olamaz. Aleviler iste canlarim cigerlerim. Murat Belge bu konuda bir otorite degil. Soykirimin tanimini ise cok iyi bildigini ongoruyorum.

Ayrica benim yaklasimimin da objektif olmadiginin farkindasindir. Uzun zamandir yurt disinda yasamama ragmen ben her zaman Turkiye'nin menfaatini dusunurum. Ne olursa olsun. Su an cok guclu olan israile sirf amerikadan binlerce insan dondu israile gelin cagrisina uyarak. Bir ulke eger gelismek istiyorsa kendine bagli vatandaslara ihtiyac duyar. Helal olsun israillilere.

Biraz daginik yaziyorumda simdi cevap vermezsem unuturum diye aceleye geliyor yani. Objektif olmadigimi soylesem dahi icten olarak ermeni irkini sistematik olarak katlettigimize inanmiyorum. Ne beni buna ikna edebilecek belge gorebildim( Ermeni fikrini savunan siteleri gezmeme ragmen), ne de Turk tarihinde buna benzer, buna yatkin bir davranisimizin oldugunu sergileyen bir belge.

Ayrica onemle alti cizilmesi gereken baska bir konu ise yahudiler Hitler'in elinden kurtulduklarinda hicbirseyleri kalmamisti.
Birakin devlet kurmayi yiyecek ekmekleri dahi yoktu . Ancak uluslarasi camia Almanyanin soykirim yaptigini kabul ettiginde yahudilere tazminat yolu açilmis oldu . Yahudiler açtiklari davalarla neredeyse tüm alman sirketlerini ve alman bankalarini tazminata mahkum ettirdi . Bugün satilan bir Mercedesten bile belli oranda Israil hükümetine pay gidiyor ve bu durum gizli degil, zaman zaman gündeme geliyor. Israil bugün dünyanin en zengin ülkelerinden biri . Ülkelerinde nükleer reaktörlerden tutun en son teknolijiye sahip uçak fabrikalari bile var . Ancak Hitler döneminde dünyanin en zengin ve en gelismis ülkesi olan Almanya bir dönem toparlanmis gibi görünse de belini dogrultamadi .Ekonomisi son 10 yildir gittikçe kötülesiyor .Ermenistan çok fakir bir ülke . Hiçbiseyleri yok . Açlar . Sanayileri , markalari hiçbiseyleri yok . Avrupanin lider ülkesi Fransanin bu soykirimi taniyip bize tazminat davasi açilmasi yolunu açmasi bir anda tüm diger ülkelere siçrayacak . su an cigerci kapisinda bekleyen kediler gibi ellerinde dosya bekleyen ermenistan hükümeti açacagi binlerce tazminat davasi ile Türkiyeyi çok zor duruma düsürecek . Zaten belimiz kurulduğumuz günden beri bükük duruyor , bu tazminatlar Osmanliyi çökerten kapitilasyonlar gibi bizi de çökertecektir.

Genelde pek hayirli anmadigimiz Recep Bey dahi guzel bir laf edip , buyrun tarihciler toplansin biz ne anlariz dedi. Ona da yanasmadi bu Ermeniler.

Ayrica Kedicigim, sevgilinin yahudi olmasi, veya butun toplumlar ve dinler tarafindan dislanmis bir cinsel egilime sahip olman seni, sana hic bir yarari olmayacak hatta zarari olacak dusuncelere sahip olmaya itiyor olabilir.

Onyargilarindan siyrilman, baskalarina yardim edebilmek icin kendi durumunun iyi olmasi gerektigi gercegine inanman(toplum olarak) dilegiyle,

foondah dedi ki...

Sevgili GayKedi,

Öncelikle şunu söyleyeyim; böyle hassas bir konuda otorite ne Murat Belge'dir, ne Orhan Pamuk, ne de bir milleti yargısız infazla mahkum etmeye çalışan diğer kişilerdir. Zaten bana kalırsa sapla saman, soykırımla bir ülkedeki savaş durumu ayırt edilmeden, iyice araştırılmadan da tartışılmamalıdır bu konu... O yüzden bu meseleyi şimdilik açmıyorum. Hoş, gerçekten bilgi sahibi olanlar konuşuyor da ne oluyor? Yok milliyetçi korosu, yok faşist solosu diye damgalanıyor, sözleri samanaltı (evet deminki de aynı samandı :P) ediliyor nasılsa...

Benim anlayamadığım şu; bu ülkede milletini sevmek, korumak, savunmak, milliyetçi olmak ne zamandan beri suç oldu, ayıp oldu, "demode" oldu??? Milliyetçilik kötüyse, tü kakaysa; neden başka milletlerin "milliyetçiliği" korunuyor, kendi halkının haksızlığa uğraması pahasına??? Faşistse Ermeni milliyetçiler en kralından faşist, barbarsa Amerikalı Buşt'çular en kral barbar... Ama hadi bunu da açmayalım şimdi, susalım biz yine...

Gelelim Orhan Pamuk meselesine... Ne edebiyatı edebiyat (lütfen intihalle ilgili yazılara bir göz atın, ha o da mı olmadı, o zaman sırf anlaşılamıyor diye neden süslenmiş lafların değer gördüğünü bir zahmet açıklayın), ne de siyaseti siyaset (ki bilmediği konularda ahkam kesmesi bir kenara, söylediklerine gerçekten inansa gam yemeyeceğim, tüm bunlar Nobel almak için bir araçtı sadece) olan ve Atatürk'e hakaret etme hakkını kendinde gören fakat bunu doğrudan söyleme cesaretini bile gösteremeyen bir adam için fazla konuşmaya gerek yok bence... Eğer iyi araştırırsan, okursan; zihnini bulandırmaya, tıpkı tüm dünyaya yaptıkları gibi bizi de yönlendirmeye çalışanlara prim vermez, gerçek olarak yutturulmaya çalışanın ardındaki "gerçeği" görmeye çalışırsan ateş olmayan yerden dumanın nasıl "çıkartıldığını" ve o dumanın aslında nereden geldiğini de bulursun bence... umarım hepimiz bulabiliriz...

Bu arada Kürtler, Aleviler vs. hakkında söylediklerine gelince... Kukla edilen hükümetlerin ya da halkı kışkırtmaya, bu ülkeyi bölmeye çalışan kesimlerin tavrını bir kenara bırakalım. Bazılarının tam da istediği gibi birbirimizi dışlamaya, suçlamaya son verelim, gözümüzü dört açalım. Hepimiz bu vatanın insanları, bu ülkenin vatandaşıyız; özellikle böyle zor zamanlarda birarada tek vücut olmalıyız...

Yalnız... Şu lafın çok garibime gitti: "ve gördük çok acı bir şekilde çıktı ortaya milyonlarca kürt olduğu.." Evet GayKedi; çok acı bir şekilde gördük terörün nasıl can aldığını, canımızı yaktığını... Bu lafı sanki "oh olsun gördünüz gününüzü" anlamında söylemediğini biliyor ve umudediyorum ama umarım sen de bu acı teröre maruz kalmamızın nedeninin o milyonlarca Kürt kökenli vatandaşımız değil de, kandırılan kışkırtılan eline zorla silah verilen birkaç bin zavallı olduğunu biliyorsundur...

Herkes için özgürlük gay'ciim tabii ki... ama dikkat edelim de kimse ezilmesin, incinmesin biz özgür özgür kırlarda dolaşırken ve kimse de bizi ezemesin... tabii ki eşit olunsun, ırk ve cinsiyet ya da cinsel tercih gözetilmeden... ama eşitler arasında daha eşit olanlar olmasın ya da birileri hak arayacak, hak kazanacak diye diğerleri mağdur olmasın, kurban edilmesin... di mi?

Sevgilerle...

http://sulukofte.blogspot.com/2006/10/kavgam-geldi.html#comments

kimbeniyakalicak dedi ki...

bu konuyu senin için araştıracağım gaykedi fakat şu an için bildiğim tek şey bu olayın soykırımdan çok çift taraflı yaşanan acı kayıpların olduğu bir iç savaş.. Sarıkamşı'taki Türk şehit mezarlığından haberiniz var mı?

Ferhan dedi ki...

"Ateş olmayan yerden duman tütmez." atasözü bu olaya tam uymadı gibi. Çünkü her iki görüşte olanlarda ortada bir ateş olduğunu biliyor.
Fark şuradan kaynaklanıyor.Bir taraf; emperyalizme karşı bağımsızlık savaşının verildiği sırada kendi vatandaşlarından bir kısımın kendi vatanına ve yurttaşlarına, düşman üniforması ile yaptığı zulum karşılığında mecburen zorla yerdeğiştirilmeye tabi tutulduğunu düşünürken, diğer taraf ; kendi vatanlarından durduk yerde kovulduklarını katliama uğratıldığını düşünüyor.
Bana göre de onca düşman ülke ve askeri vatanı işgal etmişken hiçbir aklı salim millet kendi içindeki vatandaşlarını katledecek kadar lükse sahip olamaz.
Gaykedi takma isimli arkadaşın her zaman azınlıktan yana olması erdemli bir davranış fakat objektif olmak daha fazla erdem gerektirir kanaatindeyim.