22 Ekim 2006


Ermeniler on yıllarca bu kırıma 'Metz Yeğern' (Büyük Felaket) dediler, soykırım hukuksal terimi çıkınca hemen siyasal/tarihsel olarak sahiplendiler. Çünkü Türkleri Nazilere, Ermenileri de Yahudilere benzetme olanağı veriyordu. Doğrusu, böyle bir benzetme saçmadır. Diaspora bu terimden çok hoşlanıyor ama,Türkiye'deki inkârı besleyen en önemli unsur işte bu terim.Türkler de 'bütün' gerçeği saklıyor, Ermeniler de. Her ikisi de belli dönemleri öne sürüyor, onun dışındakileri konuşmuyor.

Herkes, kendi öldürdüğü dönemleri saklıyor. Her türlü sorumluluk kişiseldir. Türkiye 1915 kırımından dolayı tazminata mahkûm olamaz. Ama adamın elinde dedesinin geçerli tapusu varsa, tabii ki çatır çatır ödeyeceksin bedelini. Zaten şu durumda durmadan daha büyük fiyat ödüyoruz. Toprak ise, söyledim, Ermeniler de söylüyor, olacak iş değil. Aslında, TC'nin Ermenilerden özür dilemesi falan gerekmez; o yapmadı ki. Ama Türkiyelilerden dilemesi gerekir. Bunca yıldır saklayıp halkı aldattığı ve memleketin başına bunca belayı getirdiği için.

1 yorum:

L.A dedi ki...

Toprak vermek ve tazminat odemek gerekmedigini belirtmissiniz. Bu konuda elinizde belgeler, hukiki kaynaklar mevcut mu? Konu hakkinda profyosyonel misiniz? Dahasi Ermenilerin tezlerini ve isteklerini incelediniz mi?

Eger bu sorulardan herhangi birisine cevabiniz hayir ise, haddimi asarak biraz daha arastirma yapmanizi oneririm.

Saygilarimla
L.A