09 Eylül 2006


Özal ve Adnan Kahveci' nin Süpheli Ölümleri ve Kürt Sorunu I

Başbakan Erdoğan, "masa" lafını, hatta daha da önce "Kürt sorunu" ifadesini ağzından kaçırdığından beri, bu sözcükleri yutmaya çalışıyor.Bu vesileyle Özal'ın 13 yıl önce "Kürt sorunu"nu çözme yolunda attığı tarihi adımı hatırlatmak istiyorum.Erdoğan, "Kimseyi 'Ben Türküm' demeye zorlayamazsınız" dedi ya,Cumhurbaşkanı Özal da Mart 1991'de, yani tam 15 yıl önce şöyle demişti:"Adam kendine 'Kürt' diyorsa, 'Hayır, Sen dağ Türküsün' denmemeli".

1992'de 57 kişinin öldüğü nevruzun ardından çözüm için arayışa girişti. Danışmanı Adnan Kahveci'ye bir "Kürt raporu" hazırlattı. Özetle şöyle diyordu: "Bugün Kürt sorunu siyasal bir kriz halini almıştır. Çözüm için cesur siyasal adımlara ihtiyaç vardır. Askeri çözümle hiçbir ülke çözüme ulaşamamıştır. Kürt realitesi, Kürt kimliği ve dili hızla kabul edilerek, Kürtlerin siyasal hakları verilmelidir. Bu durum Türkiye'de demokrasiye ufuklar açmakla kalmayıp PKK gibi terör örgütlerine olan halk desteğini de ortadan kaldıracaktır." devamı aşağıda

1 yorum:

sedef dedi ki...

özal'dan pek hazzetmemekle birlikte, söylediğinde haklı olduğunu düşünüyorum. Sosyoloji kimlik tanımlamasında 2 bileşen kabul eder. Suavi Aydın'dan verecek olursak:

"Kimliği oluşturan iki bileşen vardır. Bunlardan birincisi tanınma ve tanımlama, ikincisi ise aidiyettir. Tanınma ve tanımlama bireyin toplum içerisinde, toplum tarafından nasıl tanındığı ve kendisini nasıl tanımladığıdır. Bunu aracı ise dil ve kültürdür. Aidiyet ise bireyin kendini herhangi bir toplumsal gruba dahil hissetmesiyle kendini gösterir. Burada önemli olan nokta şudur; her ne kadar toplum bireyi belli bir kimlikle tanımlıyorsa da, birey kendini söz konusun kimliği oluşturan topluluğa dahil hissetmiyorsa, o kimliğe sahip olduğu söylenemez. (Aydın 1999:12)"

Kendimden örnek vereyim. Arap kökenli bir aileden geliyorum. Ancak şehir merkezinde doğup büyüdüğüm için pek Arapça bilmiyorum, şivem de yoktur. Ama Araplık'tan gelen başka kültürel ögelere de sahibim. Müzik zevki gibi... Arabım diyemem, ama Türk de değilim. Ha nesin diye sorarsanız, kendimi bir milliyet ile tanımlamayı tercih etmiyorum :)