19 Eylül 2006

Tencere Dibin Kara,
Seninki Benden Kara !


Harvard Üniversitesi Profesörü Niall Ferguson 'kavga analisti' yeni kitabında, soğuk savaş sonrası yani son dönemde, Samuel Huntington'un tersine, medeniyetler arası çatışma değil, medeniyetlerin kendi içinde kavgaları, temel katliam nedeni olarak ortaya ve ön plana çıkartıyor. Yani kavganın önemli ölçüde Hıristiyan-Müslüman kavgası yerine daha çok, mesela, Hıristiyanlar arasında Katolik-Protestan kavgası veya Müslümanlar arasında şeriatcı-laik, Sünni-Şii gibi olgular olduğunu düşünüyor.

Papanın İslam elestirisi beni cok rahatsız etmedi cünkü, demokrasilerde hakaret-küfür etmeden hersey elestirilebilir, müslümanlar yok tanrinin oğluymus, isa ölmüşmüş, içki kutsalmış, yok incil bozulmuş, günah cikartmakta neymiş diyerek hiristiyanlari elestirmiyorlarmi, ben secmek zorunda kalsam islam şeriatı yerine papanin bugünkü teokrasisinde yaşamayı tercih ederim, şu an en azından islam şeriatından cok daha bilimle barışık ilerici olduklarını papanın evrim teorisini bile sadece tanrının izniyle olmuştur şerhiyle kabul ettigini biliyorum.

Evet papa evrim teorisini kabul etti cünkü bu gercegi inkar ederek müslümanlara göre cok daha egitimli hiristiyanları dinden biraz daha sogutmak istemedi.. ( evrim teorisine inanmıyanlar, biyoloji tıp ve genetik biliminede inanmıyor demektir, apandistleri patlayınca doktora degil bir imama gitmelerini tavsiye ederim,böylece öbür dünyaya daha cabuk ulasirlar ! ve not hemen ateistlikle suclamayin, atesit degilim )6 yorum:

daha neler dedi ki...

cok guzel yazmisin gaykedi, yazmaya devam et devam...

blue dedi ki...

Papanın evrim teorisini kabul etmesinden bize ne? Bizim teolojimizde zaten böyle bir sorun yok. Kimsenin kimseden “pardon, şöyle bir teori var ama kabul etsem mi, izin verir misiniz?” dediği yok ki. Müslümanlar bu konuda çooooook daha serbest.
Üstelik papanın toplum baskısıyla teolojik limitleri belirlemesi hristiyan perspektifini gösteriyor. Tanrının sözleri toplum kabullerine göre belirlenmez. Toplum kabullerine göre değerlendirilebilir ancak. Apandistle doktor-imam ilişkisinden daha absürd bir örnek bulamadınız mı? Bu örnek skolastik hristiyanlık için verilebilir. Apandist için imama giden tanıdığınız mı var?
Ateist olup olmamanız umurumda değil. Az mantıklı olun yeter.

Kaf-Nun dedi ki...

ilk onbesınden ne hayır gordukte 16. sı hakkında konusuyoruz 16.benedikt..
1940 larda avrupa da hristyan olmayan sadece yahudiler vardi,birakmadilar.simdi ise avrupada hristyan olmayan sadece muslumanlar var.holokost un ustunden 60 yil gecti gecmedi.cok yeni bir durum.ukalalik olarak algilamasin kimse,ama avrupa da yasayan kisiler 11 eylulden sonra nasil bir bakis acisinin hakim oldugunu bilirler avrupaya.herhangi bir yerde biri olduruldugunde "lan musluman/yabanci cikarsa bu katil, simdi yine dert anlat herkese" diye bir dusunce icine sokuldu avrupa da yasayan yabancilar.hollanda daha gecenlerde kendi vatandasi olan bir milletvekilii salak bir sebepten dolayi parlamentodan atip pasaportunu eline aldi.ve bu milletvekili musluman oldugunu soylemesine ragmen islamiyet karsiti gorusleri ile bilinirdi.Yani oradada yasanız yabancisiniz kardesim,gitgide daha cok yabancilastiriliyorsunuz.

soykirim in safhalarindan biri olan yabacilastirma basladi da bitiyor bile.insallah abartiyorumdur.
Ki bu soykırımın ustune giden birde Papalar cıktı sımdı.

16.benedikt budur...

ayrıca bu medeniyetler arası çatışma genelde müslüman toplluklar arasında yaptırılıyor
evrim teorisi reddi ile müslümanlar dinden soğumadı aksine dinine sımsıkı sarılmıştır

daha bugun bir hollanda gazetesinde su haberi okudum gencler arasainda muslumanliga asiri bir ilgi hasil olmus bunun sebebide hiristiyanlik (simdiki asli bozulmus teslis inanci)inancinin genclerin beklentilerini karsilayamadigi ve genc nesillerin hiristiyanlik dinini realist bulmadigi bunun icin de muslumanliga yoneldigini bircok gencin din degistirdigni ve muslumanligi genclerin daha realist ve gercekci ve kolay anlasilir buldugunu yaziyordu gazete

ayrica muslumanligi anlatan kurumlarin genclerle yakindan ilgilendigini haber veriyordu

iste papanin bu cikisinin sebebi bu artik avrupada muslumanlik ikinci din olmustur zamanla birinci din statusune de gelecektir yeterki bizler dinimizi anlatabilelim kapi kapi dolasip islami girebilecek her gonule anlatarak girdirmeye calisalim

islami anlatip irsad edenlere ne mutlu

değerli kardeşim bir şeye daha dikkatini çekmek istiyorum müslümanların hz. isa ve Hz. meryem (a.s.)e saygılarına bakınki sıradan herhangi bir müslüman birde hristiyanlığın bugün baş temsilcisine bakın aradaki farkı görünce gerçekten hangi dinin Allah indinde makbul olduğunu zaten anlarsınız koca bir dinin temsilcisi alemlere rahmet olarak gönderilen ahir zaman peygamberi hz.Muhammed (sas)i anlayamamışsa yazık o dinin mensuplarına...gerçekten cok yazık ama şuda bir gerçek ki bu adam adeta Ebu cehil misali gerçeği gördüğü halde inkar edenlerden...

son olarak peygamberimiz (sav) in dediği gibi küpün içinde ne varsa dışarı o taşar
onun içinde nefret,kin vb. duygular var onu söylülor
Papa nın tarih bilgisinden yoksun olduğu iddaası saçma onlar bizim dinimizi bizden daha iyi bilir öyle olmasa misyonerlik faaliyetleri yapmazlar.

haa bu olaydan sonra ne olur müslümanlar "gaza gelir" konsolosluklara kiliselere saldırır sonra kendi ülkesinin polislerinden dayak yer veya ölür
olan yine müslümanlara olur.

Selametle

daha neler dedi ki...

94 yerel secimleriydi galiba, refah gumbur gumbur geliyorum diyordu. Televizyonlarda tartisma programlari, bunlarin birinde Metin Akpinar, konu refahin keraneleri kaldirma vaadi. Metin Akpinar goruslerini dile getiriyor, neden kaldirilamayacagini bir bir acikliyordu. Programin sonuna dogru bir soz hakki daha alip; "sayin izleyenler keraneleri savunduguma bakip beni keraneci sanmayin" dedi.

Bu noktadan, ne papa, ne hristiyan sempatizaniyiz. Papa, suslu kiyafetler giymis palyalcodan baska birsey degil.

meraklisina; sene 06, iktidar AKP, buyuksehir belediyesi AKP, keraneler acik. Ve bu zihniyet hakim oldugu surece acikta kalacak, cunku keraneleri bu zihniyet besliyor.

.......................

"daha bugun bir hollanda gazetesinde su haberi okudum gencler arasainda muslumanliga asiri bir ilgi hasil olmus bunun sebebide hiristiyanlik (simdiki asli bozulmus teslis inanci)inancinin genclerin beklentilerini karsilayamadigi ve genc nesillerin hiristiyanlik dinini realist bulmadigi bunun icin de muslumanliga yoneldigini bircok gencin din degistirdigni ve muslumanligi genclerin daha realist ve gercekci ve kolay anlasilir buldugunu yaziyordu gazete" yazmis, sayin kaf-nun.

hiristiyanlik dinini realist bulmadiklari icin de muslumanliga yonelmislerse, muslumanliktanda baska yerlere yonelmeleri pek uzun zaman almaz o geri zekalilarin.

.....................

"haa bu olaydan sonra ne olur müslümanlar "gaza gelir" konsolosluklara kiliselere saldırır sonra kendi ülkesinin polislerinden dayak yer veya ölür
olan yine müslümanlara olur" demis, sayin kaf-nun.


http://www.cnnturk.com/DUNYA/haber_detay.asp?PID=319&HID=4&haberID=232916

Somali'de "Rahibe Leonella" adıyla tanınan Rosa Sgorbati öldürüldu. Olaylar su anda bir spekulasyondan ibaret.

Ama gaza gelip, olayi catisma boyutuna tasiyip, daha sonra olenler olursa, sorumlusuda papa olmayacaktir hani yani.

emin dedi ki...

benim bloguma yorum yazmışsın.hoşuma gitti bloguma her çeşit düşünceden insan gelmesi beni sevindiriyor.

sen papanın düşüncesini savunabilir hatta körü körünede savunabilirsin.o senin kararın beni ilgilendirmiyor.yalnız yazdığın yazıya karşı görüşümü bildirmek istiyorum.

papanın görüşü seni rahatsız etmeyebilir.zaten papanın inandığı şeklin daha güzel olduğunu söylüyosun.papanın sözleri senin için çok da önemli olmayabilir.her neyse bir kere evrim sadece bir teoridir.kanun değildir yani yıkılabilir.hatta da yıkıldı da diyebiliriz.

evrim teorisi ni kabul etmeyen bilimi kabul etmiyor diye bişey denilemez.evrimi destekleyen bir çok kişi çoğu dine düşmanlıklarından dolayı bile bile bu teoriyi desteklemeyi sürdürmüşlerdir
(burda sana dinsizsin ateistsin fln demiyorum)

Amerikalı botanik profesörü Conway Zirckle , komünizmin kurucuları olan Marx ve Engels'in Darwinizm'i neden benimsediklerini aşağıdaki sözleriyle açıklar:

Marx ve Engels, evrim teorisini, Darwin'in Türlerin Kökeni adlı kitabı yayınlanır yayınlanmaz benimsediler� Evrim, komünizmin kurucuları için, insanlığın doğaüstü bir gücün müdahalesi olmadan nasıl ortaya çıkmış olabileceği sorusuna getirilen cevaptı ve dolayısıyla savundukları materyalist felsefenin temellerini desteklemek için kullanılabilirdi. Dahası, Darwin'in evrimi yorumlama biçimi -yani evrimin bir doğal seleksiyon süreci içinde geliştiği teorisi- onlara o zamana dek hakim olan teolojik (dini) düşüncelere karşı koyma fırsatı veriyordu. Doğal seleksiyon teorisi sayesinde, bilim adamları organik dünyayı materyalist bir terminoloji ile yorumlama şansı elde etmiş oluyorlardı. (Conway Zirkle, Evolution, Marxian Biology and The Social Science, University of Pennsylvania Press,)

bu sadece birisi,bunun gibi düşünen birçok bilim adamı,bir çok siyasetçi ... var.

avrupadaki bir çok insan evrime inanıyor ve evrim tamamem Allahı inkar ettiği için, hiristiyanların bu akıma katılmasını istemeyen papa evrim teorisini zorunlu olarak kabul etmiştir.güya bilimi destekliyor gibi bir durumdadır ama kendide bu düşünceyi zorunlu olarak destekliyodur.bir kere islam da öyle hurafe şeyler yoktur.sonradan insanların uydurması ile olmuştur.
ben iyi bir müslüman olduğuma inanıyorum ve benim kardeşimin apandisi patladığında hastaneye gittik imama değil :) (imam ilgili verdiğin örnek çok komedi olmuş)

wish dedi ki...

papa müslümanlari rahatsiz eden konusmasinda söyle demisdi: "müslümanlarin peygamberi muhammet dünyaya kötülükden baska bir sey getirmemisdir...". bunu direkt olarak söylemedi, ama müslüman ve hiristiyan iliskilerin bu kadar hassas oldugu bir dönemde tarihden bir alinti yaparak bula bula bu sözleri bulmus olmasi düsündürücü ve sonraki yaptiklarinda ve söylediklerinde acaba ne kadar samimi oldugu hakkinda müslümanlarin ve tarafsiz düsünebilen diger insanlarin hakkli olarak süphe duymasina sebeb oldu. Ayrica bu söyledigi sözler hic bir sekilde elestiri olarak kabul edilemez; zira din (hangisi olursa olsun) elestiriye acik degildir. sonucda bir inanc meselesi sözkonusu...