13 Eylül 2006


Nihat Genc II


cumhuriyet bizim omurgamızdır. önce bunu bileceksin. bunun bizi ayakta tutan, temelimiz, direğimiz olduğunu idrak edeceksin. sonra ne olursan ol. it ol, ibne ol, puşt ol... ne olursan ol. cumhuriyet bu toprakların beyni ya da düşüncesi değildir, bunu demeyecek kimse. cumhuriyet'in omurgamız olduğunu bil, sonra ne düşünüyorsan, hangi fikrin, hangi ideolojinin peşinden gidiyorsan git.

zaman gazetesi şehirde olduğunu hala farkedemedi. sen şehirdesin. şehirde olduktan sonra artık "cemaat, benim cemaatim" diyemezsin. toplamışlar tek parti dönemini yermekten başka bir şey bilmeyen birkaç adamı, "kim cemaatimizin yanındaysa, biz de onunlayız" anlayışıyla hareket ediyorlar. elbette içlerinde çok beğendiğim yazarları var. ama böyle karmakarışık bir yapıda, ne olduğu belli olmayan, şehirleşememiş bir gazete."

sunay akın bebek sahilinde dolaşırken denizde yüzen çocuklar görmüş. birden denizden "sunaay! sunaay!" diye sesler gelmiş. dönmüş bir de bakmış, nihat genç ve donu. "ne bu hal?" demiş sunay akın. "çok sıcaktı, uşakları görünce ben de girdim" demiş

Hiç yorum yok: