07 Eylül 2006
Ne oldugu belli olmayan,
teknoloj & bilişim politikamız
(bakınız yukarıkadaki resim
)


Arnavutluk, Mısır ve Türkiye !

3G, CeBIT'te en çok ön plana çıkan konulardan biri. 2 mbps'lik yüksek hızlar, üstün kalitede mobil video ve audio akışına imkan veren 3G (üçüncü jenerasyon) teknolojisi için Türkiye hala beklemede. AB üyesi 25 ülke ve yeni katılacak aday ülkeler içinde 3G lisansı verilmemiş iki ülkeden biri Türkiye. Diğeri ise Arnavutluk. Ukrayna, Gürcistan, Mısır gibi ülkelerde de lisanslar verildi.

Lisanslar konusunda son durum; 3G ile lisans sözleşmesi için önce ihalenin yapılmasını bekleniyor. İhaleyi de Telekomünikasyon Kurumu'na bakan bakanlık bu yıl sonuna kadar yapacağını beyan etti.

3'üncü nesil 2'nci nesilin bir devamı.3g ile görüntülü iletişim kullanıcıların hizmetine sunulacak. İletişim çok daha hızlı olacak. Kullanıcılar 3'üncü nesille birlikte bugünün 100 misli hızına ulaşabilecekler. Mobil TV uygulamaları daha da yaygınlaşacak.

biz daha 3G ' ye geçemedik ama dünya 4G'ye geçiyor,Samsung dördüncü nesil (4G) cep telefonunu tanıttı,4G kullanıcılara hareket halinde bile 100 MP3 müzik dosyasını 3 saniyeden daha kisa bir sürede indirilmesini sağlayacak.

3 yorum:

Plum dedi ki...

Bizim burada (Ingiltere) 3G var. Hayati o kadar degistirdigi soylenemez. 3G'nin en buyuk ozelligi medya formatlarini transfer hizi. 3G is dunyasindan cok fakir ulkemizin genclerinin eline oyuncak olur bence.

gökhan dedi ki...

Zaten hangi konuda bir adım önde ya da ilk yapanın arkasında gidebiliyoruz ki? Her seferinde 3. dünya ülkesi imajına yakıştırılmaktan mutlu oluyoruz.

Bazen 3G logosu görüyorum Turkcell ekranında, bildiğim kadarıyla da ara ara testler yapıyorlar. Ancak resmi olamadığı için bizim daha çok bekleyeceğimiz bir gerçek.

2. nesilden 3. nesle geçiyoruz, oo süper diye bir durum da olmayacak. plum'un dediği gibi işten çok genç ve hatta ortaokul veletlerinin bile eline düşen şu telefonlar sayesinde birbirlerine video, müzik yollayacakları, eğlence anlamına gelecek bir servis olacak.

Ha bi de unutmadan Avrupa`da tahminimce aylık radyo video gibi abonelikler 15-20 Euro`dur. Doğrusunu bilen düzeltsin. Bizde biliyorum ki uçuk bir rakamla bu işi yapacaklar. Yani yine hevesimiz kursağımızda kalacak...

Günce dedi ki...

Bence de ;)