22 Eylül 2006


"insan çamurdan yaratıldı" efsaneleri II

hesiodos destanı; "namlı, şanlı hephaisdos'u çağırdım hemen. 'bir parça topral al, suyla karıştır' dedim. 'içine insan sesi koy, insan gücü koy."

yunan efsaneleri'nden: "gözyaşlarımla toprağı çamur haline getirdim ve yoğurdum (prometheus anlatıyor.) bir insan heykeli yaptım. sonra bu heykele ruh verdim. ilk ölümlü yaratıklar oluştu böylece.)

tevrat'tan: "ve rab allah yerin toprağından adam'ı yaptı ve onun burnuna hayat nefesini üfledi ve adam yaşayan can oldu."

kur'an, mü'minün 12-16: "and olsun ki biz insanı süzme çamurdan yarattık."

kur'an, es-safaat 11: "hakikat biz onları cıvık bir çamurdan yarattık."

kur'an, sad 71-76: "ben muhakkak çamurdan bir insan yaratacağım. artık onu tamamlayıp içerisine de ruhumdan üfürdüğüm zaman kendisi için derhal ona secdeye kapanın."

3 yorum:

ileri57 dedi ki...

Yani şu Ramses Musaya bir vezirlik falan verseydi belkide bugün bu saçmalıklarla uğraşmıyor olacaktık. :))

Şaka bir yana Yahudilik ve Tevrat'ta anlatılan bir çok hikaye (tufan ,yaratılış, Lut vs...) Sümerlerden alınmıştır, İncil ve Kuransa onun güncelleştirilmiş versiyonlarıdır. Yalnız hristiyanlıktaki bir çok adet ve kurum Roma ve Avrupa kültüründen gelmektedir(rahibelik,kutsal ana, noel ve ekmek-şarap vs..)

Din ve dinlerini anlatanlar hep bir ahlak ve erdemden bahsederler bir iki istisnayı gçerseniz dünya tarihinde dinler ve din adamları asla ahlaklı ve erdemli olmamışlardır

Adsız dedi ki...

bizi insanlarin erdemi ilgilendirmez biz kurana bakariz.Ondan dogruyu ögreniriz...Aslolan da budur.

victor's secret dedi ki...

psikolojinin bana gösterdiği en önemli şeylerden biri de genellemelerin insanı ne kadar kolay hataya sürüklediğidir, neredeyse her zaman...

ileri57, söylemin çok genel olmamış mı?