22 Eylül 2006


"insan çamurdan yaratıldı" efsaneleri I

kutsal kitaplarda sözedilen "insanın çamurdan yaratıldığı" fikri, kutsal kitapların ortaya atılmasından çok daha önceki çağlarda yaşayan insanların eserlerinde ve efsanelerinde görülmüştür. bu durum, kutsal kitapların içine bu eser ve efsanelerden alıntı yapıldığının göstergesidir. bu efsane ve kutsal kitapların ifadeleri şu şekildedir:

gılgamış destanı: "ellerimi yıkadım. bir parça çamur koparıp yazıya attım. ve bu yazıda ,kahraman engidu'yu yarattım."

sümer'lilerin enuma-eliş destanı: "bunun üzerine ben de ea'nın yardımını istedim. toprağı, kingu'nun kanıyla yoğurdum. ilk insanı meydana getirdim."

çin efsanelerinden: "bunun üzerine tanrıça ngüho yengeç elleriyle gökyüzünü yukarıya kaldırdı, denizleri yeniden sınırlarına itti. ve çamurdan yeni bir insan türü yarattı."

mısır'da luxor tapınağı'nda bulunan kabartma bir resim: "kral amonhotap iii olarak betimlenen tanrı khnemu çömlekçi çarkında erkek ve dişi iki insanı yaratıyor." devamı aşağıda

2 yorum:

Adsız dedi ki...

Insan camur ve kan pihtisindan yaratildi.

victor's secret dedi ki...

benim merak ettiğim, birbirine uzak ya da yakın bu kadar farklı kültür destanlarında bu konuyu işlemişse ve bu kadar sık geçiyorsa bunun nedeni islamın da bir tezi olan bütün dinlerin aslında tek bir din olduğu ve insanlığın varoluşunun başından beri bulunduğu olabilir mi?

meraklardayım...