28 Eylül 2006

Hangi İslam IV


Bu gün geldiğimiz nokta köylülükle birlesmis Arap etkisidir. Bu alt tabaka arasında olusmus Arap hayranligidir. Arap unsuru, Osmanli halklarindan yalnizca biriydi. Her kültürde çevre kendini merkeze göre biçimler, siz “çevreyi merkeze” örnek aliyorsunuz, yani sosyoloji bilimini amuda kaldirmaya, tepesi üstü dikmeye niyet ediyorsunuz? Müslüman Türk’e bakip hizaya gelmesi gereken araplari kendinize amaç ediniyor, atalarinizin kemiklerini sizlatiyorsunuz?

Babinger 1953, Chastel 1966, E.Ardiç, H.Uluengin, Sourtimes & Mix Gaykedi


İbn Rüşd (1126-1198) gazali'yi eleştirir; aklin da allah vergisi oldugunu, gerçekligi kendimiz araştiralim ve bulalim diye bize verildigini söyler…avrupa aydinlanmasinin kivilcimlarindan biri sayilir ve neredeyse kendi devrinde hic musluman takipcisi olmayan tıp adami, dusunur. takipcileri islam dunyasinda degil avrupada olmustur, adi Averroes'e donuvermis ve takipcisi okullar kurulmus bir kisidir. aristo yorumcusudur, bahsi gecen okullar nedeniyle averroism ibn rüşd'un yazdiklarindan farklilasir olmus, hatta yillar gectikce kendi icinde degismistir. muslumanlarin ibn rüşd'u tanimalari o zamanlar nisbi olarak unutulmus olan averroes'i yeniden gundeme getiren bir fransiz sayesinde 19.yy de olmustur.


Gazali (1058-1111), ibn sina'nın (980-1037) evrenin düzenini akılla çözme girişimini eleştirir, aklın yanıltıcı olabileceğini, bilginin nihai kaynağının vahiy olduğunu söyler."ben ahiret var diyorum ve inanıyorum, siz yok diyor ve inanmıyorsunuz. eğer sizin dediğiniz doğruysa, sonunda ben inandığım için birşey kaybetmem. ama benim dediğim doğruysa siz inkar ettiğiniz için zararlı çıkarsınız."böyle bir içten pazarlıklı, çıkarcı anlayışla dine inanılsa ne olur, inanılmasa ne olur..

Yazılar aynı sayfada çıkmazsa yazı linkleri
I

2 yorum:

Altuğ DURAL dedi ki...

Merhaba. Engin Ardıç'ın yazılarını nereden buluyorsun? Nette pek yok gibi.

Altuğ DURAL dedi ki...

Sağol.
Hem gay hem de kedi olan birinin Engin Ardıç'tan hoşlanacağı aklıma gelmezdi doğrusu!
Helal olsun!