07 Eylül 2006

Atatürk ve Din Hakkında
Uzmanların Görüşü IIProf. Dr. Baskın Oran


Mustafa Kemal konusunda aynı tahminleri yürütüyorum. Deisttir (tanrıya inanan, dini reddeden). Tanrıcıdır fakat dinle pek iştigal etmemiştir. Ancak Mustafa Kemal'e desteği şu veya bu biçimde azaltacak her bilgi saklandı. Bu bilgilerin açıkça sansür edildiğini sanmıyorum. Çünkü korku ve saygı iç içe geçmişti.


Doç. Dr. Halil Berktay

Pozitif bilimlere çok inanan, dini inanışları iskonto eden bir nesil bu. Hepsi ateist değil. bilimciliği yücelten yerde duruyorlar. Bazıları için ateizm, bazıları için de deizm denk düşüyor. Genel bir tanrı inancının insanlığa yararı olduğunu söylemekle beraber İslami kurum ve geleneklere karşı ortadan kaldırıcı politikalarını savunur.


Ayşe Hür,Yazar

Biyografisini yazacağını düşündüğü adama böyle bir imaj çizdiğini sanmıyorum. Aslında Mustafa Kemal din konusundaki görüşlerini, İzmir Konferansı'nda aktarır. Kendisi Fransız sosyologlarından etkilenmiştir. Dini modernleşmenin önündeki en büyük engellerden biri olarak görüyor.

alinti Radikal gazetesinden
yazarların görüsleri biraz kısaltilmistir,tamamı icin icin link;

1 yorum:

Plum dedi ki...

Sadece Muslumanlik degil diger dinlerde yoruma aciktir. Ataturk'un ilme inanan bir birey olarak dine itibar etmeyecegini dusunmek manikli. Ote yandan Ataturk'un kendisini Allah'a inanan bir Musluman olarak gorulmesi, dinine bagli halkin kurtacisina yakistirmis oldugu ozelliklerden biridir bence.